گروه جغرافیای شهرستان تنکابن
 
قالب وبلاگ
اطلاعات اوليه

ارتفاع اين کوه از سطح دريا 3940 متر و نسبت به زمین های اطراف 2000 متر است.ساختار اصلی کوه شامل دو قله مجزا است که بخش زين مانند و باريک به هم وصل می‌شوند. قله جنوب شرقی تا اندازه ای شکل مخروطی خود را حفظ کرده و بوسيله جريان گدازه آندزيتی ضخيم و جوانتر پوشيده شده است. لايه های خاکستری در اين آتشفشان کم است و حد گسترش لاپيلی ها و آلگومرا هم زياد نيست.

دهانه آتشفشان تفتان

دهانه‌ای با شيب تند در دامنه جنوبی قله اين آتشفشان وجود دارد که قسمتی از آن بوسيله انفجار شديد و فرسايش بعدی خراب شده است. از ديوارهايی که شيب تند دارند فومرولهای زرد و سفيد رنگ صوت‌زنان بالا می‌آیند که همراه با فومرولهای متعددی که از بلندترين قله کوه بيرون می‌آيند ابر سفيد و مشخصی را تشکيل می دهند که از فاصله 100 کيلومتری قابل روئيت است و منظره يک آتشفشان فعال را بخوبی نشان می‌دهند. گدازه های تفتان مساحتی معادل 1300 کيلومتر مربع را زير پوشش دارند.

فعاليت آتشفشان تفتان

نخستين تکاپوی آتشفشانی ، در بيست کيلومتری شمال باختری قله فعلی بوده و سپس مراکز ديگری در خاور اين نقطه فعال شده‌اند. فعاليت اين مراکز به صورت فورانهای انفجاری بوده و حاصل آن برشهای داسيتی و آگلومرايی است. آخرين تکاپوی انفجاری تفتان دو فاز انفجاری است که حاصل آن ايگنمبريت دامنه جنوبی (شمال ترشاب) و توفهای گسترده در دشتهای اطراف آتشفشان است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه چهاردهم بهمن 1393 ] [ 7:56 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
امروزه با يک نگاه کلي به سطح جنگل‌هاي جهان مي‌توان دريافت که سطح جنگل‌هاي جهان سير نزولي خود را طي مي‌کند. سطح تخريب جنگل‌هاي جهان در حاره سالانه در حدود ‌٥/٧ ميليون هکتار مي‌باشد. اين رقم در جنگل‌هاي غير انبوه ‌٨/٣ ميليون هکتار است. با در نظر گرفتن سطح کل خشکي هاي زمين دنيا حدود‌٣/١ آن را جنگل مي‌پوشاند. سطح جنگل‌هاي دنيا ‌٤/٣ ميليارد هکتار برآورد شده است ( FAO. ‌١٩٩٣).  

اين رقم در سال ‌١٩٨٠ بالغ بر ‌٤ ميليارد هکتار بود. اين موضوع روند تخريب سريع جنگل‌هاي دنيا را نشان مي‌دهد. طبق آمار فائو سالانه حدود ‌١٦ ميليون هکتار از جنگل‌هاي دنيا از بين مي‌رود. آلودگي هوا نيز يکي از فاکتورهاي دخيل در از بين رفتن جنگل‌ها مي‌باشد. در مقابل اين در اروپا و کشورهاي توسعه يافته خيلي از جنگل ها بصورت دست کاشت است. در چين يک طرح ملي جنگل‌کاري شروع شده که عرض آن بين ‌٣٥٠ تا ‌١٠٠٠ متر و طول آن دورتادور کشور چين (‌٤٣٥٠ كيلو متر) است.
ر بين خشکي‌هاي زمين قاره آمريکا ( مخصوصا آمريکاي جنوبي) جزو غني‌ترين و اقيانوسيه جزو فقيرترين قاره‌هاي دنيا از نظر وسعت جنگل مي‌باشند. امروزه برزيل، روسيه و کانادا جزو غني‌ترين کشورهاي دنيا از نظر سطح جنگل مي‌باشند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه چهاردهم بهمن 1393 ] [ 7:50 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
واژه استالاكتيت واژه اي يوناني است و برگرفته از مفهوم چكيدن و چكه كردن مي باشد. معناي لفظي اين واژه «آن چه كه مي چكد» مي باشد. استالاكتيت نوعي رسوبات استوانه اي يا مخروطي مي باشد كه بر سقف يا ديواره هاي غار هاي آهكي تشكيل مي شود و گاهي از آن با نام سنگ چكنده ياد مي كنند. استالاكتيت ها از ته نشين شدن كلسيم كربنات و ديگر مواد معدني، كه رسوبات آب هاي حاوي مواد معدني هستند تشكيل مي شوند. شكل مقابل اين رسوبات كه در زير استالاكتيت ها تشكيل مي شود استالگميت ناميده مي شود. در صورت وجود زمان كافي استالاگميت ها مي توانند به استالاكتيت ها رسيده، و تشكيل يك ستون دهند.

هر استالاكتيت ابتدا تنها با چكيدن قطرات آب هاي حاوي كلسيم كربنات از سقف بوجود مي آيد. هنگامي كه يك قطره مي چكد، حلقه اي بسيار نازك از كلسيت تشكيل مي دهد. با تداوم اين عمل هر قطره حلقه نازك ديگري از رسوبات كلسيت از خود بر جاي مي گذارد. سرانجام، اين حلقه ها يك حفره يا سوراخ بسيار باريك ايجاد مي كنند. اين سوراخ ها كه قطري حدود نيم ميليمتر دارند، ممكن است بسيار طولاني باشند اما بسيار نازك و ترد مي باشند. در صورتي كه به نحوي راه اين سوراخ بسته شود، قطرات آب از بالا به بيرون سر ريز شده، باعث ته نشين شدن مقدار بيشتري كلسيت و مخروطي تر كردن شكل استالاكتيت   مي شوند. قطراتي كه از استالاكتيت مي چكند كلسيت بيشتري در پايين ته نشين مي كنند. اين ته نشين ها سر انجام استالاگميت هاي گرد يا مخروطي شكلي را پديد مي آورند. بر خلاف استالاكتيت ها استالاگميت ها هيچ گاه داراي سوراخي در داخل خود نمي باشند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه چهاردهم بهمن 1393 ] [ 7:46 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

قيمت دو ليتر بنزين از يك بطري آب معدني كمتر است .

ارزش آب چيست ؟ امروزه مالكين چشمه ها آب را از قرار هر گالن به چند پني تا 10 سنت به بطري پركنندگان مي فروشند ‘ و بطري كننده ها با فروش ميليونها گالن در سال موقعيت خوبي پيدا كرده اند . با اين حساب چشمه هاي با كيفيت مي توانند بمنزله يك دارايي سيال تلقي شوند .

براي مالكيني كه منبع آب با كيفيتي را در نزديكي بازارهاي بزرگ دارند ‘ بازار آب معدني چشمه ها ‘ راه خود را به سمت يك تجارت پرسود باز كرده است .

فاكتورهاي متعددي بر قيمت جاري هر گالن ابي كه بابت بهاي آب به مالكين چشمه ها پرداخت ميشود اثر ميگذارد .

هزينه هاي قطعي مالكين چشمه ها مشتمل بر : مجوزهاي برداشت از منبع ‘ پمپاژآب ‘ جاده سازي ‘ محصوركردن تاسيسات ‘ نگهداري تانك ها و مخازن ‘ ضدعفوني كردن تجهيزات و نگهداري و تعمير ‘ بطور نرمال 300000 دلار تمام ميشود .


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم دی 1393 ] [ 8:59 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
سانتا كروز ، كاليفرنيا_ براي نخستين بار ، دانشمندان توانسته اند مقدارگرمايي را كه از فلزات مذاب هسته زمين تا ناحيه اي از مبناي گوشته جريان مي يابد  اندازه گيري كنند، اين فرايند هم به ايجاد  حركات تكتونيكي صفحات در سطح و هم به  ژئو دينامو  در هسته كه ميدان مغناطيسي زمين را به وجود مي آورد، كمك مي كند .

مرز بين هسته و گوشته در نيمه راه به هسته زمين است  كه عمق آن 740/1 مايل (2900 كيلومتر ) مي باشد. لرزه شناسان با مطالعه اثر اين ناحيه بر امواج لرزه اي حاصل از زلزله قادر به بررسي ساختارآن هستند.  نتيجه اندازه گيري تازه دما كه در شماره 24 نوامبر مجله علوم به چاپ رسيده با ربط دادن مشاهدات لرزه اي به دگرگوني كاني تازه كشف شده ا ي به دست آمده كه در فشارها و دماهاي بسيا ر زيادكه برمرز بين هسته و گوشته  غالب است،  يافت مي شود .

Thorne Lay استاد علوم زمين و سيارات در دانشگاه كاليفرنيا واقع در سانتا كروز و نويسنده نخست مقاله، مي گويد:" براي اولين بار دماسنجي داريم كه دماي نيمه پاييني مسير به سمت مركز زمين را به ما مي گويد ".

Lay مي افزايد: "اگر تفسير ما درست باشد دماي دو عمق مختلف كه درست بالاي يكديگر قرار دارند به دست مي آيد. بنا براين ما نه تنها دماي مطلق بلكه نرخ تغيير دما را با تغيير عمق و به صورت جانبي نيز به دست مي آوريم . اين شيب دمايي در مورد مقدار گرمايي كه از هسته تا مبناي گوشته در آن ناحيه جريان مي يابد اطلاعات مي دهد ".


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم دی 1393 ] [ 8:54 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
  روش يادگيري اكتشافي
Inquiry Learning Method از جمله اهداف مهم روش يادگيري اكتشافي ، آموزش معلمان براي استفاده بهتر از روشهاي فعال در آموزش جغرافيا ميباشد.
بهتر است قبل از معرفي روشهاي فعال در آموزش جغرافيا به نكاتي مهم در اين زمينه اشاره
اي داشته باشيم:
الف) اين روشها اختصاص به آموزش جغرافيا ندارد و در همه
ي رشتههاي علمي ميتوان از اين روشها استفاده نمود. اين روشها در آموزش جغرافيا فرصت بيشتري را فراهم مي
آورد.
ب) مثل تمام بحث
هاي علمي ديگر مي
توان بين كارشناسان اختلاف نظر ايجاد كند.
ج) در باب آموزش جغرافيا مي
باشد. براي آموزش ابتدا از يك نقشهي خام شروع ميكنيم و با فرآيندهايي كه روي اين نقشه اعمال ميشود در نهايت نقشهي جديدي توليد ميشود و در كل نقشه
هاي جغرافيا زبان آموزش جغرافيا هستند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و ششم دی 1393 ] [ 8:49 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

شهر:
تعاریف و برداشت های مختلفی از شهر وجود دارد که دارای تشابهات و تفاوت هایی است. طبق ماده ۴ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ایران، شهر، محلی (مکانی) است با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی مشخص واقع شده و از نظر بافت ساختمانی، اشتغال و سایر عوامل دارای سیمایی با ویژگی های خاص خود است، به طوری که اکثریت ساکنان دایمی آن در مشاغل کسب، تجارت، صنعت، خدمات و فعالیت های اداری اشتغال داشته و در زمینه خدمات شهری از خودکفایی نسبی برخوردارند
.
شهر کانون مبادلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حوزه نفوذ پیرامون خود بوده و حداقل دارای ده هزار نفر جمعیت است. یا مکان تجمع عده کثیری از مردم با سلایق، افکار، رفتار و... متفاوت می باشد.
از نظر کالبدی، شهر جایی است که دارای ساختمان های بلند، خیابان ها، پارک ها، ادارات، زیرساخت ها و تاسیسات شهری و... می باشد. در بعد اقتصادی نیز شهر جایی است دارای وجه غالب اشتغال صنعتی، خدماتی و سبک مصرف و زندگی یا شیوه تولید متفاوت از روستا است. یکی از انواع تعریف های رایج از شهر، تعریف عددی آن است. به نحوی که در ایران تا سال۶۵ شهر را مکانی می گفتند که جمعیت آن بیش از ۵ هزار نفر باشد و از آن تاریخ به بعد، شهر به جایی گفته می شد که دارای شهرداری باشد.


ادامه مطلب
[ جمعه نوزدهم دی 1393 ] [ 5:13 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

ما قبل تاریخ یا پیش از تاریخ به زمانی اطلاق می‌شود که انسان هنوز موفق به اختراع خط (نوشتار) نگردیده بود. از حدود ۳۶۰۰ سال ق. م. انسان موفق به اختراع خط گردید. پیش از این پنداشته می‌شد اولین مخترعین خط ابتدا سومریان (۳۶۰۰ پ. م.) و سپس ساکنان نواحی جنوبی میان‌رودان و تمدن ایلام در خوزستان باشند. با کاوش‌های جدید مشخص شد اختراع خط و نوشته،‌ مربوط به تمدن جیرفت در ایران است بر اساس سنگ نوشتهٔ جدیدی که در نوامبر سال ۲۰۰۷ در کاوشگاه جیرفت یافت شد.  

دوره پیش از تاریخ خود به سه دوره تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: 1- پارینه‌سنگی (عصر حجر قدیم). 2- فرا پارینه سنگی. 3- نوسنگی (عصر حجر جدید). در ایران تپه‌های باستانی بسیاری از دوره نوسنگی باقی مانده است از جمله تل باکون ٍ جری ٍ موشکی و... در فارس ٍ تپه شوش ٍ چغا بنوت ٍ چغا میش و... در خوزستان، گنج دره، سراب و آسیاب در کرمانشاه و در دیگر نقاط ایران.


ادامه مطلب
[ جمعه نوزدهم دی 1393 ] [ 5:9 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

هر چند نگرانى هايى براى كشورهاى در حال توسعه در زمينه آزادسازى تجارت خارجى و پيوستن به سازمان تجارت جهانى وجود داشته است ولى در عين حال دور ماندن از جريان اقتصاد و تجارت جهانى آثار مخرب ترى بر اقتصاد اين كشور ها خواهد داشت مانند كاهش سهم از تجارت جهانى، انحراف الگوى توليد و تجارت، عدم دسترسى به تكنولوژى مناسب تر، عدم كفايت جريان ورودى سرمايه، نبود بازارهاى وسيع تر براى كالاهاى توليدى و. . .

صنعت توريسم سومين صنعت حال حاضر دنيا پس از نفت و خودرو، نقش بسيار مهمى در اشتغال زايى و درآمدزايى دارد. تأثيرات عمده مذاكرات دور اروگوئه بر ۲ صنعت نفت و خودرو موجب نگرانى هاى بسيار زيادكشورهاى در حال توسعه با اقتصاد تك محصولى، شده است. اين نگرانى ها خود مى تواند عامل انگيزشى جهت سوق دادن سياست هاى اقتصادى نوين براى توجه و توسعه صنعت توريسم باشد.

* عصر جديد توريسم

كشورها، جوامع و منطقه ها به صورت فزاينده اى به اين حقيقت پى برده اند كه براى حفظ وضع اقتصادى خود بايد ابتكار عمل به خرج دهند و درصدد يافتن راه هاى تازه اى برآيند. اگر چه در منطقه هاى مختلف شرايط متفاوت است ولى همواره صنعت توريسم عاملى براى بهبود وضع اقتصادى بوده است.

بدون ترديد تحولات دهه ۸۰ ميلادى با آغاز دوره انتقال از عصر سنتى به عصر جديد توريسم تحت تأثير بنيادين تقسيم بندى هاى پيچيده تقاضا، پويايى و تحرك، عرضه انگيزه هاى سودجويانه، توزيع سازمان يافته و نوآورى در محصولات بوده است.

پارادايم جديد «عصر جديد توريسم» شرايطى را به وجود آورد كه براساس آن محصولات جهانگردى بايد در بازارهايى با رقابت بسيار فشرده عرضه شوند و تقاضاهاى پيچيده و متنوع را با قيمت هاى مناسب و استاندارد پاسخ گويند. در حقيقت مى توان گفت كه خواسته يا ناخواسته بازارى با رقابت كامل در اين صنعت شكل گرفته كه دولت ها و سازمان هايى مى توانند در اين ميدان به حيات خود ادامه دهند كه اولاً قابليت ها و ظرفيت هاى افزايش يابنده داشته باشند و ثانياً بتوانند با درك عميق مفاهيم كيفيت و رقابت با اتخاذ مناسب ترين سياست ها راه رشد و ترقى را هموار سازند.


ادامه مطلب
[ شنبه ششم دی 1393 ] [ 2:49 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

·  هزينه های نظامی مرگ و مير ناشی از جنگ  

·  در طول قرن بيستم 200 جنگ با 200 ميليون کشته رخ داد.

·  از پايان جنگ دوم جهانی تا سال 1992 بيش از 149 جنگ در جهان اتفاق افتاده و در نتيجه 23 ميليون نفر کشته شده اند.

·   طی دهسال از 1996 تا 2006، 4 ميليون نفر که بيشتر غير نظامی بودند در جنگها جان خود را از دست دادند. 

·  از 1000 پايگاه نظامی در کشورهای مختلف، 700 پايگاه متعلق به دولت آمريکاست.  

·  بودجه نظامی دولت آمريکا به تنهايی معادل همه کشورهای ديگر جهان است.  

·  در سال 2004، 81  درصد از کل فروش تسليحات در جهان در اختيار  5 کشور صنعتی بوده است.  

·  هزينههای نظامی در سال جاری در جهان ششصد برابر هزينههای آموزشی در جهان می باشد.  

·  هر روزه 2/2 ميليارد دلار هزينه برای مرگ سازی هزينه می شود. 9 روز هزينه نظامی جهان کافيست تا غذا، تحصيل و بهداشت همه کودکان محروم جهان تامين شود. 

·  با 250 ميليارد دلاری که امپرياليسم آمريکا و متحدانش در فاصله 2003 تا 2005 صرف اشغال نظامی عراق    کردند، امکان آن  وجود داشت که به مدت 6 سال مخارج پزشکی مجموعه مردم جهان را تامين کرد.  


ادامه مطلب
[ شنبه ششم دی 1393 ] [ 2:47 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شهر نشيني در ايران را قبل از ظهور دوره ي جديد مي توان در دو دوره ي تاريخي بررسي كرد . يكي دوران باستان و ديگري دوره ي بعد از اسلام .ميان اين دو دوره ، عليرغم وجودد تشابهاتي در شيوه ي شهر نشيني به خاطر تاثير ويژگي هاي شكل گرفته در دوره ي ساساني اختلافاتي به چشم مي خورد كه ناشي از معيارها و خصوصيات جديدي است كه با ورود اسلام بر شهرهاي ايران حاكم شد .
براي آگاهي از اين روند ، ابتدا نگاهي به سير شهر نشيني در دوره باستان خواهد شد و پس از بررسي و تشريح شهر نشيني در دوره اسلامي در قسمتهاي بعدي ، شهر نشيني دوره ي جديد به طور مشروح تر دنبال مي شود . مشروح تر بدان خاطر كه از همين دوره است كه تاثيرات شيوه زندگي شهري غربي بر شهرهاي ايران به وضوح نمايان مي شود . مطالعه ي تاثير اين الگوها يكي از اهداف سلسله مقالات حاضر است .
1. شهر نشيني در عصر باستان
شهر نشيني در ايران ـ البته نه به معناي امروز آن ـ داراي قدمتي ديرينه است . تمدنهاي قديمي مانند ايلام ، شوش ، سيلك كاشان و شهر سوخته نمونه هايي از تجمع شهر ي اوليه هستند . اما آنچه كه شايد بتوان به عنوان شهر نشينيي در دوره باستان مطرح شود . با آغاز اولين حكومتها مانند پادشاهي ماد و پس از ان هخامنشيان شكل مي گيرد و به تدريج تكامل مي پذيرد .


ادامه مطلب
[ جمعه پنجم دی 1393 ] [ 9:24 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

اگرگرمايي كه زمين از خورشيد دريافت ميكند بيشتر از گرمايي  باشد كه از دست ميدهد؛ زمين گرم ميشود . زمين در طول روز از امواج كوتاه تشعشعات  خورشيد بهره ميگيرد و گرم ميشود و در طول شب امواج مادون قرمز از زمين به فضا  بر گردانده ميشود و زمين از اين طريق انرژي اضافي دريافتي را پس ميدهد. ميانگين دما  در سطح زمين º C 15 است.اين دماي مناسب از برابري ميان جريان ورودي انرژي از خورشيد و برگشتي به فضا ايجاد شده است,كه ميانگين دماي سطح زمين تا كنون بين 0.3  تا0.6  درجه افزايش يافته است.

 در اين ميان عواملي سبب شده اند كه زمين نتواند انرژي اضافي خود را پس دهد ؛ براي  مثال بخار آب يكي  از عوامل نگهدارنده گرماي محيط است اما چون  مقدار آن در جو در طول سال نسبتاً ثابت است , اثر چنداني بر گرم شدن زمين ندارد.

 درحال حاضر بزرگترين عامل نگهدارنده گرماي زمين دي اكسيد كربن (كربن دي  اكسيد)است.مقدار دي اكسيد كربن طي 50 سال اخير در اتمسفر بيشتر از گذشته شده  است.اين گاز از سوخت انرژيهاي فسيلي و سوختن جنگلها حاصل شده است.غلظت اين  گازها به حدي است كه دانشمندان بر آورد كرده اند كه تا سال 2010 ميلادي دماي زمين  را بين 3 تا 5 درجه افزايش مي دهد.


ادامه مطلب
[ جمعه پنجم دی 1393 ] [ 9:21 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
ازون (Ozone) کلمه يوناني است به معنيبوو بالاحضبو تنداطلاق مي شود. اوزن ( ) مولکولي با اتم سه اتم اکسيژن است مولکول اکسيژن ( ) داراي دو اتم اکسژن است اما تفاوت در يک اتم اکسيژن در اين دو مولکول تفاوتهاي اساسي را در اين دو مولکول بوجود آورده است.

چرخه ازون
در استراتوسفر ( Stratospher ) مولکول هاي تازه اوزن مدام با واکنشهاي شيميايي و دريافت انرژي لازم از پرتوهاي خورشيد ، به مولکول و اتم اکسيژن تجزيه مي شوند (O3?  O2 + O) . اين اتمهاي اکسيژن که بسيار فعالند، طي مدت زمان کوتاهي کمتر از کسر ثانيه ، از هم جدا و به مولکولهاي اکسيژن متصل مي شوند و تشکيل مولکولهاي سه اتمي اکسيژن ، يعني ازون ، مي دهند. غير از اين چرخه طبيعي ، طي واکنشهايي با ازت و هيدروژن و کلر توليد شده در سطح و رها شده به اتمسفر ، از بين مي رود.


ادامه مطلب
[ جمعه پنجم دی 1393 ] [ 9:19 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

پاسکال (1662- 1623) فیزیکدان فرانسوی بود که در سن 16 سالگی کتابی در هندسه نوشت و در نوزده سالگی نوعی ماشین حساب را که به کمک چرخ دنده جمع وتفریق می کرد اختراع کرد و او حساب احتمالات را پایه گذاری کردو در موضوع فشار هوا به آزمایش پرداخت و به این نتیجه رسید که اگر فشار هوا مربوط به وزن جوَ باشد باید هر اندازه از زمین بالاتر رویم فشار هوا کاسته شود. پاسکال 39 سال زندگی کرد . مدتی در بستر بیماری گذراند. وی برای تحقق هدف هایش از دیگران کمک گرفت و آنها را به تحقیق واندازه گیری مشغول کرد . مثلا ً از یکی از دوستانش خواست که به بالای کوه برود وبا خود هواسنج را بالا برد و ارتفاع ستون جیوه هواسنج را در بالای کوه اندازه بگیرد. با این اندازه گیری مشخص شد که فشار هوادر بالای کوه6/7سانتی متر جیوه کمتر از فشار هوادر پائین کوه است وبه این طریق درستی نظریه پاسکال تائید شد .

توریچلی (1626 - 1561) ریاضی دان و فیزیکدان ایتالیایی در شهر فانیزابه دنیا آمد . اودر آغاز منشی گالیله بود پس از او در فلورانس جایش را گرفت وبه استادی فلسفه و ریاضیات منصوب شد .گالیله توجه توریچلی رابه سوی مسائل فیزیک تجربی معطوف کرد .در آن زمان موضوع تلمبه های آبکش بسیار مورد توجه بود و مشخص شد که تلمبه ، آب رابیش از ده متر وسی سانتی متر بالا نمی برد. توریچلی با انجام آزمایش جالبی نشان داد که علت آین موضوع وزن و فشارهوا است . توریچلی با آزمایش های متعدد به این نتیجه رسید که هوا ، بر خلاف نظر ارسطو وزن دارد و همین وزن هوا است که آب را داخل تلمبه بالا می برد . توریچلی دستگاهی ساخت که می توانست وزن هوا را اندازه بگیرد. توریچلی با آزمایش مخصوص خود نشان داد که هوا فشار دارد و با اندازه گیری ارتفاع ستون جیوه فشار هوا را اندازه گرفت و دستگاه خود را هوا سنج نامید.

[ دوشنبه دهم آذر 1393 ] [ 8:34 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شمال ایران ، به واسطه جنگل های سرسبز و زیبایش یکی از جذاب ترین زیست بوم های منطقه و جهان است. اما در سال های اخیر ، حمله به جنگل های شمال ، که با همکاری برخی نهادهای دولتی و زمین خواران بزرگ صورت گرفته ، فاجعه ای بی مانند در تاریخ این سرزمین را رقم زده است. درختانی که گاه صدها سال از عمرشان می گذرد ، به لحظه ای توسط اره ها و لودرها ، قتل عام شده اند تا سودجویان ، زمین جنگل ها و مراتع را "متر متر" بفروشند و به جای درختان ، آهن و سیمان بروید و جاده و ویلا و برج ، از لبه های ساحل تا بالای کوه ها پیشروی کنند و محیط زیست را به معنای کامل کلمه نابود کنند. اگر امروز - همین امروز - نجنبیم ، فردا از جنگل ها ، جز کویری لم یزرع چیزی بر جای نخواهد ماند و ریه های ایران ، خواهند خشکید. آنچه در عرصه محیط زیست ایران می گذرد ، از زلزله های مکرر 7 ریشتری نیز مخرب تر است.
[ جمعه یازدهم مهر 1393 ] [ 10:54 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
کشور ایران به دلیل تضادهای گسترده اقلیمی، پیشینه تاریخی زیستی و نیز توان بالای گونه زایی زیستگاه های مساعدی را جهت استقرار گونه های متنوع گیاهی و جانوری پدید آورده است و وجود مناطقی مانند مناطق خزری، کویری، کوهستانی و گرمسیری حاشیه خلیج فارس زیستگاه های متنوعی را فراهم آورده است که به نوبه خود بر تنوع زیستی ایران افزوده است .
همچنين به علت قرار گرفتن اين كشور در محدوده دو ناحیه جغرافیایی– زیستی جهانی پالئارکتیك ( palearctic ) و اورینتال ( ( orientalو مجاورت با ناحیه اتیوپین ( ( Ethiopian و عبور ازکمربند کویری صحاراسندی( sahara sindian ) از آن و از طرف دیگر اتصال قبلی فلات تیران با ابرقاره گندوانا ) افریقا،استرالیا،امریکای جنوبی ( و سپس جدا شدن از آن و چسبیدن به اوراسیا از زیستگاه های متنوعی برای حیات موجودات زنده برخوردار است.
این تنوع موجب گشته تا غنای گیاهان ایران قابل توجه باشد. به طوری که در کشور ایران حدود 8000 گونه گیاهی ) فقط گیاه عالی ( تشخیص داده شده است که از این نظر تعداد گونه های گیاهی ایران 80 در صد تعداد گونه های گیاهی تمامی قاره اروپا است . از طرف دیگر تنوع پستانداران وحشی ایران که شناسایی شده اند، بالغ بر 194 گونه است که در نوع خود شگفت انگیز بوده و در بین آنها از حشرخور کوتوله 2 گرمی تا نهنگ 130 تنی مشاهده می شود. در این میان دوزیستان ایران با 21 گونه خزندگان با 215 گونه و پرندگان با 520 گونه و ماهیان با 155 گونه قرار دارند. از طرفي اين تنوع بالا نياز به حفاظت دارد 95سال پس از احداث نخستين پارك ملي جهان (پارك ملي يلواستون در آمريكا) و 19 سال پس از آغاز به كار اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت و حيات‌وحش (آي.يو.سي. ان) اولين سنگ بناي مناطق حفاظت
ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:14 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
تفاوت بسيار ظريفي بين مناطق كويري و بياباني وجود دارد كه متاسفانه باعث ميشود كه اين دو منطقه به كرات با هم اشتباه گرفته شوند بسياري از مناطق ذكر شده به عنوان كوير در دل بيابان ها واقه شده كه تميز دادن آنها از يك ديگر هر از چندگاهي براي افراد عادي بسيار مشكل است اميد ميرود با مطالعه بند هاي زير اين اشتباهات كمتر شوند

بيابان : تعریف بیابان از دیدگاههای مختلف فرق می کند به عنوان مثال از نظر جغرافیا و اقلیم شناسی بیابان های واقعی به سرزمینی گفته می شود که متوسط بارش سالانه آن کمتر از mm50 است. در گیاه شناسی، کشاورزی و منابع طبیعی مناطقی را بیابان گویند که از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر باشد. و یا سطح وسیعی از آن به کلی فاقد گیاه باشد. از دیدگاه اکولوژی یا سازمان ملل متحد بیابانی شدن یا پیشروی بیابان (Desertifi cation) عبارت است از « کاهش فعالیتهای بیولوژیکی » (کاهش فعالیتهای انسان، حیوان و گیاه). بیابانها عمدتا ً در قلمرو بین المدارین و یا برخی از مناطق بری ، آنجا که زمستانهای سرد و تابستانهای گرم دارد گسترش یافته است و حدود یک سوم از خشکیها را اشتغال کرده و یونسکو وسعت آن را 50 میلیون کیلومتر برآورده کرده است . با توجه ساده به نقشه پرا كندگي بيابانها مي توان دريافت كه تقريباً بين مدارات ۲۰ تا ۴۰ درجه در نيمكره شمالي بيابانهاي : صحراي آفريقا – عربستان – ايران – آسياي مركزي – و آمريكاي شمالي و در نيمكره جنوبي بيابانهاي : شيلي – پرو – آرژانتين – آفريقاي جنوب غربي و استراليا گسترده شده اند

ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:12 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
جنگلهاي دنيا از حدود 140-60 ميليون سال پيش به وجود آمده اند. بسته به نوع درختان تشكيل دهنده ، جنگلهاي دنيا را به دو نوع سوزني برگ و پهن برگ تقسيم مي كنند.
جنگلهاي سوزني برگ دنيا قديمي تر از جنگلهاي پهن برگ هستند و پيدايش اوليه اين جنگلها در دوران دوم زمين شناسي در دوره كرتاسه يعني حدود 140 ميليون سال قبل رخ داده است. جنگلهاي پهن برگ در مقابل جنگلهاي سوزني برگ تكامل يافته تر در عين حال جديدتر هستند. اين جنگلها در دوران سوم زمين شناسي در حدود 60 ميليون سال پيش به وجود آمده اند. از آن زمان تاكنون جنگلهاي دنيا دائماً در حال تحول و تكامل بوده و اگر انسان در روند آن دخالتي نداشته باشد سير تحول وتكامل آنها همچنان ادامه خواهد يافت.
در اواخر دوران سوم زمين شناسي اقليم كره زمين روبه سردي گذاشت به طوري كه در اوايل دوران چهارم ( حدود يك ميليون سال پيش ( بارشهاي آسماني اكثراً به صورت برف درآمد و به خصوص در عرضهاي جغرافيايي بالاتر از 40درجه شمالي و يا ارتفاعات بالاي 3 تا 4 هزار متري عرضهاي پايين تر يخچال هاي طبيعي تشكيل شدند و به تدريج رشد كردند، به عبارت ديگر دوران هاي يخبندان به وجود آمد.

ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:10 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

تعريف

غار حفره اي نسبتا بزرگ بر روي زمين يا در زير آن مخصوصا زماني که طبيعي باشد و در زمين دهانه يا مدخلي داشته باشد.

غارها به 2 نوع طبيعي و مصنوعي تقسيم مي شود:

1-غارهاي طبيعي:

غارهاي طبيعي در اثر عوامل مختلفي چون نفوذ آب در طبقات آهکي، وقوع زمين لرزه يا چين خوردگي زمين، اثر آبشارها و امواج دريا، وجود آتشفشان يا گدازه هاي حاصل از آن و انواع غارهاي بادي و يخي به وجود مي آيد.

غارهاي طبيعي بيشتر در اثر نفوذ آب در طبقات آهکي به وجود مي آيند و به فراواني در دنيا يافت مي شوند. تعداد اندکي از آن ها در سنگ هاي گرانيتي، آتشفشاني و يا سنگ هاي شني وجود دارند.

بنابراين اکثر غارهاي طبيعي از سنگ هاي آهکي تشکيل شده که ارتباطي مستقيم با تشکيلات سنگ هاي رسوبي دارند. منشاء اين سنگ ها در اصل شيميايي يا بيوشيميايي است و تشکيل دهنده عمده آنها کربنات کلسيم Caco3 مي باشد.

مهمترين خاصيت سنگ هاي اهکي انحلال آنها در آبهاي محتوي دي اکسيد کربن CO2 است.


ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:5 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 8:35 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
کارت‌پستال تبریک عید نوروز 93,کارت‌پستال عید نوروز

[ پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1392 ] [ 0:24 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یک بار دیگر روسیه و غرب در برابر هم صف‌آرایی کردند. روسیه تحت رهبری ولادمیر پوتین اینک با تکیه بر محبوبیت ملی و همچنین رشد اقتصادی با شاخص‌های قابل قبول و جایگاه بین‌المللی بهتر، جنگ سرد را در اذهان جهانیان تداعی می‌کند.

بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی بلوک شرق به رهبری شوروی جهان عملا شاهد یک جهان تک قطبی با محوریت آمریکا و متحدانش بود و این برای نخستین بار بعد از فروپاشی شوروی است که جهان رفته‌رفته به سمت دو قطبی شدن پیش می‌رود. در یک سو آمریکا و متحدان اروپایی‌اش قرار دارند و در سوی دیگر روسیه و متحدان شرقی و خارومیانه‌ای،با این تفاوت که این بار چین نیز به عنوان بزرگترین متحد روسیه و یک قدرت اقتصادی و نظامی بزرگ در کنار روسیه قرار گرفته و با چنین صف‌آرایی‌هایی معادلات جهانی بسیار پیچیده‌تر از دوران جنگ سرد شده است.

در جریان پرونده هسته‌ای ایران، روسیه و چین تا آنجا که منافعشان ایجاب می کرد در کنار ایران و رودروی امریکا و غرب ایستادند و امتیاز گیری کردند (هر چند که گاهی با امریکا و اروپا بر علیه ایران هم داستان نیز شدند) و در انقلاب های خاورمیانه موسوم به بهار عربی نیز روسیه تلاش کرد تا با مواضعی  کاملا هوشمندانه خود را مصون از درگیرها نگه دارد هر چند که در انقلاب لیبی، ناتو و امریکا توانستند روسیه را فریب دهند اما این ضربه را روسیه در جنگ داخلی سوریه جبران کرد و تقریبا تمام قطعنامه های شورای امنیت بر علیه سوریه را وتو نموده و در هنگام احتمال حمله نظامی امریکا و غرب به این کشور به بهانه سلاح های شیمیایی با درپیش گرفتن دیپلماسی فعال، برگ برنده را به دست گرفت. و در عرصه میدانی و جنگ ارتش سوریه با تروریست های تکفیری کمک های لجستیکی و اطلاعاتی شایانی به این کشور نمود و به خاطر منافعش در سوریه دست رد به سینه بزرگترین حامی تروریست‌های تکفیری در سوریه یعنی عربستان زد و از پیشنهادات وسوسه‌انگیز اقتصادی عربستان چشم پوشی کرد و از سویی با متحد دیرین امریکا یعنی مصر روابط دوستانه‌ای برقرار نمود و با انعقاد قرار دادهای تسلیحاتی کلان با دولت ژنرال السیسی عملا جای آمریکا را در این کشور پر کرد تا جای پای خود را در خاورمیانه مستحکمتر از گذشته کند.


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 ] [ 9:22 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

*تاریخچه

نوروز

جشن نوروز از آیینهای باستانی و ملی ایرانیان میباشد. اگرچه مطالبی کلی در تعداد اندکی از کتابهای نوشته شده در روزگار ساسانیان درباره جشن نوروز وجود دارد.

با استناد بر نوشتههای بابلیها، شاهان هخامنشی در طول جشن نوروز در ایوان کاخ خود نشسته و نمایندگانی را از استانهای گوناکون که پیشکشهایی نفیس همراه خود برای شاهان آورده بودند میپذیرفتند. گفته شده که داریوش کبیر، یکی از شاهان هخامنشی ((۴۲۱ - ۴۸۶)، در آغاز هر سال از پرستشگاه بأل مردوک، که از خدایان بزرگ بابلیان بود دیدن میکرد.

همچنین پارتیان و ساسانیان همه ساله نوروز را را با برپایی مراسم و تشریفات خاصی جشن میگرفتند. صبح نوروز شاه جامه ویژه خود را پوشیده و به تنهایی وارد کاخ میشد. سپس کسی که به خوشقدمی شناخته شده بود وارد میشد. و سپس والامقامترین موبد در حالی که همراه خود فنجان، حلقه و سکههایی همه از جنس زر، شمشیر، تیر و کمان، قلم، مرکب و گل داشت در حین زمزمه دعا وارد کاخ میشد. پس از موبد بزرگ ماموران حکومت در صفی منظم وارد کاخ شده و هدایای خود را تقدیم شاه میکردند. شاه پیشکشهای نفیس را به خزانه فرستاده و باقی هدایا را میان حاضران پخش میکرد. ۲۵ روز مانده به نوروز، دوازده ستون با آجرهای گلی در محوطه کاخ برپا شده، و دوازده نوع دانه گیاه مختلف بر بالای هریک از آنها کاشته میشد. در روز ششم نوروز، گیاهان تازه روییده شده بر بالای ستونها را برداشته و آنها را کف کاخ میپاشیدند و تا روز ۱۶ فروردین که به آن روز مهر میگفتند، آنها را برنمی داشتند. 


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 6:5 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
دور جديد تنش در روابط مسکو و غرب بر سر تحولات جاري اوکراين در حالي وارد دومين ماه خود شده است که منطقه خودمختار کريمه به آخرين سنگر روسيه در جبهه مقابله با توسعه طلبي‌هاي غربي‌ها تبديل شده است.
به گزارش ايرنا، با وجود اينکه بخش اعظم جمعيت 15 ميليون نفري روس زبانان اوکراين در مناطق شرقي آن در مجاورت مرزهاي روسيه قرار دارند، اما منطقه خودمختار کريمه به دليل اهميت راهبردي براي ناوگان درياي سياه روسيه از جايگاه مهم تري براي سياست سازان روس برخوردار است. اين وضعيت موجب شده است که روسيه پس از تحولات اخير اوکراين به شکل فرار ويکتور يانکوويچ رئيس جمهوري برکنار شده اين کشور از کي يف در بيست و سوم فوريه سال جاري و به تبع آن تسلط نيروهاي سياسي غربگرا بر تمامي ساختارهاي قدرت در مرکز و غرب اوکراين، توجه خود را به رويدادهاي کريمه و تلاش براي حفظ اقتدار روس زبانان اين منطقه خودمختار متمرکز کند. تحليلگران مسايل سياسي مي‌گويند در شرايطي که منطقه خودمختار کريمه در مقايسه با شهرهاي شرقي روس زبان اوکراين جمعيت مشخصي از روس زبانان را در دل خود جاي داده است، مسکو با درک موقعيت جغرافيايي-سيايي بي مانند اين شبه جزيره مي‌کوشد با تقويت تسلط طرفداران خود در آن از نفوذ نيروهاي سياسي غربگراي پايتخت اوکراين به اين منطقه جلوگيري کند. به عبارت ديگر منطقه خودمختار کريمه با وجود جاي دادن تنها يک دهم از روس زبانان اوکراين در خود به دليل استقرار ناوگان درياي سياه روسيه در آن از اهميت به مراتب بيشتري براي مسکو در تلاش براي حفظ موازنه نسبي قوا در مرزهاي غربي خود آن هم در پهنه آبي بسيار حساس درياي سياه برخوردار است. برخورداري از اين ويژگي موجب شده است که روسيه تمام توان خود را براي حفظ برتري بي چون و چراي خود در منطقه خودمختار کريمه به کار بندد که برگزاري رزمايش بزرگ 150 هزار نفري مناطق نظامي مرکزي و غربي اين کشور در روزهاي اخير مصداق عيني تلاش در اين ارتباط تلقي شد. کارشناسان مسايل سياسي با اشاره به فشار مضاعف غرب به روسيه در روزهاي اخير و تهاجم ديپلماتيک و رسانه اي گسترده محور واشنگتن- بروکسل عليه مسکو بر سر تحولات اوکراين به طور عام و کريمه به طور خاص معتقدند که هر چند روسيه ممکن است براي جلوگيري از وخامت اوضاع از مداخله مستقيم در اين منطقه خودمختار اجتناب کند، اما بدون شک از دست دادن کنترل بر اين منطقه خط قرمز سياستگزاري خارجي کرملين و تهديدي غيرقابل جبران براي امنيت ملي پهناورترين کشور جهان محسوب مي‌شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 5:58 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
اوكراين بطور مكرر بعد از فروپاشي "اتحاد جماهير شوروي"، بصورت پاندولي بين بلوك شرق و غرب در حال نوسان بوده و علت آن نيز اهميت استراتژيك اين كشور براي هر دو بلوك است.
از جنوبي‌ترين نقطه درعا در سوريه تا غربي‌ترين نقطه در اوكراين، آمريكا به همراه اروپا در جبهه‌اي واحد در برابر صعود روسيه ايستاده‌اند. بعد از آنكه بحران اوكراين به محل كشمكش و زور‌آزمايي غرب و روسيه تبديل شد برخي رسانه‌ها از جمله رسانه‌هاي وابسته به كشورهاي عربي، ريشه اين تنش را تاواني عنوان كردند كه روسيه به خاطر پيروزي در سوريه پرداخت خواهد كرد. البته اين تحليل و گمانه نيز بيراه نبود. مسكو با حضور فعال در بحران سوريه، توانست با امضاء توافقنامه‌ درباره امحاء تسليحات شيميايي سوريه،‌ راه اقدام نظامي غرب در اين كشور را ببندد و مانع حمله آمريكا به سوريه شود.
اكنون كشورهاي غربي با دخالت آشكار در درگيري‌هاي داخلي اوكراين كه حياط خلوت روسيه به شمار مي‌آيد و حمايت از مخالفان دولت كي‌يف كه خواستار پيوستن به تجارت آزاد اتحاديه اروپا هستند، مي‌كوشند نفوذ مسكو بر اين كشور را به چالش بكشند. اما روس‌ها نيز در اين ميان بيكار ننشستند و يك فرودگاه نظامي در شبه‌ جزيره كريمه را به تصرف در آوردند. 


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 5:55 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
ريچارد ماتيئر اقيانوس شناس و يکي از دانشمندان دست اندرکار در انجام اين مطالعه اعلام کرد :  «  با شناسايي مکانيسم هايي که در فرايند انتقال کربن از لايه هاي سطحي اقيانوس به لايه هاي عميق دخالت دارند ، مي توان هر چه بهتر درباره نحوه تاثير گذاري تغييرات آب و هوايي کره زمين اظهار نظر کرد . » 
تازه ترين تحقيقات گروهي از دانشمندان انگليسي و استراليايي نشان داد جريان هايي که دي اکسيد کرين را از لايه هاي سطحي به اعماق اقيانوس منتقل مي کنند در نقاط و تحت شرايط خاصي شکل مي گيرند . 

به موجب يافته هاي جديد ، ترکيبي از عوامل همچون وزش باد ، جريان هاي دريايي و گرداب ها شرايطي را فراهم مي کنند تا کربن از لايه هاي سطحي به اعماق اقيانوس کشيده شود و  در آنجا براي دهها سال تا قرن هاي متمادي محبوس بماند . پهناي  برخي از جريان هاي دريايي که در اين فرايند تاثير گذار است ، به بيش از هزار کيلومتر مي رسد . 
در ديگر نواحي جريان هاي دريايي در چارچوب بخشي از چرخه طبيعي ، کربن را به اتمسفر باز مي گردانند
ادامه مطلب
[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 8:10 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان جهان هستی را به سه منطقه فضای خاکی، فضای جوی و فضای بیرونی تقسیم کرد. فضای خاکی بخشی از جهان را تشکیل می‌دهد که مولکولهای جامد با گرد آمدن در کنار هم جرمی سماوی را تشکیل داده باشند. فضای جوی قسمتی از دنیا است که چگالی مولکولهای گاز در آن به قدری است که نمی‌توان آن فضا را تهی فرض کرد. جو ناهید، زمین، بهرام یا قسمت اعظم سیاره‌های مشتری‌گونه مانند مشتری، کیوان و اورانوس از این دسته هستند. اما فضای بیرونی منطقه‌ای است که علی‌رغم تصور عامه مردم خالی و تهی نمی‌باشد بلکه چگالی مواد در این ناحیه بسیار اندک است. در فضای بیرونی غالباً گاز هیدروژن، یونها، ذرات تشکیل دهنده اتم (الکترونها و پروتونها) و گاهی اوقات غبارهای فضایی یافت می‌شود اما میزان این مواد در گستره عظیم این منطقه چنان کم است که می‌توان به نسبت فضای خاکی و یا جوی، آنجا را تهی فرض کرد.

زمین از جمله مناطقی در جهان است که هر سه فضا را در خود دارد. مرز بین فضای خاکی و فضای جوی کاملاً مشخص و معلوم می‌باشد. اما برعکس مرز مشخصی بین فضای جوی و فضای بیرونی وجود ندارد. جو زمین با افزایش ارتفاع رقیق می‌شود و به تدریج جای خود را به فضای بیرونی می‌دهد. از این رو مرزی مجازی برای گذر از فضای جوی به فضای بیرونی تعریف شده است. با توجه به کاربردها و نگاه‌های متفاوت چندین مرز به وجود آمده است.

طبق تعریف فدراسیون بین‌المللی هوانوردی، خط کارمن [Karman Line]در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح متوسط دریاها مرز بین هوا و فضا است. این تعریف به این دلیل انتخاب شده است که بعد از این ارتفاع غلظت جو به دلیل افزایش ناگهانی و شدید دما به قدری کاهش می‌یابد که می‌توان از نیروی پسای ناشی از برخورد مولکولهای جو با شئ پرنده صرف‌نظر کرد و یا از منظری دیگر غلظت جو زمین به قدری کاهش می‌یابد که سرعت لازم برای تولید نیروی برآ توسط هواپیماها از سرعت لازم مداری فضاپیماها بیشتر می‌شود.

از دیگر سو طبق تعریف رسمی ایالات متحده آمریکا فردی که قادر باشد در ارتفاعی بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین پرواز کند، مفتخر به کسب عنوان فضانورد خواهد شد. این ارتفاع جایی است که لایه مزوسفیر[Mesosphere] تمام می‌شود. اما مهندسان طراح هوافضا، هنگام طراحی و یا شبیه‌سازی بازگشت اجرام به جو زمین، گذر از ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری را عبور از مرز فضا به جو می‌شناسند. سرعت بسیار زیاد اجسام در بازگشت به جو دلیل تفاوت دیدگاه این دسته از مهندسان با گروه اول است. در سرعتهای بسیار زیاد، جو رقیق فاصله بین ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۰۰ کیلومتری، پسای اتمسفری قابل توجهی تولید می‌کند.

فضای بیرونی خود شامل تقسیمات فراوانی است. بخشی از فضای بیرونی که در داخل منظومه شمسی  قرار دارد را فضای بین سیاره‌ای می‌نامند. با گذر از هلیوپاس ( [Heliopause] مرز منظومه شمسی، جاییکه بادهای خورشیدی با بادهای ستاره‌ای کهکشان راه‌شیری برخورد می‌کنند) وارد  قسمتی از فضای بیرونی می‌شویم که به آن فضای بین ستاره‌ای می‌گویند. در قدم بعدی با گذر از مرز کهکشان راه شیری وارد منطقه بسیار جدید و شگفت‌انگیزی می‌شویم که از آن با فضای بین کهکشانی یاد می‌شود.

عدم وجود جو در فضای بیرونی (یا به عبارت بهتر، غلظت بسیار اندک گاز و ذرات جامد در آن منطقه)، این قسمت از جهان را برای رصد آسمان در تمام گستره طول موج امواج الکترومغناطیسی ایده‌آل ساخته است. فقط در چنین محیطی است که تلسکوپ فضایی هابل قادر به دریافت امواجی از ۱۴ میلیارد سال پیش می‌گردد. امروزه بیشتر دانش ما از فضا مرهون چنین امکان بدیعی است که بشر را قادر می‌سازد فارغ از اغتشاشات جو بر موجی که دریافت می‌کند، وسعت دانش خود را افزایش دهد.

بودن در فضای بیرونی خطرات بی‌شماری برای موجودات زنده به همراه دارد.

 اولین خطر برای نوعی از زندگی که ما می‌شناسیم، عدم وجود اکسیژن است. نوع بشر برای بقا به اکسیژن جو احتیاج مبرم دارد و تنها هفت دقیقه نبود آن را تحمل می‌کند.

خطر دوم مربوط به فشار بسیار بسیار اندک هوا است که می‌توان آن را صفر فرض نمود. بدن انسان بعد از سالها بودن در شرایط سطح زمین خود را با فشار یک اتمسفری جو  مطابقت داده است. به این منظور ما فشار داخلی معادل یک اتمسفر در بدن خود داریم تا همچون یک قوطی خالی در اثر فشار جو زمین له نشویم . در شرایط خلاء این فشار داخلی باعث دردسر خواهد شد. البته موجود زنده‌ای که شرایط خلاء را تجربه می‌کند در اثر فشار داخلی دچار از هم‌ پاشیدگی نخواهد شد اما اتفاقات ناگوار دیگری برایش روی خواهد داد. برای مثال آب در اندام سطحی مانند چشمها و پوست شروع به جوشیدن و تبخیر شدن مي‌کند، مویرگها در اثر فشار داخلی پاره خواهند شد و مرگ دردناکی در انتظار وی خواهد بود.

NOAA  نمایی از لایه‌های مختلف جو زمین -

 

[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 7:56 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

سرانجام انتظارها به پایان رسید. امروز درست همان روزی است که بسیاری از ستاره شناسان ودوستداران فضا در انتظار آن بودند. پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمینمی باشد. این سیاره از لحاظ علمی "منطقه گولدیلاکس برای زندگی" خوانده می شود یعنی سیاره ای که نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است و دارای شرایط آب و هوایی بسیار عالیست.

سیاره ای که از ستاره میزبان خود نه آنچنان دور و نه بسیار نزدیک است. درست در فاصله مناسب قرار گرفته و از این رو وجود آب مایع در آن امکان پذیر است. این سیاره از لحاظ اندازه نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک است و بدین خاطر دارای سطح، نیروی گرانش و شرایط جوی کاملاً مناسب است. به بیان بهتر این درست همان سیاره ای است که به دنبال آن بودیم. سیاره ای درست مانند زمین.

 پل باتلر از موسسه تحقیقاتی کارنگی واشنگتن در اینباره می گوید: " این واقعاً اولین سیاره گولدیلاکس است که انسان تابدین روز موفق به یافتن آن شده است"

برخلاف تمامی سیاراتی که ستاره شناسان تا پیش از این موفق به یافتن آنها شده بودند (در حدود 500 سیاره در خارج از منظومه شمسی ) ، این سیاره جدید درست در نقطه ای قرار گرفته است که ستاره شناسان آنرا "منطقه قابل سکنی" می خوانند. بعلاوه این سیاره در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد که این موضوع خود حاکی از وجود سیارات بسیار زیاد دیگری با شرایط قابل سکنی می باشد.

 

[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 7:52 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شبه جزیره کریمه (Crimea) در دریای سیاه واقع است و تنها از طریق یک نوار باریک در شمال به خشکی راه دارد و از ناحیه شرق تا نزدیکی اراضی روسیه امتداد می یابد.

شبه جزیره کریمه در سال ۱۹۵۴ با تصمیم نیکیتا خروچوف رئیس اوکراینی تبار شوروی سابق بخشی از اوکراین شد.

این تصمیم در دوره شوروی سابق تاثیری عملی نداشت اما بعد از فروپاشی شوروی و تکه تکه شدن این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی، این شبه جزیره بخشی از اوکراین مستقل شد.

اما با این وجود، همچنان بیش از ۶۰ درصد ساکنان کریمه خود را روس می دانند.

روسیه اساسا در اواخر قرن هشتم شبه جزیره کریمه را تصرف کرد. ارتش کاترین دوم امپراطور روسیه در قرن هشتم تاتارهای این شبه جزیره را که با عثمانی ها هم پیمان بودند، بعد از چندین دهه جنگ شکست داد.

ژوزف استالین رئیس شوروی سابق هم در سال ۱۹۴۴ میلادی تاتارها را به خاطر همپیمانی با نازی ها در زمان جنگ جهانی دوم از این منطقه بیرون راند اما آنها بعد از فروپاشی شوروی برگشتند، و اکنون حدود ۱۲ درصد ساکنان آن را تشکیل می دهند.

تاتارها همچنان می خواهند شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین باشد و آنها با معترضان مخالف یانوکویچ رئیس جمهور در کیف هم پیمان هستند.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 ] [ 10:39 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
اشعه كيهاني هر روز و به مقدار زياد به اتمسفر زمين مي رسد. براي مثال در هر ساعت نيم ميليون تابش كيهاني به هر فرد مي تابد. اين اشعه كيهاني با اتمهاي اتمسفر برخورد مي كند و تابشهاي ثانويه را به صورت نوترون هاي پر انرژي به وجود مي آورد. اين نوترون هاي پرانرژي با اتمهاي نيتروژن برخورد مي كنند. پس از برخورد نوترون با نيتروژن 7(14پروتون و 7نوترون) اين اتمها به اتمهاي كربن 6(14 پروتون و 8نوترون) به اضافه اتمهاي هيدروژن (يك پروتون و يك نوترون) تبديل مي شوند.كربن 14 راديواكتيو است با نيمه عمري حدود 5700 سال. (نيمه عمر مدت زماني است كه نصف اتمهاي يك ماده راديواكتيو به دليل تابش غيرفعال مي شوند.
كربن 14 در موجودات زنده

اتمهاي كربن 14 كه بر اثر تابش كيهاني به وجود آمده اند با اتمهاي اكسيژن تركيب شده و گاز دي اكسيدكربن مي دهند. گياهان اين گاز را جذب كرده و بر اثر پديده فتوسنتز كربن 14 در فيبر گياهان وارد مي شود.حيوانات و انسان ها اين گياهان را مي خورند و كربن 14وارد بدن آنها مي شود. نسبت كربن 14 به كربن معمولي (كربن)12 در هوا و بدن موجودات زنده در تمام زمانها تقريبا ثابت بوده و هست. تقريبا در هر تريليون اتم كربن يك اتم ، اتم كربن 14است.كربن 14واپاشي مي كند. ولي هميشه تا زماني كه موجود زنده است ، به دليل تبادل با محيط بيرون اتمهاي واپاشيده شده با اتمهاي جديد كربن 14جايگزين مي شوند و اين نسبت تقريبا ثابت مي ماند.


ادامه مطلب
[ شنبه دهم اسفند 1392 ] [ 9:23 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

[ جمعه دوم اسفند 1392 ] [ 7:54 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
دروازه جهنم محلی است در نزدیکی روستای آخال ترکمنستان. که توسط افراد محلی این‌گونه نامیده شده‌است. داستان دروازه جهنم به ۳۵ سال قبل باز می‌گردد: هنگامی که زمین شناسان در جستجوی گاز مشغول حفاری بودند، بطور اتفاقی به حفره‌ای زیرزمینی می‌رسند که بسیار بزرگ بوده و همه تجهیزات حفاری و چادرهای کاوشگران را در خود فرو می‌برد. از آنجایی که حفره را گاز پر کرده بود، کسی جرات رفتن به عمق غار را پیدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا بدین طریق از انتشار گازهای سمی جلوگیری کنند و از آن زمان، این حفره برای ۳۵ سال است که بدون وقفه می‌سوزد. شعاع این حفره ۵۰ تا ۱۰۰ متر است.

 

[ پنجشنبه یکم اسفند 1392 ] [ 8:17 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 5:53 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آبشار خون – قطب جنوبآشنایی با عجیب ترین جاذبه های طبیعی جهان !+ تصاویر
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 2:11 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
 غار مرمر – شیلی

آشنایی با عجیب ترین جاذبه های طبیعی جهان !+ تصاویر


  فرسایش خاک  در طول 6 هزار سال، منظره ای مواج و مرمرین به دیواره های این غار بخشیده است که در اثر آب های سبز و آبی رنگ های متنوعی نیز به خود گرفته اند. این آب ها از رودخانه کاررا در نزدیکی مرز شیلی و آرژانتین سرچشمه می گیرند. البته این منظره طبیعی فوق العاده زیبا در معرض تهدید قرار دارد زیرا گویا قرار است سدی در نزدیکی آن ساخته شود. در حال حاضر بازدیدکننده ها می توانند با قایق های پارویی کوچک، هنگامی که آب رودخانه آرام است از داخل این غار دیدن کنند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 2:6 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران می‌کنند. فعالیت آتشفشانی با برون‌افکنی صخره‌ها، با گذشت زمان باعث پیدایش کوه‌های آتشفشانی بر سطح زمین می‌شود. آتشفشان‌ها معمولاً در نقاطی یافت می‌شوند که ورقه‌های زمین‌ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند.
آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر 3)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.
آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مؤثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست.آتشفشانها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان نیز رخ می دهد.
همچنین پوشش سطحی ماه اغلب با سنگ های آتشفشانی پوشیده شده است و بارزترین ارتفاعات مریخ توسط آتش فشانها ساخته شده است.
فوران های فومرولی در برخی کرات مانند قمر آیو در سیاره مشتری یک پدیده عادی می باشد. زبانه های آتش و لکه های خورشیدی را جدا از ماهیتشان، می توان نوعی فوران آتش فشانی در خورشید تلقی نمود.
علم آتشفشان شناسی به مباحث نحوه تشکیل و تحول ماگما، چگونگی جابجایی و حرکت انواع مواد، گدازه ها و ماگماها و نیز تحولات آنها در اتاقک های ماگمایی، چگونگی فعالیت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشانی در سطح زمین، چگونگی تحول مواد آتشفشانی و ... اشاره می کند. علم آتشفشان شناسی از برخی علوم زمین چون پترولوژی ، تکتونیک جهانی، ژئوشیمی، چینه شناسی ، رسوب شناسی ، ژئوفیزیک ، کیهان شناسی و برخی دیگر از علوم تجربی مانند شیمی، فیزیک ، آمار و ریاضی کمک می گیرند.
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:40 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آتشفشان بزمان، با مختصات جغرافيايى 40، °28 عرض شمالى و°60 طول شرقى، مشخص مى شود. اين آتشفشان در 115 کيلومترى شمالغرب ايرانشهر و 120 کيلومترى مغرب خاش واقع شده است. ارتفـــاع آن از سطح دريا 3490 متر است و و نسبت به زمينهاى اطراف 2100 متر ارتفاع دارد.
مخروط اصلى آتشفشان، از نوع استراتوولکان است که گدازه هاى آن، از چندين دهانه خارج شده اســــت. در اطراف قله اصلى چندين مخروط کوچک که از گدازه تيره رنگ بازالتى تشکيل گرديده، ديده مى شود. جنوب قله اصلى نيز جــريان گدازه وتوف مشاهده مى گردد.

پى سنگ آتشفشان بزمان بسيار پيچيده است. درشمال و مشرق طبقات چين خورده و پرشيب ميوسن به وسيله گـــدازه هاى جوان و توفها پوشيده شده است. تمام اين پى سنگ، به بلوک قديمى جازموريان تعلــــــــق دارد و آتشفشان بزمان در محدوده شمالى بلوک قراردارد. ظاهراً بزمان جزو آتشفشانهاى جوان ايران اسـت، ولـــــى بدليل تاريخچه پيچيده (شبيه به تفتان) اطلاعات ما به همان اندازه از آن کم است. عده اى از شکارچيان بـومى به فعاليت فومرولى دراين منطقه اشاره کرده اند. همچنين، سنگها و توفهاى موجود درقله، رنگ اصلى خود را ازدست داده اند که مى توان آنرا ناشى از دگرسانى مربوط به فعاليت فومرولى دانست. آتشفشان بزمان مـــانند آتشفشان تفتان و دماوند، جزء آتشفشانهاى نيمه فعال ايران مــــــحسوب مى گردد راههاى اصلى ناحيه محــدود به راه آسفالته بزمان-ايرانشهر و بزمان-بم است كه به ترتيب از جنوب خاورى و شمال منطقه مى گذرند.

از جمله مطالعات صورت گرفته در منطقه ، مطالعات زمين شناسى است كه توسط دكتر نوگل سادات روى محدوده 100000/1 بزمان صورت گرفته ولى نقشه زمين شناسى آن منتشر نشده است.
نتيجه اين مطالعات به همراه گزارشات 5 ورقه ديگر زمين شناسى در نهايت توسط مهندس سهندى بصورت نقشه ايرانشهر در سال 1375 چاپ گرديد 1 /. 250000
گزارشات شركت ملى نفت ايران در قالب مطالعات زمين شناسى بلوچستان و نقشه هايى كه از روى عكسهاى هوايى تهيه شده است ناحيه مورد مطالعه را تحت پوشش قرار مى دهد.
مطالعاتى نيز پيرامون منطقه مورد مطالعه بر روى كوه آتشفشانى بزمان صورت گرفته كه نقش مهمى در ايجاد چشمه هاى آبگرم و معدنى دارند (دكتر رحيم زاده).
خود ورقه بزمان به جهت پتانسيل بالاى معدنى كه دارد از نظر كاووشهاى معدنى و اقتصادى مورد مطالعات زمين شناسى قرار گرفته است و فعاليتهاى هر يك از معادن در راستاى كارهاى اكتشافى ميتواند بعنوان تاريخچه مطالعاتى آن در نظر گرفته شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:37 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:25 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
مقدمه
دریای خزر واقع در شمال ایران، پهنه ای آبی است كه بیش از ۳۶۰ هزار كیلومتر مربع مساحت دارد و از گذشته‌های دور شكل گیری استقرارگاه‌های ساحلی پیرامون دریای خزر در قلمرو ایران به نوعی با حیات این دریا گره خورده است. جنگل داری، ماهیگیری، كشاورزی و استفاده از سواحل آن در بخش صنعت توریسم و حمل و نقل دریایی، واردات، صادرات و تجارت با بنادر ساحلی آن از دیرباز ساختار اقتصادی منطقه را شكل داده است.
 
اگرچه منطقه ی دریای خزر از زمان های گذشته به لحاظ اقتصادی دارای ارزش و اهمیت خاصی بوده است. اما با پیدایش منابع نفت و گاز و همچنین فروپاشی دیوار آهنین و سقوط نظام کمونیستی در شوروی سابق، اهمیت و موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک آن افزایش یافت. از این رو، نوشتار حاضر، به بررسی اهمیت و جایگاه دریای خزر در اقتصاد سیاسی ج.ا.ایران می پردازد. 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 9:35 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

مقدمه

فروپاشی شوروی چه تأثیری بر اهمیت دریای خزر در نقشه سیاسی جهان داشته است. اهمیت جغرافیایی مناطق تحت تأثیر حوادث و رخدادهای نظام بین الملل تغییر می کند. به نظر می رسد که منطقه خزر پس از فروپاشی شوروی و حوادث یازده سپتامبر- به مثابه نقاط عطف در نظام بین الملل معاصر- اهمیت در خور توجهی یافته است. توجه و درگیری قدرت های بزرگ منطقه ای و فرامنطقه ای از جنبه های مختلف بالاخص از رویکرد ژئوپلتیک و ژئواکونومیک بهتر قابل درک است. این چنین قابلیت ها و ظرفیت هایی خزر را در اولویت های سیاست خارجی کشورهای حاشیه ای و قدرت های بزرگ نظام بین الملل قرار داده است.

مهم ترین بازیگران منطقه ای حوزه خزر روسیه، آمریکا، ایران، ترکیه، اروپا، هند و اسرائیل هستند. اما نقش دو کشور روسیه و آمریکا برجسته تر است. پس از فروپاشی شوروی این کشورها بخش قابل توجهی از توان و ظرفیت های دستگاه سیاست خارجی خود را مصروف یافتن جا پا و گسترش نفوذ در منطقه خزر کرده اند. اما در نهایت، این مسکو و واشنگتن بوده اند که به نقشی تعیین کننده در پروسه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی خزر دست یافتند و سایر رقباء در چنین پروسه هایی تنها تأثیر گذاری دارند. پژوهش پیش روی سعی دارد تا مهم ترین محرک هایی که خزر را در سیاست جهانی مطرح ساخته مورد بررسی قرار داده و نقش آفرینی دو رقیب عمده حوزه خزر را مرور کند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 9:32 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

کانادا (به انگلیسی: Canada) کشوری در شمال قارهٔ آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه‌است. ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند.

پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به امضا و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد. این کشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را پدید آورده‌اند. این کشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال بهاقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه‌است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور، به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا، در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.

پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند.

بر پایه آمار ۲۰۰۶ (میلادی)، ۱۳۸٬۰۷۵ فارسی‌زبان در کانادا زندگی می‌کنند


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:53 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:47 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:30 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

استان البرز ،سي ويكمين استان ايران است. در جلسه هيئت دولت در تاريخ 12بهمن سال 1388،لايحه تاسيس اين استان تصويب و به مجلس شوراي اسلامي فرستاده شد. در ادامه با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 7/4/89استان البرز بطور رسمي شكل گرفت و در اين طرح پيشنهادي ،كرج به عنوان مركز استان در نظر گرفته شد. استان البرز از جدا شدن 4شهرستان كرج ،طالقان ،ساوجبلاغ به مركزيت هشتگرد و نظرآباد تشكيل شده است .پيش ازاين شهرهاي تشكيل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند و تعداد زيادي از ادارات اين منطقه با مركزيت كرج اداره بوده اند.

این استان با وسعت نزدیک به 5800 کیلومتر مربع در شمال ایران و در دامنه رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده است. جمعیت استان 2/337/005 میلیون نفر (طبق سرشماری سال 1390) است. دامنه رشته کوه های البرز از دیر باز به دلیل آب و هوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن ، محل استقرار موقت و دائم اقوام مختلف در طول تاریخ بوده است طبق منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی قدیمی ترین نشانه های حضور انسان ها در این استان مربوط به دوران نوسنگی است که آثار آن در تپه ازبکی به دست آمده است.از عصر برنز پایگاه های متعددی در این استان به خصوص در ساوجبلاغ و نظرآباد شناخته شده است. از هزاره اول پیش از میلاد مسیح ده ها گورستان در نقاط مختلف استان به خصوص در طالقان و ساوجبلاغ مشاهده شده است. وجود آثاری چون تپه ها و محوطه های باستانی و بناهای تاریخی در مناطق کرج ، طالقان ، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر و معرف آن است که در دوره های گذشته این منطقه از فرهنگی غنی برخوردار بوده است.

زیبایی های ناشناخته با طبیعت حیرت انگیز ، وجود رودخانه های آب شیرین مانند رودخانه ها، چشمه سارهای بسیار زیبا ، غارهای طبیعی ، آبشارهای مرتفع ، کوه های بلند و سر به فلک کشیده و استوار ، درختان کهنسال ، پوشش گیاهی و جانوری متنوع ، چشمه های آب معدنی با خواص درمانی ، این استان را به لحاظ وجود پدیده های طبیعی به یکی از زیباترین استانهای گردشگری کشور تبدیل کرده است. وجود جاذبه های گردشگری چون مناظر طبیعی – تاریخی محور کرج – چالوس در منطقه البرز ، هوای مطبوع و لطیف ، چشم اندازهای بدیع و فضای مناسب روستاهای کوهستانی آن ، از جمله عواملی است که این استان هر ساله پذیرای میلیون ها میهمان و مسافر از داخل و خارج کشور می باشد.

از دیگر جاذبه های این استان می توان به باغ سیب مهرشهر کرج ، کاخ مروارید (شمس) ، بوستان خانواده در جهانشهر ، روستای تاریخی آتشگاه ، کاروانسرای شاه عباسی ، مجموعه سد امیر کبیر ، کاروانسرای ینگه امام ، پل تاریخی کرج ، امامزاده طاهر کرج ، پیست اسکی دیزین ، پیست اسکی خور ، آتشکده تخت رستم ، کاخ سلیمانیه واقع در دانشکده کشاورزی ، آرامگاه شاهزاده سلیمان ، باغ لاله گچسر ، دره ارنگه ، دهکده واریان ، روستای برغان ، دریاچه سد طالقان ، باغات طالقان ، رودخانه کرج ، غار یخ مراد و آبشار سنج و... اشاره کرد.ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 ] [ 1:18 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شهرستان رودسر، از شهرستان‌های استان گیلان در ایران است. جمعیت این شهرستان)طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی) ۱۴۶٬۰۵۷ نفر است و مرکز آن، شهر رودسر است. رودسر، از شمال به دریاچه خزر، از جنوب به رشته کوه‌های البرز، از شرق به رامسر و شهسوار، از توابع استان مازندران و از غرب به املش و لنگرود منتهی می‌شود. قسمت کوهستانی شهرستان رودسر، خوش آب و هوا و سردسیر می‌باشد. قسمت شمالی این شهرستان که در قسمت حاشیه جنوبی دریای خزر و منطقه جلگه‌ای قرار گرفته‌است، مرطوب می‌باشدرودسر، در زمانهای قدیم، به نامهای کوتم و هوسم نامیده می‌شد. یکی از روستاهای رودسر به نام تمیجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه‌های ضرب شده در این محل موجود استعکس قدیمی از میدان اصلی شهر
[ دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392 ] [ 10:43 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

[ دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392 ] [ 9:58 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

مراکز پرفشار تعریف کلی

مراکز پُرفِشار مناطقی هستند که فشار هوا در سطح زمین در آن نقاط بیشتر از محیط اطراف آن است. در این نواحی به علت چگالی بیشتر هوای ناحیه داخلی، جهت باد به سمت خارج است. همچنین به علت نیروی کوریولیس، در نیمکره شمالی جهت وزش باد در جهت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت است.

شکل‌گیری:

سامانه‌های پرفشار حاصل فرونشینی هوا در گشت‌کره (تروپوسفر، لایه‌های از جو که پدیده‌های آب و هوایی در آن اتفاق می‌افتند) است. در مراکز پرفشار، عمدتاً هوای خنک تر و خشک تر به همراه آسمانی صاف مشاهده می‌شود. علت این امر، فرونشینی هوا در مراکز پرفشار است. در برخی موارد در زمستان مراکز پرفشار با توده‌های هوای قطبی ادغام می‌شوند. این هوای سرد و پرفشار اگر از روی آب‌های گرم عبور کنند ناپایدار شده و فعال می‌شوند. در مناطق زیرگرمسیری، هوای پرفشار که به شدت پایدار است بعنوان پشته زیرگرمسیری شناخته می‌شود و باعث حرکت چرخندها و سامانه‌های جوی در امتداد خط استوا می‌شود. این پشته‌ها با جلوگیری از ورود سامانه‌ها به عرضهای بالاتر، یکی از دلایل شکلگیری بیابان‌های جهان هستند. پشته‌های زیرگرمسیری با افزایش ارتفاع از زمین قویتر می‌شوند، این در حالی است که پرفشار زیرشمالگانی با افزایش ارتفاع ضعیف تر می‌شوند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیستم بهمن 1392 ] [ 2:46 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ شنبه نوزدهم بهمن 1392 ] [ 8:25 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ شنبه نوزدهم بهمن 1392 ] [ 8:8 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
 

[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:54 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:52 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:7 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 1:29 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:56 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:53 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:27 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
عکسهای دیدنی از نمک آبرود مازندران

[ پنجشنبه دهم بهمن 1392 ] [ 7:14 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شهری است در استان گیلان و در شمال ایران. این شهرستان یکی از دو معدن بزرگ میکای سیاه و دولومیت ایران را در قلب خود جای داده است.

این شهر با موقعیت کوهپایه‌ای، مرکز شهرستان املش و مشتمل است بر دو ناحیه جلگه‌ای و کوهستانی، که در جهت جنوبی دو شهرستان لنگرود و رودسر واقع شده‌است. بنابراین آب و هوای آن متأثر از دو عامل جغرافیایی، دریا و کوهستان، معتدل مرطوب نیمه کوهستانی است.

نامی است مرکب از دو واژه «ام» و «لش» که «لش» به معنی راکد، ایستاده، و «ام» به رود و رودخانه اطلاق می‌شود. بنابراین املش به معنی رود تنبل و راکد از جریان ایستاده می‌باشد.

املش با وسعتی حدود ۵/۴۶۹ کیلومتر مربع در ۱۶ کیلومتری شهرستان رودسر واقع گردیده، فاصله املش تا مرکز استان ۷۵ کیلومتر است، آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات بسیار مطبوع می‌باشد. قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) و گویش املشی تکلم می‌کنند.

مجاورت شهر املش با رودخانه شلمانرود و به علت راکد بودن آب این رودخانه باعث گردید تا در گذشته مردم املش عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت‌های کشاورزی در ۱۵۰۰ سال قبل می‌باشد، از محصولات عمده کشاورزی می‌توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات. گیاهان دارویی، فراورده‌های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین‌های کشاورزی زیر کشت چای و برنج است و محصولات چای املش حدود ۳۲٪ کل تولید کشور می‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می‌پردازند.


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 10:4 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

پاكستان در 14 اوت 1947 استقلال يافت و در 30 سپتامبر 1947 به عضويت سازمان ملل متحد درآمد. نظام اداره كشور پاكستان تا 23 مارس 1956 بصورت فرمانداري كل بود و فرماندار كل از پادشاه بريتانيا حكم مي گرفت. با تدوين قانون اساسي، اين كشور اعلام حكومت جمهوري نمود و 23 مارس به نام "روز پاكستان" نامگذاري شد.

 

مساحت، جمعيت و همسايگان:

مساحت كشور پاكستان 796095 كيلومتر مربع بدون احتساب كشمير آزاد مي‌باشد. سهم ايالات 4 گانه از اين وسعت بدين شرح  مي باشد: پنجاب 9/25 %، سند 7/17 %، سرحد شمالي 4/9 %، بلوچستان 6/33 % و مناطق قبايلي 4/3 %.

جمعيت پاكستان با رشدي در حدود 6/2 درصد بالغ بر 162 ميليون نفر مي‌باشد. حدود 71% اين جمعيت در مناطق روستايي و 29% شهر نشين هستند. پراكندگي جمعيت در مناطق مختلف بدين شرح مي باشد:

59/22 % در ايالت سند، 53/56% در ايالت پنجاب، 13/13 % در ايالت سرحد شمالي، 14/5% در بلوچستان و 4/3% هم در مناطق قبايلي.

تركيب سني جمعيت پاكستان به شرح ذيل است:

14-0سال                                             41 درصد

64-15 سال                                          55 درصد

65 سال به بالا                                        4 درصد

نرخ رشد جمعيت 11/32 در هزار و نرخ مرگ و مير 51/9 درهزار مي‌باشد.

اميد به زندگي درميان مردان 27/60 سال و درميان زنان اين كشور 91/61 سال مي باشد.

حدود 53 % مردم پاكستان (مردان 65 % و زنان 40 % ) با سواد هستند،  اين كشور يكي از پايين ترين نرخهاي باسوادي را در دنيا دارا مي‌باشد. همسايگان پاكستان كشورهاي چين، هند، ايران و افغانستان مي باشند.

نوع حكومت، زبان و دين:

حكومت پاكستان، جمهوري اسلامي مي‌باشد. زبان ملي پاكستان، اردو و زبان رسمي و اداري انگليسي مي باشد. همچنين زبانها و لهجه‌هاي محلي فراواني در ايالات مختلف اين كشور رايج مي‌باشد كه مهمترين آنها پنجابي 48 درصد، سندي 12 درصد، سيرائيكي 10 درصد براهوي 8 درصد، اردو 8 درصد، پشتو 8 درصد و بلوچي 3 درصد است.

دين رسمي پاكستان، اسلام مي‌باشد. اكثريت مردم، حدود 97% ، مسلمان هستند كه از اين تعداد بيش از 20% شيعه مي‌باشند. 3% بقيه نيز از اقليتهاي مذهبي بوده كه شامل 1% مسيحي، 1% هندو و 1% سيك، بودايي و زرتشتي مي‌باشند. اقليتهاي مذهبي در اين كشور در صورت احراز شرايط مي‌توانند به جز پستهاي رياست جمهوري و نخست وزيري، هر پست ديگري را احراز نمايند. همچنين درصد محدودي از نمايندگان مجالس ملي و ايالتي به اقليتها اختصاص دارد.

تقسيمات كشوري:

پاكستان داراي چهار ايالت پنجاب، سند، سرحد شمالي و بلوچستان مي‌باشد كه هر كدام داراي يك دولت محلي و مجلس ايالتي با اختيارات محدود هستند. همچنين منطقه ويژه اي بنام فاتا تحت مسئوليت حكومت هاي محلي و قبايلي قرار دارد و مناطق شمالي [1] نيز كه در گذشته نزديك تحت حكومت مركزي اداره مي شد، هم اكنون بعنوان ايالت بلتستان – گلگيت داراي فرماندار و سروزير شده است.

رئيس جمهور و نخست وزير براي مدت پنج سال توسط پارلمان انتخاب مي‌شوند. دوره نمايندگان مجالس ملي و ايالتي نيز پنج سال مي‌باشد. مدت خدمت اعضاي مجلس سنا شش سال است كه هر 3 سال نيمي از اعضاي آن بازنشسته مي شوند و براي پر نمودن كرسيهاي خالي انتخابات جديد غير مستقيم برگزار مي گردد.

پايتخت و سيستم حكومت:

پايتخت پاكستان، شهر اسلام آباد مي‌باشد كه در سال 1962 ايجاد شده است. اسلام آباد شهري غير تجاري و محل استقرار نهادهاي مركزي اداره كشور مي‌باشد. سيستم حكومتي اين كشور فدرالي - پارلماني است و درپي كودتاي نظامي با افزودن متمم به قانون اساسي از سوي مشرف، اختيارات رياست جمهوري افزايش يافته است.

پاكستان داراي دو مجلس ملي و سنا و چهار مجالس ايالتي مي‌باشد. در غياب رئيس جمهور، رئيس مجلس سنا اداره امور كشور را نيابتاً بعهده مي‌گيرد و درصورت انحلال مجلس سنا، رئيس ديوان عالي كشور، كفيل رياست جمهوري خواهد بود.


[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 9:42 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

 نیروگاه اتمی از مواد مختلفی شکل گرفته است که همه آنها نقش اساسی و مهم در تعادل و ادامه حیات آن را دارند. ‏این مواد عبارتند از: 

ماده سوخت

ماده سوخت متشکل از اورانیوم طبیعی ، اورانیوم غنی شده ، اورانیوم و پلوتونیم است. که سوختن اورانیوم بر ‏اساس واکنش شکافت هسته‌ای صورت می‌گیرد.‏


نرم کننده‌ها

‎‏نرم کننده‌ها موادی هستند که برخورد نوترون های حاصل از شکست با آنها الزامی است و ‏برای کم کردن انرژی این نوترون ها به کار می روند. زیرا احتمال واکنش شکست پی در پی به ازای ‏نوترون های کم انرژی بیشتر می شود. آب سنگین (D2O) یا زغال سنگ (گرافیت) به عنوان نرم کننده نوترون ‏بکار برده می‌شوند.‏تصویر

میله‌های مهارکننده

این میله‌ها از مواد جاذب نوترون درست شده‌اند و وجود آنها در داخل راکتور اتمی ‏الزامی است و مانع افزایش ناگهانی تعداد نوترونها در قلب راکتور می‌شوند. اگر این میله‌ها کار اصلی خود را ‏انجام ندهند، در زمانی کمتر از چند هزارم ثانیه قدرت راکتور چند برابر شده و حالت انفجاری یا دیورژانس ‏راکتور پیش می‌آید. این میله ها می توانند از جنس عنصر کادمیم و یا بور باشند.‏


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 9:37 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
بانه نام شهری است در استان کردستان واقع در مرز غربی ایران. شهر بانه مرکز شهرستان بانه در فاصلهٔ ۲۷۰ کیلومتری شمال غربی سنندج در ابتدای راه آسفالت بانه - سردشت قرار گرفته‌است که با شهرستان‌های مریوان، سردشت، سقز، بوکان و کردستان عراق هم مرز است. شهر بانه از نظر رونق اقتصادی، جایگاه بالایی در منطقه دارد و در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۸۹ از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی تبدیل شد.این شهر و بعضی از آبادی های اطرافش در جنگ ایران و عراق توسط هواپیماهای عراق بمباران شیمیایی شد

نام بانه را از واژهٔ کردی بان به معنی «بام» و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوهٔ استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع ۱۵۵۴ متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز بلندی‌های پیرامون آن موجب شده‌است که مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی کنند. نام بانه را به معنی خانه (منظور اقامتگاه و آبادی و مسکن است) و اردو (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نیز تفسیر کرده‌اند.

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه‌قو بر این منطقه حاکم بودند که در حملهٔ اعراب و بعد از آن، اختیار دینی‌ها حکومت آن را به دست گرفتند. تا میانه‌های سدهٔ سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به‌روژه (آفتابگردان) بود و قباله‌هایی نیز وجود دارد که در همهٔ آن‌ها مرکز بانه، روستای به‌روژه نامیده شده‌است.

 حوالی دوران صفوی معمولاً پاسداری از مرز ایران، از شهر خوی گرفته تا کرمانشاه به فرمانروایان بانه واگذار شده بود. حکام بانه و اورامان دارای لقب «سلطان» بودند. برخی از نویسندگان بر این باورند که این لقب را نادرشاه افشار بدان‌ها داده بود

این شهر یک بار پیش از جنگ جهانی اول و بار دیگر در زمان جنگ جهانی دوم دچار آتش سوزی شدیدی شد. اکنون گورستان شمال شرقی شهر را «بانه کهنه» یا «کهنه بانه» می‌نامند. علت تغییر نام و جابجا شدن محل شهر به واسطهٔ شیوع بیماری‌های وبا و طاعون بود که هر چند سال یک بار شایع می‌شد و چون بازماندگان، محل اولیه را آلوده می‌پنداشتند، از نو در جای دیگری به ایجاد شهر و ده می‌پرداختند. آتش سوزی و جنگ‌های قبیله‌ای یکی دیگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادی‌هایی به نام‌های نیزه دوکهنه، به‌روژه کهنه، سیاومه کهنه، آرمرده کهنه، توده کهنه و غیره هم شنیده می‌شود. ولی آبادی‌هایی نیز با همان نام‌ها بدون واژهٔ کهنه وجود دارد

[ جمعه بیست و هفتم دی 1392 ] [ 8:45 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
نام آستارا را برگرفته از ترکیبی در زبان تالشی می‌داند مطابق این نظریة نام این شهر برگرفته از واژه آسته رو در زبان تالشی است. درباره وجه تسمیة نام این شهر گفته شده که کاروانان و مسافران زمانی که به این منطقه مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته تر می‌شدند و واژة آسته رو (آهسته رو) تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است.یکی دیگر از ماخذقدیمی که در آن از آستارا یادی به میان آمده، کتاب حدودالعالم(تألیف ۳۷۲ ق/۹۸۲ م) است. در این کتاب، آستارا به شکل استراب ضبط گشته‌است.استان گیلان در قرن چهارم از لاهیجان تا نزدیکی باکو را شامل می شد که از ۸ ناحیه تشکیل شده بود که استراب یکی از نواحی گیلان به شمار می رفت..  بیشتر مؤلفان بعدی مانند علی بن شمس الدین بن حاجی حسین لاهیجی و عبدالفتاح فومنی و میرخواند، همه نام این شهر را به صورت آستارا آورده‌اند.به لحاظ تاریخی قدیمی ترین مورخی که از آستارا نام برده‌است، ظهیرالدین مرعشی است. وی در کتاب گلستان و دیلمستان سه بار این محل را به نام «آستارا» و یک بار به نام«آستاره» آورده‌است 

حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب (تالیف ۷۳۰ هجری قمری) می نویسد:گیلان از اقلیم چهارم است و در کنار دریای خزر قرار دارد.اسپهبد(آستارا) شهری متوسط است و حاصلش غله،برنج و میوه می باشد.این ناحیه گیلان،ناحیه ای آبادان ، با نعمت و توانگر است و در آنجا شهرک هایی است با منبر(مسجد).دراین شهرک ها بازارهاست.طعام مردم این ناحیه برنج است و ماهی.واز این ناحیه جاروب،حصیر مصلای نماز و ماهی به همه جهان صادر می شود. 

تنها در صریح الملک (که درباره موقوفات مزار شیخ صفی الدین اردبیلی است)، این نام به شکلهای اصطاراب و استاره دیده می‌شود که دو صورت اول با شکل مذکور در حدود العالم قرابت دارد 

از جهانگردان کانی این شهر را نام برده و آن را توصیف کرده‌اند. شاید وصف«ابت» رساتر از دیگران باشد. وی که در ۱۲۵۹ق/ ۱۸۴۳م از این محل می‌گذشته، نام این شهر را دهنه کنار ضبط کرده‌است. به نوشته او «دهکده دهنه کنار در مصب رودخانه آستاراچای قراردارد ودارای ۵۰ تا ۶۰ خانوار جمعیت است و دکانهایی دارد که اجناس آن به خارج ایران حمل می‌شود».  آستارا به موجب عهدنامه گلستان که در ۱۲۲۸ هجری قمری مصادف با ۱۸۱۱ میلادی میان دولت ایران و روسیه منعقد شد به دو قسمت تقسیم گردید. قسمتی از این شهر که در شمال آستاراچای است، به دولت روسیه واگذار گردید و آستاراچای مرز میان دو کشور شناخته شد

منطقهٔ آستارا از نظر جغرافیائی به دره‌ای اطلاق می‌گردد که حدوداً در مرکز سرزمین تالش و در فاصلهٔ بین سلسله کوه‌های شمالی-جنوبی تالش و دریای خزر و در شرق دشت اردبیل واقع است. پس از بسته شدن عهدنامهٔ ترکمنچای میان دو دولت ایران و روسیه، بخش شمالیِ سرزمین تالش به دولت روسیه واگذار شده و رود آستاراچای به عنوان مرز تعیین گردید که از مرکز آبادی قدیمی آستارا می‌گذشت. بخش جنوبی در ترکیب ایران باقی‌ماند. پس از تاسیس گمرگات و مرزبانی، اهمیت سیاسی و بازرگانی آن افزایش یافت.میانگین دما و بارش برای بندرآستارا

ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوئیه اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر
دمای بیشینه (°C) ۹٫۰ ۹٫۲ ۱۱٫۲ ۱۶٫۴ ۲۱٫۴ ۲۶٫۶ ۲۹٫۶ ۲۹٫۴ ۲۵٫۱ ۲۰٫۳ ۱۴٫۹ ۱۱٫۰ Ø ۱۸٫۷
دمای کمینه (°C) ۲٫۸ ۲٫۷ ۵٫۳ ۹٫۷ ۱۴٫۲ ۱۸٫۴ ۲۰٫۹ ۲۱٫۲ ۱۸٫۱ ۱۳٫۸ ۸٫۸ ۴٫۶ Ø ۱۱٫۷
بارش (mm) ۹۱٫۵ ۹۶٫۲ ۱۱۸٫۶ ۷۰٫۴ ۶۸٫۵ ۵۲٫۰ ۴۶٫۷ ۸۱٫۹ ۲۳۵٫۶ ۲۴۲٫۲ ۱۶۶٫۱ ۱۱۱٫۱ Σ ۱٬۳۸۰٫۸
روزهای بارانی ۱۲٫۹ ۱۲٫۸ ۱۵٫۸ ۱۴٫۱ ۱۳٫۶ ۸٫۸ ۵٫۹ ۸٫۹ ۱۲٫۷ ۱۵٫۵ ۱۵٫۰ ۱۲٫۳ Σ ۱۴۸٫۳

آستارا تا تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ خورشیدی یکی از شهرهای استان گیلان تلقی می‌شد که در همان سال با تصویب قانون تقسیمات کشوری جدید به یکی از شهرهای شهرستان اردبیل در شرق استان آذربایجان شرقی تبدیل گشت. در سال ۱۳۳۶ آستارا با تأسیس فرمانداری به یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی مبدل شد تا این که بعدها به برخی دلایل و از جمله تشابهات اقلیمی از خرداد سال ۱۳۳۹ خورشیدی، دوباره به استان گیلان ملحق گردید.


[ جمعه بیست و هفتم دی 1392 ] [ 8:36 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
باافزايش جمعيت وپيشرفت تمدن در ايران باستان ايرانيان براي اينكه ديگرفقط درمحيط تنگ ومحدوددره هاوپاي رودهاوچشمه سارها نمانند به اميدباران هاي اتفاقي ويا ابهاي جاري موقتي وكشت بندسازي زراعت نكنندو باكشيدن اب ازچاه هاي معمولي بازوربازوهايشان ويااستفاده ازنيروي حيواني(به ويژه دردشت هاوفلات ها)زندگي پرمشقت وكشاورزي ودامداري كاملا محدودوكم درامدي نداشته باشندوخلاصه   بتوانندبازيركشت بردن سطح وسيعي اززمين هاي حالخيزدردشت هاكه به علت نبودن اب بي بهره مانده احتياجات روزافزون خودشان را تامين كننددرچندين هزارسال قبل دست به ابتكارجديدي زده كه ان راقنات يا كهريز نام گزارده اند.بااين اختراع كه درنوع خوددرجهان تاكنون بي نظيراست ميتوان مقدار قابل توجهي ازاب هاي زيرزميني راجمع اوري كردوبه سطح زمين رساند كه همانند چشمه هاي طبيعي اب ان درتمام طول سال بدون هيچ كمكي ازدرون زمين به سطح ان جاري گردد.پيدايش ورواج اين تكنولوژي جديدكه استفاده ازابهاي تحت الارضي رابراي دامداري و به ويژه كشاورزي نسبتاوسيع ممكن ميسازد باعث شدكه اباديهاي متعددي درسراسرفلات ايران به خصوص درنقاط خشك ترمناطق كشور گشترش يابدوبخش هاي جديدي رادركشاورزي ودامداري موردبهره برداري قراردهد تااينكه پس از گذشت قرن ها تكنولوژي تازه 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392 ] [ 6:52 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

این جزیره نامش «آشوراده» است. ناحیه روستایی «آشوراده» از توابع شهرستان بندرتركمن در 25 كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است.
 
«آشوراده» آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد و زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. 

این تک جزیره خزر از رسوبات آبرفتی حاصل از عملكرد فرسایش رودخانه كهر باران یا نكارود و حمل و انباشته شدن رسوبات در این ناحیه تشكیل شده است. جنس این رسوبات بسته به جنس سنگها در نواحی كه توسط آب حمل شده‌اند متفاوت است. این رسوبات فاقد رس هستند. ادامه مطلب
[ پنجشنبه دوازدهم دی 1392 ] [ 8:19 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

آبَسْکون، یا آبُسْکون یا آبِسْکون، جزیره یا بندرگاهی کهن در جنوب شرقی دریای خزر و شمال غربی استراباد در مصبّ رود گرگان که جغرافی‌دانان متقدم طول شرقی آن را ۷۹ و ۴۵ و عرض شمالی آن را ۳۷ و ۱۰ یا ۱۵ تعیین کرده‌اند.

اکنون محل دقیق آبسکون شناخته نیست و کسانی آبسکون را در محل روستای خواجه نفس کنونی یا جزایر آشوراده می‌دانند، ولی حدس بارتولد که آن را در حدود گمش تپه یاگمیشان می‌داند، با توجه به طول و عرض جغرافیایی این دو منطقه، از اعتبار بیشتری برخوردار است. گذشته از آن، روایات مورخان و جغرافی‌دانان در اینکه آبسکون بندرگاهی بر کران دریا یا یکی از جزایر خزر بوده‌است، با یکدیگر اختلاف دارد. به هر حال، برخی آن را جزیره دانسته‌اند که محمد خوارزمشاه به آنجا گریخته تا از دست مغولان در امان بماند. اما از قراین دیگر تاریخی، از جمله اشارت دو مأخذ کهن (مسعودی و اصطخری) و نیز نقشه‌های جغرافی‌دانانی چون ابن حوقل و اصطخری بر می‌آید که آبسکون بندرگاهی پراهمیت بوده‌است و همین امر سبب شده که دریای خزر نام آن را برگیرد و در بسیاری از مآخذ تاریخی از آن به نام «دریای آبسکون» یاد شود. توضیح این تناقض به این صورت ممکن است که «جزیره دریای آبسکون» را کوتاه کرده و جزیره آبسکون نامیده‌اند. به هر حال، در سده چهارم هجری آبسکون بندری بزرگ و معتبر بود که افزون بر اهمیت بازرگانی و مرکزیت تجارتی، خط دفاعی در برابر ترکمان‌ها هم به شمار می‌رفته، و نیز راه ارتباطی شرق خزر به باب‌الابواب، گیلان، دیلم و بسیاری از سواحل دریای خزر بوده‌است.


رضاقلی خان هدایت در سفارت‌نامه خوارزم می‌گوید که آبسکون نام رودی در سه فرسخی استراباد است که از سوی خوارزم می‌آید و به دریای خزر می‌ریزد و محل ریختن آن را «آب سکون» نیز گویند. هم او می‌گوید که چون حاکم مازندران خواست برکنار دریا بنایی بسازد، آثاری ظاهر شد و هدایت حدس می‌زند که آن آثار، بقایای آبسکون کهن است، اما از آن پس چیزی از آثار مزبور یا بندرگاه آبسکون برجای نیست.

[ پنجشنبه دوازدهم دی 1392 ] [ 8:14 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

معنی واژه های جغرافیایی زیر از لغت نامه دهخدا

تالاب : (اِ)  تال . (برهان ). آبگیر و استخر را در هند تالاب گویند. (فرهنگ نظام) ). آبگیر و استخر وبرکه) . (ناظم الاطباء). استخر. (برهان ). غدیر. کول .

باتلاق: (ترکی ، اِ) کلمه ٔ ترکیست ، بمعنی زمینی که آب بسیار همیشه آنرا گلناک دارد بدان حد که پای یا تن آدمی و ستور در آن فروشود. لجن زار. مرداب . زمین پر گل و لای که عبور کاروان از آن مشکل بود. (ناظم الاطباء). رجوع به باطلاق شود.

مرداب: [ م ُ ]   (اِ مرکب ) برکه و آبگیر عمیق و پر عرض و طول . (جهانگیری ). تالاب و استخر و آبگیر عمیق و پر عرض و طول .(برهان قاطع). غالباً در آب غیر روان استعمال می شودکه ایستاده است و حرکت نمیکند بخلاف آب رود که جنبش و رفتار دارد. (انجمن آرا). آب ایستاده ٔ غیر جاری و ناروان خلیج . (ناظم الاطباء). آب راکد و ساکنی که نه چون رودخانه جریان داشته باشد و نه چون دریا موج ؛ و اغلب بر خلیج های بسیار کوچکی اطلاق می شود که از پیش رفتگی آب دریا در خشکی حاصل شده باشد و پناهگاه بی تموج و آرامی است برای قایق ها و کشتی های کوچک ، مثل مرداب غازیان و مرداب انزلی ؛ یا به آبگیر وسیعی اطلاق شود که از تجمع آب رودخانه حاصل شده است چون مرداب گاوخونی . پیش رفتگی کوچک دریا در خشکی .


ادامه مطلب
[ چهارشنبه یازدهم دی 1392 ] [ 2:16 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
حفر کانال سوئز در قرن هفتم قبل از میلاد توسط دومین فرعون مصر از سلسله بیست و ششم به نام «نکو» آغاز شد؛ ولی به دلیل بروز مشکلات این کار به اتمام نرسید تا آنکه یک قرن بعد مجدداً به دستور داریوش تجدید ساخت شده و موردبهره‌برداری قرار گرفت. هردودت می‌نویسد که طول این کانال به اندازه چهار روز دریاپیمایی بوده و عرض آن به اندازه‌ای بوده که دو کشتی بزرگ با سه ردیف پارو زن می‌توانستند از کنار هم رد شوند. سه کتیبه از داریوش به یادبود ساخت این کانال در ۳۳ کیلومتری شمال سوئز در ساحل غربی کانال فعلی پیدا شده‌اند. 

دو کتیبه کوچک تنها به معرفی داریوش اختصاص دارد و کتیبه بزرگ‌تر ۱۲ سطر دارد که نشان‌دهنده این است که این کانال به دستور داریوش حفر شده. به غیر ‌از حفر کانال سوئز، او در این سرزمین به تعمیر و ایجاد بناهای مذهبی نیز همت گماشت. از جمله این بنا‌ها باید از معبد «آمُن» نام برد که درآن زمان در هیبس در واحه‌ای به نام خرقه در جنوب غربی تِب که اکنون لکسور نامیده می‌شود، بنا شد. با مقایسه طرح این معبد با کاخ تخت جمشید متوجه شباهت‌های غیر‌قابل انکاری می‌شویم. در مصر کتیبه‌های متعددی‌یافت شده است که حکایت از فعالیت‌های داریوش در این سرزمین می‌کند.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 9:20 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 12:40 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
یکی از شاخه‏های رودخانه هراز می‌باشد و حدود یک سوم مساحت آن را تشکیل می‌دهد. رودخانه در داخل یک دره تکنونیکی با روند غربی–شرقی جریان یافته است. در این منطقه به علت عدم شرایط تشکیل خاک، خاک تکامل نیافته و به صورت نارس (مخلوطی از سنگریزه و قلوه سنگ) می‌باشد.

قسمت اعظم حوضه تحت تاثیر سیستم فرسایش مجاور یخچالی قرار گرفته (ارتفاعات بالای ۲۵۵۰ متر) و از ارتفاع ۲۵۰۰ متر به پائین تحت تاثیر فرسایش آبهای جاری می‌باشد.

متوسط دمای سالانه حوضه 68% درجه سانتیگراد می‌باشد که دی با 75/12- سردترین و مرداد با 75/13 گرمترین سال می‌باشد. به علت پائین بودن درجه حرارت سالانه و یخبندان در شش ماه از سال میزان تبخیر کم می‌باشد.

حوضه نور در دامنه‏های شمالی البرز از کمترین میزان بارش برخوردار می‌باشد و میانگین بارندگی سالانه ۳۸۳ میلیمتر با استفاده از روانات سطحی و بارندگی موثر محاسبه گردید. علت اصلی کمبود بارش محاط شدن حوضه بوسیله کوههای مرتفع و جهت ناهمواری‌ها می‌باشد که مانع نفوذ توده‌های باران آور به منطقه می‌گردد. به دلیل اینکه اکثر بارندگی حوضه به صورت برف می‌باشد و پائین بودن درجه حرارت حوضه در تقسیم‏بندی کوپن به علامه Dsc مشخص می‌گردد که دارای اقلیم جنب یخچال می‌باشد.

حوضه رودخانه نور به صورت مستطیل کشیده‌ای می‌باشد که عرض آن ۱۵ کیلومتر و طول آن حدود ۷۸ کیلومتر می‌باشد. ماکزیممم ارتفاع حوضه ۴۳۷۵ متر و مینیمم ارتفاع آن ۱۱۸۰ متر می‌باشد. شیب متوسط حوضه ۲۲ درصد و شیب رودخانه اصلی آن 6/2 درصد می‌باشد طول رودخانه اصلی 5/84 کیلومتر می‌باشد که به علت شیب زیاد نیروی زیاد برای فرسایش و حمل مواد در اختیار دارد. بین بارندگی و دبی هیچگونه رابطه‌ای وجود ندارد که عامل اصلی آن پراکندگی مکانی بارش در حوضه می‌بادش و بارندگی ثبت شده در دو ایستگاه موجود نمی‌تواند نشان دهنده بارندگی کل حوضه باشد. زمان تمرکز حوضه 20/65 ساعت می‌اشد علت اصلی زیاد بودن تمرکز - کشیدگی حوضه و نفوذ پذیری بالای خاکهای حوضه می‌باشد به همین دلیل بازوی بالا رونده هیدروگراف واحد حوضه بسیار ملایم می‌باشد.

[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 12:31 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

1- محيط‌هاي مختلف تشكيل دهنده‌ي كره‌ي زمين كدامند؟ سنگ كره (ليتوسفر)- هوا كره (اتمسفر) آب كره (هيدروسفر)

2- اجزاي محيط طبيعي را نام ببريد؟پوشش گياهي- رودخانه درياچه- هوا جانوران ناهمواري‌ها

3- هدف علم جغرافيا: راهنمايي انسان كمك به او در زندگي

4- كاربرد مهم دانش جغرافيا: تعيين مكان مناسب براي زندگي و فعاليت

5- مزيت عكس‌هاي هوايي: ارائه‌ي تصوير همه جانبه از محيط

6- محيط طبيعي  در كل چگونه مجموعه‌اي است؟ متعادل

7- وظيفه‌ي انسان ضمن زندگي در محيط چيست؟ برخورد آگاهانه با محيط از طريق شناخت پديده‌ها و كشف روابط آن‌ها.

8- انسان در كدام محيط‌ها به سختي كار مي‌كند؟ نواحي قطبي و بياباني

9- انسان چگونه در طول زمان رابطه‌ي خود را با محيط تغيير داده است؟ از طريق استفاده از قدرت تفكر و خلاقيت خود كه ابزارهاي مختلفي را براي استفاده از محيط ساخت

10- جغرافي‌دانان نقش خود را چگونه ايفا مي‌كنند؟ با استفاده از ويژگي علم جغرافيا كه همانا داشتن ديد تركيبي يا كل‌نگري مي‌باشد به مطالعه ي همه جانبه‌ي پديده‌ها پرداخته و به حل مشكل مي‌پردازد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم آذر 1392 ] [ 6:5 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

جغرافیایی