گروه جغرافیای شهرستان تنکابن
 
قالب وبلاگ

پاسکال (1662- 1623) فیزیکدان فرانسوی بود که در سن 16 سالگی کتابی در هندسه نوشت و در نوزده سالگی نوعی ماشین حساب را که به کمک چرخ دنده جمع وتفریق می کرد اختراع کرد و او حساب احتمالات را پایه گذاری کردو در موضوع فشار هوا به آزمایش پرداخت و به این نتیجه رسید که اگر فشار هوا مربوط به وزن جوَ باشد باید هر اندازه از زمین بالاتر رویم فشار هوا کاسته شود. پاسکال 39 سال زندگی کرد . مدتی در بستر بیماری گذراند. وی برای تحقق هدف هایش از دیگران کمک گرفت و آنها را به تحقیق واندازه گیری مشغول کرد . مثلا ً از یکی از دوستانش خواست که به بالای کوه برود وبا خود هواسنج را بالا برد و ارتفاع ستون جیوه هواسنج را در بالای کوه اندازه بگیرد. با این اندازه گیری مشخص شد که فشار هوادر بالای کوه6/7سانتی متر جیوه کمتر از فشار هوادر پائین کوه است وبه این طریق درستی نظریه پاسکال تائید شد .

توریچلی (1626 - 1561) ریاضی دان و فیزیکدان ایتالیایی در شهر فانیزابه دنیا آمد . اودر آغاز منشی گالیله بود پس از او در فلورانس جایش را گرفت وبه استادی فلسفه و ریاضیات منصوب شد .گالیله توجه توریچلی رابه سوی مسائل فیزیک تجربی معطوف کرد .در آن زمان موضوع تلمبه های آبکش بسیار مورد توجه بود و مشخص شد که تلمبه ، آب رابیش از ده متر وسی سانتی متر بالا نمی برد. توریچلی با انجام آزمایش جالبی نشان داد که علت آین موضوع وزن و فشارهوا است . توریچلی با آزمایش های متعدد به این نتیجه رسید که هوا ، بر خلاف نظر ارسطو وزن دارد و همین وزن هوا است که آب را داخل تلمبه بالا می برد . توریچلی دستگاهی ساخت که می توانست وزن هوا را اندازه بگیرد. توریچلی با آزمایش مخصوص خود نشان داد که هوا فشار دارد و با اندازه گیری ارتفاع ستون جیوه فشار هوا را اندازه گرفت و دستگاه خود را هوا سنج نامید.

[ دوشنبه دهم آذر 1393 ] [ 8:34 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شمال ایران ، به واسطه جنگل های سرسبز و زیبایش یکی از جذاب ترین زیست بوم های منطقه و جهان است. اما در سال های اخیر ، حمله به جنگل های شمال ، که با همکاری برخی نهادهای دولتی و زمین خواران بزرگ صورت گرفته ، فاجعه ای بی مانند در تاریخ این سرزمین را رقم زده است. درختانی که گاه صدها سال از عمرشان می گذرد ، به لحظه ای توسط اره ها و لودرها ، قتل عام شده اند تا سودجویان ، زمین جنگل ها و مراتع را "متر متر" بفروشند و به جای درختان ، آهن و سیمان بروید و جاده و ویلا و برج ، از لبه های ساحل تا بالای کوه ها پیشروی کنند و محیط زیست را به معنای کامل کلمه نابود کنند. اگر امروز - همین امروز - نجنبیم ، فردا از جنگل ها ، جز کویری لم یزرع چیزی بر جای نخواهد ماند و ریه های ایران ، خواهند خشکید. آنچه در عرصه محیط زیست ایران می گذرد ، از زلزله های مکرر 7 ریشتری نیز مخرب تر است.
[ جمعه یازدهم مهر 1393 ] [ 10:54 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
کشور ایران به دلیل تضادهای گسترده اقلیمی، پیشینه تاریخی زیستی و نیز توان بالای گونه زایی زیستگاه های مساعدی را جهت استقرار گونه های متنوع گیاهی و جانوری پدید آورده است و وجود مناطقی مانند مناطق خزری، کویری، کوهستانی و گرمسیری حاشیه خلیج فارس زیستگاه های متنوعی را فراهم آورده است که به نوبه خود بر تنوع زیستی ایران افزوده است .
همچنين به علت قرار گرفتن اين كشور در محدوده دو ناحیه جغرافیایی– زیستی جهانی پالئارکتیك ( palearctic ) و اورینتال ( ( orientalو مجاورت با ناحیه اتیوپین ( ( Ethiopian و عبور ازکمربند کویری صحاراسندی( sahara sindian ) از آن و از طرف دیگر اتصال قبلی فلات تیران با ابرقاره گندوانا ) افریقا،استرالیا،امریکای جنوبی ( و سپس جدا شدن از آن و چسبیدن به اوراسیا از زیستگاه های متنوعی برای حیات موجودات زنده برخوردار است.
این تنوع موجب گشته تا غنای گیاهان ایران قابل توجه باشد. به طوری که در کشور ایران حدود 8000 گونه گیاهی ) فقط گیاه عالی ( تشخیص داده شده است که از این نظر تعداد گونه های گیاهی ایران 80 در صد تعداد گونه های گیاهی تمامی قاره اروپا است . از طرف دیگر تنوع پستانداران وحشی ایران که شناسایی شده اند، بالغ بر 194 گونه است که در نوع خود شگفت انگیز بوده و در بین آنها از حشرخور کوتوله 2 گرمی تا نهنگ 130 تنی مشاهده می شود. در این میان دوزیستان ایران با 21 گونه خزندگان با 215 گونه و پرندگان با 520 گونه و ماهیان با 155 گونه قرار دارند. از طرفي اين تنوع بالا نياز به حفاظت دارد 95سال پس از احداث نخستين پارك ملي جهان (پارك ملي يلواستون در آمريكا) و 19 سال پس از آغاز به كار اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت و حيات‌وحش (آي.يو.سي. ان) اولين سنگ بناي مناطق حفاظت
ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:14 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
تفاوت بسيار ظريفي بين مناطق كويري و بياباني وجود دارد كه متاسفانه باعث ميشود كه اين دو منطقه به كرات با هم اشتباه گرفته شوند بسياري از مناطق ذكر شده به عنوان كوير در دل بيابان ها واقه شده كه تميز دادن آنها از يك ديگر هر از چندگاهي براي افراد عادي بسيار مشكل است اميد ميرود با مطالعه بند هاي زير اين اشتباهات كمتر شوند

بيابان : تعریف بیابان از دیدگاههای مختلف فرق می کند به عنوان مثال از نظر جغرافیا و اقلیم شناسی بیابان های واقعی به سرزمینی گفته می شود که متوسط بارش سالانه آن کمتر از mm50 است. در گیاه شناسی، کشاورزی و منابع طبیعی مناطقی را بیابان گویند که از لحاظ پوشش گیاهی بسیار فقیر باشد. و یا سطح وسیعی از آن به کلی فاقد گیاه باشد. از دیدگاه اکولوژی یا سازمان ملل متحد بیابانی شدن یا پیشروی بیابان (Desertifi cation) عبارت است از « کاهش فعالیتهای بیولوژیکی » (کاهش فعالیتهای انسان، حیوان و گیاه). بیابانها عمدتا ً در قلمرو بین المدارین و یا برخی از مناطق بری ، آنجا که زمستانهای سرد و تابستانهای گرم دارد گسترش یافته است و حدود یک سوم از خشکیها را اشتغال کرده و یونسکو وسعت آن را 50 میلیون کیلومتر برآورده کرده است . با توجه ساده به نقشه پرا كندگي بيابانها مي توان دريافت كه تقريباً بين مدارات ۲۰ تا ۴۰ درجه در نيمكره شمالي بيابانهاي : صحراي آفريقا – عربستان – ايران – آسياي مركزي – و آمريكاي شمالي و در نيمكره جنوبي بيابانهاي : شيلي – پرو – آرژانتين – آفريقاي جنوب غربي و استراليا گسترده شده اند

ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:12 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
جنگلهاي دنيا از حدود 140-60 ميليون سال پيش به وجود آمده اند. بسته به نوع درختان تشكيل دهنده ، جنگلهاي دنيا را به دو نوع سوزني برگ و پهن برگ تقسيم مي كنند.
جنگلهاي سوزني برگ دنيا قديمي تر از جنگلهاي پهن برگ هستند و پيدايش اوليه اين جنگلها در دوران دوم زمين شناسي در دوره كرتاسه يعني حدود 140 ميليون سال قبل رخ داده است. جنگلهاي پهن برگ در مقابل جنگلهاي سوزني برگ تكامل يافته تر در عين حال جديدتر هستند. اين جنگلها در دوران سوم زمين شناسي در حدود 60 ميليون سال پيش به وجود آمده اند. از آن زمان تاكنون جنگلهاي دنيا دائماً در حال تحول و تكامل بوده و اگر انسان در روند آن دخالتي نداشته باشد سير تحول وتكامل آنها همچنان ادامه خواهد يافت.
در اواخر دوران سوم زمين شناسي اقليم كره زمين روبه سردي گذاشت به طوري كه در اوايل دوران چهارم ( حدود يك ميليون سال پيش ( بارشهاي آسماني اكثراً به صورت برف درآمد و به خصوص در عرضهاي جغرافيايي بالاتر از 40درجه شمالي و يا ارتفاعات بالاي 3 تا 4 هزار متري عرضهاي پايين تر يخچال هاي طبيعي تشكيل شدند و به تدريج رشد كردند، به عبارت ديگر دوران هاي يخبندان به وجود آمد.

ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:10 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

تعريف

غار حفره اي نسبتا بزرگ بر روي زمين يا در زير آن مخصوصا زماني که طبيعي باشد و در زمين دهانه يا مدخلي داشته باشد.

غارها به 2 نوع طبيعي و مصنوعي تقسيم مي شود:

1-غارهاي طبيعي:

غارهاي طبيعي در اثر عوامل مختلفي چون نفوذ آب در طبقات آهکي، وقوع زمين لرزه يا چين خوردگي زمين، اثر آبشارها و امواج دريا، وجود آتشفشان يا گدازه هاي حاصل از آن و انواع غارهاي بادي و يخي به وجود مي آيد.

غارهاي طبيعي بيشتر در اثر نفوذ آب در طبقات آهکي به وجود مي آيند و به فراواني در دنيا يافت مي شوند. تعداد اندکي از آن ها در سنگ هاي گرانيتي، آتشفشاني و يا سنگ هاي شني وجود دارند.

بنابراين اکثر غارهاي طبيعي از سنگ هاي آهکي تشکيل شده که ارتباطي مستقيم با تشکيلات سنگ هاي رسوبي دارند. منشاء اين سنگ ها در اصل شيميايي يا بيوشيميايي است و تشکيل دهنده عمده آنها کربنات کلسيم Caco3 مي باشد.

مهمترين خاصيت سنگ هاي اهکي انحلال آنها در آبهاي محتوي دي اکسيد کربن CO2 است.


ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 9:5 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه پنجم اردیبهشت 1393 ] [ 8:35 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
کارت‌پستال تبریک عید نوروز 93,کارت‌پستال عید نوروز

[ پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1392 ] [ 0:24 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یک بار دیگر روسیه و غرب در برابر هم صف‌آرایی کردند. روسیه تحت رهبری ولادمیر پوتین اینک با تکیه بر محبوبیت ملی و همچنین رشد اقتصادی با شاخص‌های قابل قبول و جایگاه بین‌المللی بهتر، جنگ سرد را در اذهان جهانیان تداعی می‌کند.

بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی بلوک شرق به رهبری شوروی جهان عملا شاهد یک جهان تک قطبی با محوریت آمریکا و متحدانش بود و این برای نخستین بار بعد از فروپاشی شوروی است که جهان رفته‌رفته به سمت دو قطبی شدن پیش می‌رود. در یک سو آمریکا و متحدان اروپایی‌اش قرار دارند و در سوی دیگر روسیه و متحدان شرقی و خارومیانه‌ای،با این تفاوت که این بار چین نیز به عنوان بزرگترین متحد روسیه و یک قدرت اقتصادی و نظامی بزرگ در کنار روسیه قرار گرفته و با چنین صف‌آرایی‌هایی معادلات جهانی بسیار پیچیده‌تر از دوران جنگ سرد شده است.

در جریان پرونده هسته‌ای ایران، روسیه و چین تا آنجا که منافعشان ایجاب می کرد در کنار ایران و رودروی امریکا و غرب ایستادند و امتیاز گیری کردند (هر چند که گاهی با امریکا و اروپا بر علیه ایران هم داستان نیز شدند) و در انقلاب های خاورمیانه موسوم به بهار عربی نیز روسیه تلاش کرد تا با مواضعی  کاملا هوشمندانه خود را مصون از درگیرها نگه دارد هر چند که در انقلاب لیبی، ناتو و امریکا توانستند روسیه را فریب دهند اما این ضربه را روسیه در جنگ داخلی سوریه جبران کرد و تقریبا تمام قطعنامه های شورای امنیت بر علیه سوریه را وتو نموده و در هنگام احتمال حمله نظامی امریکا و غرب به این کشور به بهانه سلاح های شیمیایی با درپیش گرفتن دیپلماسی فعال، برگ برنده را به دست گرفت. و در عرصه میدانی و جنگ ارتش سوریه با تروریست های تکفیری کمک های لجستیکی و اطلاعاتی شایانی به این کشور نمود و به خاطر منافعش در سوریه دست رد به سینه بزرگترین حامی تروریست‌های تکفیری در سوریه یعنی عربستان زد و از پیشنهادات وسوسه‌انگیز اقتصادی عربستان چشم پوشی کرد و از سویی با متحد دیرین امریکا یعنی مصر روابط دوستانه‌ای برقرار نمود و با انعقاد قرار دادهای تسلیحاتی کلان با دولت ژنرال السیسی عملا جای آمریکا را در این کشور پر کرد تا جای پای خود را در خاورمیانه مستحکمتر از گذشته کند.


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و چهارم اسفند 1392 ] [ 9:22 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

*تاریخچه

نوروز

جشن نوروز از آیینهای باستانی و ملی ایرانیان میباشد. اگرچه مطالبی کلی در تعداد اندکی از کتابهای نوشته شده در روزگار ساسانیان درباره جشن نوروز وجود دارد.

با استناد بر نوشتههای بابلیها، شاهان هخامنشی در طول جشن نوروز در ایوان کاخ خود نشسته و نمایندگانی را از استانهای گوناکون که پیشکشهایی نفیس همراه خود برای شاهان آورده بودند میپذیرفتند. گفته شده که داریوش کبیر، یکی از شاهان هخامنشی ((۴۲۱ - ۴۸۶)، در آغاز هر سال از پرستشگاه بأل مردوک، که از خدایان بزرگ بابلیان بود دیدن میکرد.

همچنین پارتیان و ساسانیان همه ساله نوروز را را با برپایی مراسم و تشریفات خاصی جشن میگرفتند. صبح نوروز شاه جامه ویژه خود را پوشیده و به تنهایی وارد کاخ میشد. سپس کسی که به خوشقدمی شناخته شده بود وارد میشد. و سپس والامقامترین موبد در حالی که همراه خود فنجان، حلقه و سکههایی همه از جنس زر، شمشیر، تیر و کمان، قلم، مرکب و گل داشت در حین زمزمه دعا وارد کاخ میشد. پس از موبد بزرگ ماموران حکومت در صفی منظم وارد کاخ شده و هدایای خود را تقدیم شاه میکردند. شاه پیشکشهای نفیس را به خزانه فرستاده و باقی هدایا را میان حاضران پخش میکرد. ۲۵ روز مانده به نوروز، دوازده ستون با آجرهای گلی در محوطه کاخ برپا شده، و دوازده نوع دانه گیاه مختلف بر بالای هریک از آنها کاشته میشد. در روز ششم نوروز، گیاهان تازه روییده شده بر بالای ستونها را برداشته و آنها را کف کاخ میپاشیدند و تا روز ۱۶ فروردین که به آن روز مهر میگفتند، آنها را برنمی داشتند. 


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 6:5 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
دور جديد تنش در روابط مسکو و غرب بر سر تحولات جاري اوکراين در حالي وارد دومين ماه خود شده است که منطقه خودمختار کريمه به آخرين سنگر روسيه در جبهه مقابله با توسعه طلبي‌هاي غربي‌ها تبديل شده است.
به گزارش ايرنا، با وجود اينکه بخش اعظم جمعيت 15 ميليون نفري روس زبانان اوکراين در مناطق شرقي آن در مجاورت مرزهاي روسيه قرار دارند، اما منطقه خودمختار کريمه به دليل اهميت راهبردي براي ناوگان درياي سياه روسيه از جايگاه مهم تري براي سياست سازان روس برخوردار است. اين وضعيت موجب شده است که روسيه پس از تحولات اخير اوکراين به شکل فرار ويکتور يانکوويچ رئيس جمهوري برکنار شده اين کشور از کي يف در بيست و سوم فوريه سال جاري و به تبع آن تسلط نيروهاي سياسي غربگرا بر تمامي ساختارهاي قدرت در مرکز و غرب اوکراين، توجه خود را به رويدادهاي کريمه و تلاش براي حفظ اقتدار روس زبانان اين منطقه خودمختار متمرکز کند. تحليلگران مسايل سياسي مي‌گويند در شرايطي که منطقه خودمختار کريمه در مقايسه با شهرهاي شرقي روس زبان اوکراين جمعيت مشخصي از روس زبانان را در دل خود جاي داده است، مسکو با درک موقعيت جغرافيايي-سيايي بي مانند اين شبه جزيره مي‌کوشد با تقويت تسلط طرفداران خود در آن از نفوذ نيروهاي سياسي غربگراي پايتخت اوکراين به اين منطقه جلوگيري کند. به عبارت ديگر منطقه خودمختار کريمه با وجود جاي دادن تنها يک دهم از روس زبانان اوکراين در خود به دليل استقرار ناوگان درياي سياه روسيه در آن از اهميت به مراتب بيشتري براي مسکو در تلاش براي حفظ موازنه نسبي قوا در مرزهاي غربي خود آن هم در پهنه آبي بسيار حساس درياي سياه برخوردار است. برخورداري از اين ويژگي موجب شده است که روسيه تمام توان خود را براي حفظ برتري بي چون و چراي خود در منطقه خودمختار کريمه به کار بندد که برگزاري رزمايش بزرگ 150 هزار نفري مناطق نظامي مرکزي و غربي اين کشور در روزهاي اخير مصداق عيني تلاش در اين ارتباط تلقي شد. کارشناسان مسايل سياسي با اشاره به فشار مضاعف غرب به روسيه در روزهاي اخير و تهاجم ديپلماتيک و رسانه اي گسترده محور واشنگتن- بروکسل عليه مسکو بر سر تحولات اوکراين به طور عام و کريمه به طور خاص معتقدند که هر چند روسيه ممکن است براي جلوگيري از وخامت اوضاع از مداخله مستقيم در اين منطقه خودمختار اجتناب کند، اما بدون شک از دست دادن کنترل بر اين منطقه خط قرمز سياستگزاري خارجي کرملين و تهديدي غيرقابل جبران براي امنيت ملي پهناورترين کشور جهان محسوب مي‌شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 5:58 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
اوكراين بطور مكرر بعد از فروپاشي "اتحاد جماهير شوروي"، بصورت پاندولي بين بلوك شرق و غرب در حال نوسان بوده و علت آن نيز اهميت استراتژيك اين كشور براي هر دو بلوك است.
از جنوبي‌ترين نقطه درعا در سوريه تا غربي‌ترين نقطه در اوكراين، آمريكا به همراه اروپا در جبهه‌اي واحد در برابر صعود روسيه ايستاده‌اند. بعد از آنكه بحران اوكراين به محل كشمكش و زور‌آزمايي غرب و روسيه تبديل شد برخي رسانه‌ها از جمله رسانه‌هاي وابسته به كشورهاي عربي، ريشه اين تنش را تاواني عنوان كردند كه روسيه به خاطر پيروزي در سوريه پرداخت خواهد كرد. البته اين تحليل و گمانه نيز بيراه نبود. مسكو با حضور فعال در بحران سوريه، توانست با امضاء توافقنامه‌ درباره امحاء تسليحات شيميايي سوريه،‌ راه اقدام نظامي غرب در اين كشور را ببندد و مانع حمله آمريكا به سوريه شود.
اكنون كشورهاي غربي با دخالت آشكار در درگيري‌هاي داخلي اوكراين كه حياط خلوت روسيه به شمار مي‌آيد و حمايت از مخالفان دولت كي‌يف كه خواستار پيوستن به تجارت آزاد اتحاديه اروپا هستند، مي‌كوشند نفوذ مسكو بر اين كشور را به چالش بكشند. اما روس‌ها نيز در اين ميان بيكار ننشستند و يك فرودگاه نظامي در شبه‌ جزيره كريمه را به تصرف در آوردند. 


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم اسفند 1392 ] [ 5:55 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
ريچارد ماتيئر اقيانوس شناس و يکي از دانشمندان دست اندرکار در انجام اين مطالعه اعلام کرد :  «  با شناسايي مکانيسم هايي که در فرايند انتقال کربن از لايه هاي سطحي اقيانوس به لايه هاي عميق دخالت دارند ، مي توان هر چه بهتر درباره نحوه تاثير گذاري تغييرات آب و هوايي کره زمين اظهار نظر کرد . » 
تازه ترين تحقيقات گروهي از دانشمندان انگليسي و استراليايي نشان داد جريان هايي که دي اکسيد کرين را از لايه هاي سطحي به اعماق اقيانوس منتقل مي کنند در نقاط و تحت شرايط خاصي شکل مي گيرند . 

به موجب يافته هاي جديد ، ترکيبي از عوامل همچون وزش باد ، جريان هاي دريايي و گرداب ها شرايطي را فراهم مي کنند تا کربن از لايه هاي سطحي به اعماق اقيانوس کشيده شود و  در آنجا براي دهها سال تا قرن هاي متمادي محبوس بماند . پهناي  برخي از جريان هاي دريايي که در اين فرايند تاثير گذار است ، به بيش از هزار کيلومتر مي رسد . 
در ديگر نواحي جريان هاي دريايي در چارچوب بخشي از چرخه طبيعي ، کربن را به اتمسفر باز مي گردانند
ادامه مطلب
[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 8:10 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان جهان هستی را به سه منطقه فضای خاکی، فضای جوی و فضای بیرونی تقسیم کرد. فضای خاکی بخشی از جهان را تشکیل می‌دهد که مولکولهای جامد با گرد آمدن در کنار هم جرمی سماوی را تشکیل داده باشند. فضای جوی قسمتی از دنیا است که چگالی مولکولهای گاز در آن به قدری است که نمی‌توان آن فضا را تهی فرض کرد. جو ناهید، زمین، بهرام یا قسمت اعظم سیاره‌های مشتری‌گونه مانند مشتری، کیوان و اورانوس از این دسته هستند. اما فضای بیرونی منطقه‌ای است که علی‌رغم تصور عامه مردم خالی و تهی نمی‌باشد بلکه چگالی مواد در این ناحیه بسیار اندک است. در فضای بیرونی غالباً گاز هیدروژن، یونها، ذرات تشکیل دهنده اتم (الکترونها و پروتونها) و گاهی اوقات غبارهای فضایی یافت می‌شود اما میزان این مواد در گستره عظیم این منطقه چنان کم است که می‌توان به نسبت فضای خاکی و یا جوی، آنجا را تهی فرض کرد.

زمین از جمله مناطقی در جهان است که هر سه فضا را در خود دارد. مرز بین فضای خاکی و فضای جوی کاملاً مشخص و معلوم می‌باشد. اما برعکس مرز مشخصی بین فضای جوی و فضای بیرونی وجود ندارد. جو زمین با افزایش ارتفاع رقیق می‌شود و به تدریج جای خود را به فضای بیرونی می‌دهد. از این رو مرزی مجازی برای گذر از فضای جوی به فضای بیرونی تعریف شده است. با توجه به کاربردها و نگاه‌های متفاوت چندین مرز به وجود آمده است.

طبق تعریف فدراسیون بین‌المللی هوانوردی، خط کارمن [Karman Line]در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح متوسط دریاها مرز بین هوا و فضا است. این تعریف به این دلیل انتخاب شده است که بعد از این ارتفاع غلظت جو به دلیل افزایش ناگهانی و شدید دما به قدری کاهش می‌یابد که می‌توان از نیروی پسای ناشی از برخورد مولکولهای جو با شئ پرنده صرف‌نظر کرد و یا از منظری دیگر غلظت جو زمین به قدری کاهش می‌یابد که سرعت لازم برای تولید نیروی برآ توسط هواپیماها از سرعت لازم مداری فضاپیماها بیشتر می‌شود.

از دیگر سو طبق تعریف رسمی ایالات متحده آمریکا فردی که قادر باشد در ارتفاعی بیش از ۸۰ کیلومتر از سطح زمین پرواز کند، مفتخر به کسب عنوان فضانورد خواهد شد. این ارتفاع جایی است که لایه مزوسفیر[Mesosphere] تمام می‌شود. اما مهندسان طراح هوافضا، هنگام طراحی و یا شبیه‌سازی بازگشت اجرام به جو زمین، گذر از ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری را عبور از مرز فضا به جو می‌شناسند. سرعت بسیار زیاد اجسام در بازگشت به جو دلیل تفاوت دیدگاه این دسته از مهندسان با گروه اول است. در سرعتهای بسیار زیاد، جو رقیق فاصله بین ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۰۰ کیلومتری، پسای اتمسفری قابل توجهی تولید می‌کند.

فضای بیرونی خود شامل تقسیمات فراوانی است. بخشی از فضای بیرونی که در داخل منظومه شمسی  قرار دارد را فضای بین سیاره‌ای می‌نامند. با گذر از هلیوپاس ( [Heliopause] مرز منظومه شمسی، جاییکه بادهای خورشیدی با بادهای ستاره‌ای کهکشان راه‌شیری برخورد می‌کنند) وارد  قسمتی از فضای بیرونی می‌شویم که به آن فضای بین ستاره‌ای می‌گویند. در قدم بعدی با گذر از مرز کهکشان راه شیری وارد منطقه بسیار جدید و شگفت‌انگیزی می‌شویم که از آن با فضای بین کهکشانی یاد می‌شود.

عدم وجود جو در فضای بیرونی (یا به عبارت بهتر، غلظت بسیار اندک گاز و ذرات جامد در آن منطقه)، این قسمت از جهان را برای رصد آسمان در تمام گستره طول موج امواج الکترومغناطیسی ایده‌آل ساخته است. فقط در چنین محیطی است که تلسکوپ فضایی هابل قادر به دریافت امواجی از ۱۴ میلیارد سال پیش می‌گردد. امروزه بیشتر دانش ما از فضا مرهون چنین امکان بدیعی است که بشر را قادر می‌سازد فارغ از اغتشاشات جو بر موجی که دریافت می‌کند، وسعت دانش خود را افزایش دهد.

بودن در فضای بیرونی خطرات بی‌شماری برای موجودات زنده به همراه دارد.

 اولین خطر برای نوعی از زندگی که ما می‌شناسیم، عدم وجود اکسیژن است. نوع بشر برای بقا به اکسیژن جو احتیاج مبرم دارد و تنها هفت دقیقه نبود آن را تحمل می‌کند.

خطر دوم مربوط به فشار بسیار بسیار اندک هوا است که می‌توان آن را صفر فرض نمود. بدن انسان بعد از سالها بودن در شرایط سطح زمین خود را با فشار یک اتمسفری جو  مطابقت داده است. به این منظور ما فشار داخلی معادل یک اتمسفر در بدن خود داریم تا همچون یک قوطی خالی در اثر فشار جو زمین له نشویم . در شرایط خلاء این فشار داخلی باعث دردسر خواهد شد. البته موجود زنده‌ای که شرایط خلاء را تجربه می‌کند در اثر فشار داخلی دچار از هم‌ پاشیدگی نخواهد شد اما اتفاقات ناگوار دیگری برایش روی خواهد داد. برای مثال آب در اندام سطحی مانند چشمها و پوست شروع به جوشیدن و تبخیر شدن مي‌کند، مویرگها در اثر فشار داخلی پاره خواهند شد و مرگ دردناکی در انتظار وی خواهد بود.

NOAA  نمایی از لایه‌های مختلف جو زمین -

 

[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 7:56 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

سرانجام انتظارها به پایان رسید. امروز درست همان روزی است که بسیاری از ستاره شناسان ودوستداران فضا در انتظار آن بودند. پس از سال ها تحقیق و جستجو پیرامون سیارات فراخورشیدی، ستاره شناسان بالاخره موفق به یافتن سیاره ای شدند که دارای شرایطی کاملاً شبیه به کره زمینمی باشد. این سیاره از لحاظ علمی "منطقه گولدیلاکس برای زندگی" خوانده می شود یعنی سیاره ای که نه بسیار گرم و نه بسیار سرد است و دارای شرایط آب و هوایی بسیار عالیست.

سیاره ای که از ستاره میزبان خود نه آنچنان دور و نه بسیار نزدیک است. درست در فاصله مناسب قرار گرفته و از این رو وجود آب مایع در آن امکان پذیر است. این سیاره از لحاظ اندازه نه بسیار بزرگ و نه بسیار کوچک است و بدین خاطر دارای سطح، نیروی گرانش و شرایط جوی کاملاً مناسب است. به بیان بهتر این درست همان سیاره ای است که به دنبال آن بودیم. سیاره ای درست مانند زمین.

 پل باتلر از موسسه تحقیقاتی کارنگی واشنگتن در اینباره می گوید: " این واقعاً اولین سیاره گولدیلاکس است که انسان تابدین روز موفق به یافتن آن شده است"

برخلاف تمامی سیاراتی که ستاره شناسان تا پیش از این موفق به یافتن آنها شده بودند (در حدود 500 سیاره در خارج از منظومه شمسی ) ، این سیاره جدید درست در نقطه ای قرار گرفته است که ستاره شناسان آنرا "منطقه قابل سکنی" می خوانند. بعلاوه این سیاره در همسایگی کهکشانی ما قرار دارد که این موضوع خود حاکی از وجود سیارات بسیار زیاد دیگری با شرایط قابل سکنی می باشد.

 

[ جمعه شانزدهم اسفند 1392 ] [ 7:52 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شبه جزیره کریمه (Crimea) در دریای سیاه واقع است و تنها از طریق یک نوار باریک در شمال به خشکی راه دارد و از ناحیه شرق تا نزدیکی اراضی روسیه امتداد می یابد.

شبه جزیره کریمه در سال ۱۹۵۴ با تصمیم نیکیتا خروچوف رئیس اوکراینی تبار شوروی سابق بخشی از اوکراین شد.

این تصمیم در دوره شوروی سابق تاثیری عملی نداشت اما بعد از فروپاشی شوروی و تکه تکه شدن این کشور در سال ۱۹۹۱ میلادی، این شبه جزیره بخشی از اوکراین مستقل شد.

اما با این وجود، همچنان بیش از ۶۰ درصد ساکنان کریمه خود را روس می دانند.

روسیه اساسا در اواخر قرن هشتم شبه جزیره کریمه را تصرف کرد. ارتش کاترین دوم امپراطور روسیه در قرن هشتم تاتارهای این شبه جزیره را که با عثمانی ها هم پیمان بودند، بعد از چندین دهه جنگ شکست داد.

ژوزف استالین رئیس شوروی سابق هم در سال ۱۹۴۴ میلادی تاتارها را به خاطر همپیمانی با نازی ها در زمان جنگ جهانی دوم از این منطقه بیرون راند اما آنها بعد از فروپاشی شوروی برگشتند، و اکنون حدود ۱۲ درصد ساکنان آن را تشکیل می دهند.

تاتارها همچنان می خواهند شبه جزیره کریمه بخشی از اوکراین باشد و آنها با معترضان مخالف یانوکویچ رئیس جمهور در کیف هم پیمان هستند.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوازدهم اسفند 1392 ] [ 10:39 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
اشعه كيهاني هر روز و به مقدار زياد به اتمسفر زمين مي رسد. براي مثال در هر ساعت نيم ميليون تابش كيهاني به هر فرد مي تابد. اين اشعه كيهاني با اتمهاي اتمسفر برخورد مي كند و تابشهاي ثانويه را به صورت نوترون هاي پر انرژي به وجود مي آورد. اين نوترون هاي پرانرژي با اتمهاي نيتروژن برخورد مي كنند. پس از برخورد نوترون با نيتروژن 7(14پروتون و 7نوترون) اين اتمها به اتمهاي كربن 6(14 پروتون و 8نوترون) به اضافه اتمهاي هيدروژن (يك پروتون و يك نوترون) تبديل مي شوند.كربن 14 راديواكتيو است با نيمه عمري حدود 5700 سال. (نيمه عمر مدت زماني است كه نصف اتمهاي يك ماده راديواكتيو به دليل تابش غيرفعال مي شوند.
كربن 14 در موجودات زنده

اتمهاي كربن 14 كه بر اثر تابش كيهاني به وجود آمده اند با اتمهاي اكسيژن تركيب شده و گاز دي اكسيدكربن مي دهند. گياهان اين گاز را جذب كرده و بر اثر پديده فتوسنتز كربن 14 در فيبر گياهان وارد مي شود.حيوانات و انسان ها اين گياهان را مي خورند و كربن 14وارد بدن آنها مي شود. نسبت كربن 14 به كربن معمولي (كربن)12 در هوا و بدن موجودات زنده در تمام زمانها تقريبا ثابت بوده و هست. تقريبا در هر تريليون اتم كربن يك اتم ، اتم كربن 14است.كربن 14واپاشي مي كند. ولي هميشه تا زماني كه موجود زنده است ، به دليل تبادل با محيط بيرون اتمهاي واپاشيده شده با اتمهاي جديد كربن 14جايگزين مي شوند و اين نسبت تقريبا ثابت مي ماند.


ادامه مطلب
[ شنبه دهم اسفند 1392 ] [ 9:23 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

[ جمعه دوم اسفند 1392 ] [ 7:54 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
دروازه جهنم محلی است در نزدیکی روستای آخال ترکمنستان. که توسط افراد محلی این‌گونه نامیده شده‌است. داستان دروازه جهنم به ۳۵ سال قبل باز می‌گردد: هنگامی که زمین شناسان در جستجوی گاز مشغول حفاری بودند، بطور اتفاقی به حفره‌ای زیرزمینی می‌رسند که بسیار بزرگ بوده و همه تجهیزات حفاری و چادرهای کاوشگران را در خود فرو می‌برد. از آنجایی که حفره را گاز پر کرده بود، کسی جرات رفتن به عمق غار را پیدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا بدین طریق از انتشار گازهای سمی جلوگیری کنند و از آن زمان، این حفره برای ۳۵ سال است که بدون وقفه می‌سوزد. شعاع این حفره ۵۰ تا ۱۰۰ متر است.

 

[ پنجشنبه یکم اسفند 1392 ] [ 8:17 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 5:53 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آبشار خون – قطب جنوبآشنایی با عجیب ترین جاذبه های طبیعی جهان !+ تصاویر
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 2:11 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
 غار مرمر – شیلی

آشنایی با عجیب ترین جاذبه های طبیعی جهان !+ تصاویر


  فرسایش خاک  در طول 6 هزار سال، منظره ای مواج و مرمرین به دیواره های این غار بخشیده است که در اثر آب های سبز و آبی رنگ های متنوعی نیز به خود گرفته اند. این آب ها از رودخانه کاررا در نزدیکی مرز شیلی و آرژانتین سرچشمه می گیرند. البته این منظره طبیعی فوق العاده زیبا در معرض تهدید قرار دارد زیرا گویا قرار است سدی در نزدیکی آن ساخته شود. در حال حاضر بازدیدکننده ها می توانند با قایق های پارویی کوچک، هنگامی که آب رودخانه آرام است از داخل این غار دیدن کنند.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 2:6 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آتشفشان روزنه‌ای در سطح زمین است که سنگ‌های گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران می‌کنند. فعالیت آتشفشانی با برون‌افکنی صخره‌ها، با گذشت زمان باعث پیدایش کوه‌های آتشفشانی بر سطح زمین می‌شود. آتشفشان‌ها معمولاً در نقاطی یافت می‌شوند که ورقه‌های زمین‌ساخت، همگرایی یا واگرایی دارند.
آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب ، گاز ، قطعات جامد یاهر 3)از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.
آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مؤثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست.آتشفشانها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان نیز رخ می دهد.
همچنین پوشش سطحی ماه اغلب با سنگ های آتشفشانی پوشیده شده است و بارزترین ارتفاعات مریخ توسط آتش فشانها ساخته شده است.
فوران های فومرولی در برخی کرات مانند قمر آیو در سیاره مشتری یک پدیده عادی می باشد. زبانه های آتش و لکه های خورشیدی را جدا از ماهیتشان، می توان نوعی فوران آتش فشانی در خورشید تلقی نمود.
علم آتشفشان شناسی به مباحث نحوه تشکیل و تحول ماگما، چگونگی جابجایی و حرکت انواع مواد، گدازه ها و ماگماها و نیز تحولات آنها در اتاقک های ماگمایی، چگونگی فعالیت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشانی در سطح زمین، چگونگی تحول مواد آتشفشانی و ... اشاره می کند. علم آتشفشان شناسی از برخی علوم زمین چون پترولوژی ، تکتونیک جهانی، ژئوشیمی، چینه شناسی ، رسوب شناسی ، ژئوفیزیک ، کیهان شناسی و برخی دیگر از علوم تجربی مانند شیمی، فیزیک ، آمار و ریاضی کمک می گیرند.
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:40 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
آتشفشان بزمان، با مختصات جغرافيايى 40، °28 عرض شمالى و°60 طول شرقى، مشخص مى شود. اين آتشفشان در 115 کيلومترى شمالغرب ايرانشهر و 120 کيلومترى مغرب خاش واقع شده است. ارتفـــاع آن از سطح دريا 3490 متر است و و نسبت به زمينهاى اطراف 2100 متر ارتفاع دارد.
مخروط اصلى آتشفشان، از نوع استراتوولکان است که گدازه هاى آن، از چندين دهانه خارج شده اســــت. در اطراف قله اصلى چندين مخروط کوچک که از گدازه تيره رنگ بازالتى تشکيل گرديده، ديده مى شود. جنوب قله اصلى نيز جــريان گدازه وتوف مشاهده مى گردد.

پى سنگ آتشفشان بزمان بسيار پيچيده است. درشمال و مشرق طبقات چين خورده و پرشيب ميوسن به وسيله گـــدازه هاى جوان و توفها پوشيده شده است. تمام اين پى سنگ، به بلوک قديمى جازموريان تعلــــــــق دارد و آتشفشان بزمان در محدوده شمالى بلوک قراردارد. ظاهراً بزمان جزو آتشفشانهاى جوان ايران اسـت، ولـــــى بدليل تاريخچه پيچيده (شبيه به تفتان) اطلاعات ما به همان اندازه از آن کم است. عده اى از شکارچيان بـومى به فعاليت فومرولى دراين منطقه اشاره کرده اند. همچنين، سنگها و توفهاى موجود درقله، رنگ اصلى خود را ازدست داده اند که مى توان آنرا ناشى از دگرسانى مربوط به فعاليت فومرولى دانست. آتشفشان بزمان مـــانند آتشفشان تفتان و دماوند، جزء آتشفشانهاى نيمه فعال ايران مــــــحسوب مى گردد راههاى اصلى ناحيه محــدود به راه آسفالته بزمان-ايرانشهر و بزمان-بم است كه به ترتيب از جنوب خاورى و شمال منطقه مى گذرند.

از جمله مطالعات صورت گرفته در منطقه ، مطالعات زمين شناسى است كه توسط دكتر نوگل سادات روى محدوده 100000/1 بزمان صورت گرفته ولى نقشه زمين شناسى آن منتشر نشده است.
نتيجه اين مطالعات به همراه گزارشات 5 ورقه ديگر زمين شناسى در نهايت توسط مهندس سهندى بصورت نقشه ايرانشهر در سال 1375 چاپ گرديد 1 /. 250000
گزارشات شركت ملى نفت ايران در قالب مطالعات زمين شناسى بلوچستان و نقشه هايى كه از روى عكسهاى هوايى تهيه شده است ناحيه مورد مطالعه را تحت پوشش قرار مى دهد.
مطالعاتى نيز پيرامون منطقه مورد مطالعه بر روى كوه آتشفشانى بزمان صورت گرفته كه نقش مهمى در ايجاد چشمه هاى آبگرم و معدنى دارند (دكتر رحيم زاده).
خود ورقه بزمان به جهت پتانسيل بالاى معدنى كه دارد از نظر كاووشهاى معدنى و اقتصادى مورد مطالعات زمين شناسى قرار گرفته است و فعاليتهاى هر يك از معادن در راستاى كارهاى اكتشافى ميتواند بعنوان تاريخچه مطالعاتى آن در نظر گرفته شود.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:37 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 ] [ 9:25 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
مقدمه
دریای خزر واقع در شمال ایران، پهنه ای آبی است كه بیش از ۳۶۰ هزار كیلومتر مربع مساحت دارد و از گذشته‌های دور شكل گیری استقرارگاه‌های ساحلی پیرامون دریای خزر در قلمرو ایران به نوعی با حیات این دریا گره خورده است. جنگل داری، ماهیگیری، كشاورزی و استفاده از سواحل آن در بخش صنعت توریسم و حمل و نقل دریایی، واردات، صادرات و تجارت با بنادر ساحلی آن از دیرباز ساختار اقتصادی منطقه را شكل داده است.
 
اگرچه منطقه ی دریای خزر از زمان های گذشته به لحاظ اقتصادی دارای ارزش و اهمیت خاصی بوده است. اما با پیدایش منابع نفت و گاز و همچنین فروپاشی دیوار آهنین و سقوط نظام کمونیستی در شوروی سابق، اهمیت و موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک آن افزایش یافت. از این رو، نوشتار حاضر، به بررسی اهمیت و جایگاه دریای خزر در اقتصاد سیاسی ج.ا.ایران می پردازد. 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 9:35 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

مقدمه

فروپاشی شوروی چه تأثیری بر اهمیت دریای خزر در نقشه سیاسی جهان داشته است. اهمیت جغرافیایی مناطق تحت تأثیر حوادث و رخدادهای نظام بین الملل تغییر می کند. به نظر می رسد که منطقه خزر پس از فروپاشی شوروی و حوادث یازده سپتامبر- به مثابه نقاط عطف در نظام بین الملل معاصر- اهمیت در خور توجهی یافته است. توجه و درگیری قدرت های بزرگ منطقه ای و فرامنطقه ای از جنبه های مختلف بالاخص از رویکرد ژئوپلتیک و ژئواکونومیک بهتر قابل درک است. این چنین قابلیت ها و ظرفیت هایی خزر را در اولویت های سیاست خارجی کشورهای حاشیه ای و قدرت های بزرگ نظام بین الملل قرار داده است.

مهم ترین بازیگران منطقه ای حوزه خزر روسیه، آمریکا، ایران، ترکیه، اروپا، هند و اسرائیل هستند. اما نقش دو کشور روسیه و آمریکا برجسته تر است. پس از فروپاشی شوروی این کشورها بخش قابل توجهی از توان و ظرفیت های دستگاه سیاست خارجی خود را مصروف یافتن جا پا و گسترش نفوذ در منطقه خزر کرده اند. اما در نهایت، این مسکو و واشنگتن بوده اند که به نقشی تعیین کننده در پروسه های سیاسی، امنیتی و اقتصادی خزر دست یافتند و سایر رقباء در چنین پروسه هایی تنها تأثیر گذاری دارند. پژوهش پیش روی سعی دارد تا مهم ترین محرک هایی که خزر را در سیاست جهانی مطرح ساخته مورد بررسی قرار داده و نقش آفرینی دو رقیب عمده حوزه خزر را مرور کند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 9:32 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

کانادا (به انگلیسی: Canada) کشوری در شمال قارهٔ آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه‌است. ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند.

پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم است که قانون به امضا و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی می‌یابد. این کشور با دارا بودن ۱۰ استان و ۳ ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را پدید آورده‌اند. این کشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال بهاقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه‌است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری مرز آمریکا زندگی می‌کنند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور، به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است. کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا، در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد. این کشور تا سال ۱۷۱۳ مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.

پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند.

بر پایه آمار ۲۰۰۶ (میلادی)، ۱۳۸٬۰۷۵ فارسی‌زبان در کانادا زندگی می‌کنند


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:53 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:47 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 ] [ 8:30 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

استان البرز ،سي ويكمين استان ايران است. در جلسه هيئت دولت در تاريخ 12بهمن سال 1388،لايحه تاسيس اين استان تصويب و به مجلس شوراي اسلامي فرستاده شد. در ادامه با تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 7/4/89استان البرز بطور رسمي شكل گرفت و در اين طرح پيشنهادي ،كرج به عنوان مركز استان در نظر گرفته شد. استان البرز از جدا شدن 4شهرستان كرج ،طالقان ،ساوجبلاغ به مركزيت هشتگرد و نظرآباد تشكيل شده است .پيش ازاين شهرهاي تشكيل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند و تعداد زيادي از ادارات اين منطقه با مركزيت كرج اداره بوده اند.

این استان با وسعت نزدیک به 5800 کیلومتر مربع در شمال ایران و در دامنه رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده است. جمعیت استان 2/337/005 میلیون نفر (طبق سرشماری سال 1390) است. دامنه رشته کوه های البرز از دیر باز به دلیل آب و هوای مناسب و رودخانه های جاری و پناهگاه های مطمئن ، محل استقرار موقت و دائم اقوام مختلف در طول تاریخ بوده است طبق منابع و اسناد تاریخی و مطالعات باستان شناسی قدیمی ترین نشانه های حضور انسان ها در این استان مربوط به دوران نوسنگی است که آثار آن در تپه ازبکی به دست آمده است.از عصر برنز پایگاه های متعددی در این استان به خصوص در ساوجبلاغ و نظرآباد شناخته شده است. از هزاره اول پیش از میلاد مسیح ده ها گورستان در نقاط مختلف استان به خصوص در طالقان و ساوجبلاغ مشاهده شده است. وجود آثاری چون تپه ها و محوطه های باستانی و بناهای تاریخی در مناطق کرج ، طالقان ، ساوجبلاغ و نظرآباد همگی بیانگر و معرف آن است که در دوره های گذشته این منطقه از فرهنگی غنی برخوردار بوده است.

زیبایی های ناشناخته با طبیعت حیرت انگیز ، وجود رودخانه های آب شیرین مانند رودخانه ها، چشمه سارهای بسیار زیبا ، غارهای طبیعی ، آبشارهای مرتفع ، کوه های بلند و سر به فلک کشیده و استوار ، درختان کهنسال ، پوشش گیاهی و جانوری متنوع ، چشمه های آب معدنی با خواص درمانی ، این استان را به لحاظ وجود پدیده های طبیعی به یکی از زیباترین استانهای گردشگری کشور تبدیل کرده است. وجود جاذبه های گردشگری چون مناظر طبیعی – تاریخی محور کرج – چالوس در منطقه البرز ، هوای مطبوع و لطیف ، چشم اندازهای بدیع و فضای مناسب روستاهای کوهستانی آن ، از جمله عواملی است که این استان هر ساله پذیرای میلیون ها میهمان و مسافر از داخل و خارج کشور می باشد.

از دیگر جاذبه های این استان می توان به باغ سیب مهرشهر کرج ، کاخ مروارید (شمس) ، بوستان خانواده در جهانشهر ، روستای تاریخی آتشگاه ، کاروانسرای شاه عباسی ، مجموعه سد امیر کبیر ، کاروانسرای ینگه امام ، پل تاریخی کرج ، امامزاده طاهر کرج ، پیست اسکی دیزین ، پیست اسکی خور ، آتشکده تخت رستم ، کاخ سلیمانیه واقع در دانشکده کشاورزی ، آرامگاه شاهزاده سلیمان ، باغ لاله گچسر ، دره ارنگه ، دهکده واریان ، روستای برغان ، دریاچه سد طالقان ، باغات طالقان ، رودخانه کرج ، غار یخ مراد و آبشار سنج و... اشاره کرد.ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 ] [ 1:18 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شهرستان رودسر، از شهرستان‌های استان گیلان در ایران است. جمعیت این شهرستان)طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی) ۱۴۶٬۰۵۷ نفر است و مرکز آن، شهر رودسر است. رودسر، از شمال به دریاچه خزر، از جنوب به رشته کوه‌های البرز، از شرق به رامسر و شهسوار، از توابع استان مازندران و از غرب به املش و لنگرود منتهی می‌شود. قسمت کوهستانی شهرستان رودسر، خوش آب و هوا و سردسیر می‌باشد. قسمت شمالی این شهرستان که در قسمت حاشیه جنوبی دریای خزر و منطقه جلگه‌ای قرار گرفته‌است، مرطوب می‌باشدرودسر، در زمانهای قدیم، به نامهای کوتم و هوسم نامیده می‌شد. یکی از روستاهای رودسر به نام تمیجان در زمان سلطنت شاه عباس اول دارای ضرابخانه بوده که سکه‌های ضرب شده در این محل موجود استعکس قدیمی از میدان اصلی شهر
[ دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392 ] [ 10:43 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

[ دوشنبه بیست و یکم بهمن 1392 ] [ 9:58 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

مراکز پرفشار تعریف کلی

مراکز پُرفِشار مناطقی هستند که فشار هوا در سطح زمین در آن نقاط بیشتر از محیط اطراف آن است. در این نواحی به علت چگالی بیشتر هوای ناحیه داخلی، جهت باد به سمت خارج است. همچنین به علت نیروی کوریولیس، در نیمکره شمالی جهت وزش باد در جهت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت است.

شکل‌گیری:

سامانه‌های پرفشار حاصل فرونشینی هوا در گشت‌کره (تروپوسفر، لایه‌های از جو که پدیده‌های آب و هوایی در آن اتفاق می‌افتند) است. در مراکز پرفشار، عمدتاً هوای خنک تر و خشک تر به همراه آسمانی صاف مشاهده می‌شود. علت این امر، فرونشینی هوا در مراکز پرفشار است. در برخی موارد در زمستان مراکز پرفشار با توده‌های هوای قطبی ادغام می‌شوند. این هوای سرد و پرفشار اگر از روی آب‌های گرم عبور کنند ناپایدار شده و فعال می‌شوند. در مناطق زیرگرمسیری، هوای پرفشار که به شدت پایدار است بعنوان پشته زیرگرمسیری شناخته می‌شود و باعث حرکت چرخندها و سامانه‌های جوی در امتداد خط استوا می‌شود. این پشته‌ها با جلوگیری از ورود سامانه‌ها به عرضهای بالاتر، یکی از دلایل شکلگیری بیابان‌های جهان هستند. پشته‌های زیرگرمسیری با افزایش ارتفاع از زمین قویتر می‌شوند، این در حالی است که پرفشار زیرشمالگانی با افزایش ارتفاع ضعیف تر می‌شوند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیستم بهمن 1392 ] [ 2:46 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ شنبه نوزدهم بهمن 1392 ] [ 8:25 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ شنبه نوزدهم بهمن 1392 ] [ 8:8 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
 

[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:54 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:52 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 9:7 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 1:29 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:56 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:53 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ جمعه هجدهم بهمن 1392 ] [ 8:27 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
عکسهای دیدنی از نمک آبرود مازندران

[ پنجشنبه دهم بهمن 1392 ] [ 7:14 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
شهری است در استان گیلان و در شمال ایران. این شهرستان یکی از دو معدن بزرگ میکای سیاه و دولومیت ایران را در قلب خود جای داده است.

این شهر با موقعیت کوهپایه‌ای، مرکز شهرستان املش و مشتمل است بر دو ناحیه جلگه‌ای و کوهستانی، که در جهت جنوبی دو شهرستان لنگرود و رودسر واقع شده‌است. بنابراین آب و هوای آن متأثر از دو عامل جغرافیایی، دریا و کوهستان، معتدل مرطوب نیمه کوهستانی است.

نامی است مرکب از دو واژه «ام» و «لش» که «لش» به معنی راکد، ایستاده، و «ام» به رود و رودخانه اطلاق می‌شود. بنابراین املش به معنی رود تنبل و راکد از جریان ایستاده می‌باشد.

املش با وسعتی حدود ۵/۴۶۹ کیلومتر مربع در ۱۶ کیلومتری شهرستان رودسر واقع گردیده، فاصله املش تا مرکز استان ۷۵ کیلومتر است، آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات بسیار مطبوع می‌باشد. قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) و گویش املشی تکلم می‌کنند.

مجاورت شهر املش با رودخانه شلمانرود و به علت راکد بودن آب این رودخانه باعث گردید تا در گذشته مردم املش عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت‌های کشاورزی در ۱۵۰۰ سال قبل می‌باشد، از محصولات عمده کشاورزی می‌توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات. گیاهان دارویی، فراورده‌های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین‌های کشاورزی زیر کشت چای و برنج است و محصولات چای املش حدود ۳۲٪ کل تولید کشور می‌باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می‌شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می‌باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می‌بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می‌نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت‌های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می‌پردازند.


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 10:4 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

پاكستان در 14 اوت 1947 استقلال يافت و در 30 سپتامبر 1947 به عضويت سازمان ملل متحد درآمد. نظام اداره كشور پاكستان تا 23 مارس 1956 بصورت فرمانداري كل بود و فرماندار كل از پادشاه بريتانيا حكم مي گرفت. با تدوين قانون اساسي، اين كشور اعلام حكومت جمهوري نمود و 23 مارس به نام "روز پاكستان" نامگذاري شد.

 

مساحت، جمعيت و همسايگان:

مساحت كشور پاكستان 796095 كيلومتر مربع بدون احتساب كشمير آزاد مي‌باشد. سهم ايالات 4 گانه از اين وسعت بدين شرح  مي باشد: پنجاب 9/25 %، سند 7/17 %، سرحد شمالي 4/9 %، بلوچستان 6/33 % و مناطق قبايلي 4/3 %.

جمعيت پاكستان با رشدي در حدود 6/2 درصد بالغ بر 162 ميليون نفر مي‌باشد. حدود 71% اين جمعيت در مناطق روستايي و 29% شهر نشين هستند. پراكندگي جمعيت در مناطق مختلف بدين شرح مي باشد:

59/22 % در ايالت سند، 53/56% در ايالت پنجاب، 13/13 % در ايالت سرحد شمالي، 14/5% در بلوچستان و 4/3% هم در مناطق قبايلي.

تركيب سني جمعيت پاكستان به شرح ذيل است:

14-0سال                                             41 درصد

64-15 سال                                          55 درصد

65 سال به بالا                                        4 درصد

نرخ رشد جمعيت 11/32 در هزار و نرخ مرگ و مير 51/9 درهزار مي‌باشد.

اميد به زندگي درميان مردان 27/60 سال و درميان زنان اين كشور 91/61 سال مي باشد.

حدود 53 % مردم پاكستان (مردان 65 % و زنان 40 % ) با سواد هستند،  اين كشور يكي از پايين ترين نرخهاي باسوادي را در دنيا دارا مي‌باشد. همسايگان پاكستان كشورهاي چين، هند، ايران و افغانستان مي باشند.

نوع حكومت، زبان و دين:

حكومت پاكستان، جمهوري اسلامي مي‌باشد. زبان ملي پاكستان، اردو و زبان رسمي و اداري انگليسي مي باشد. همچنين زبانها و لهجه‌هاي محلي فراواني در ايالات مختلف اين كشور رايج مي‌باشد كه مهمترين آنها پنجابي 48 درصد، سندي 12 درصد، سيرائيكي 10 درصد براهوي 8 درصد، اردو 8 درصد، پشتو 8 درصد و بلوچي 3 درصد است.

دين رسمي پاكستان، اسلام مي‌باشد. اكثريت مردم، حدود 97% ، مسلمان هستند كه از اين تعداد بيش از 20% شيعه مي‌باشند. 3% بقيه نيز از اقليتهاي مذهبي بوده كه شامل 1% مسيحي، 1% هندو و 1% سيك، بودايي و زرتشتي مي‌باشند. اقليتهاي مذهبي در اين كشور در صورت احراز شرايط مي‌توانند به جز پستهاي رياست جمهوري و نخست وزيري، هر پست ديگري را احراز نمايند. همچنين درصد محدودي از نمايندگان مجالس ملي و ايالتي به اقليتها اختصاص دارد.

تقسيمات كشوري:

پاكستان داراي چهار ايالت پنجاب، سند، سرحد شمالي و بلوچستان مي‌باشد كه هر كدام داراي يك دولت محلي و مجلس ايالتي با اختيارات محدود هستند. همچنين منطقه ويژه اي بنام فاتا تحت مسئوليت حكومت هاي محلي و قبايلي قرار دارد و مناطق شمالي [1] نيز كه در گذشته نزديك تحت حكومت مركزي اداره مي شد، هم اكنون بعنوان ايالت بلتستان – گلگيت داراي فرماندار و سروزير شده است.

رئيس جمهور و نخست وزير براي مدت پنج سال توسط پارلمان انتخاب مي‌شوند. دوره نمايندگان مجالس ملي و ايالتي نيز پنج سال مي‌باشد. مدت خدمت اعضاي مجلس سنا شش سال است كه هر 3 سال نيمي از اعضاي آن بازنشسته مي شوند و براي پر نمودن كرسيهاي خالي انتخابات جديد غير مستقيم برگزار مي گردد.

پايتخت و سيستم حكومت:

پايتخت پاكستان، شهر اسلام آباد مي‌باشد كه در سال 1962 ايجاد شده است. اسلام آباد شهري غير تجاري و محل استقرار نهادهاي مركزي اداره كشور مي‌باشد. سيستم حكومتي اين كشور فدرالي - پارلماني است و درپي كودتاي نظامي با افزودن متمم به قانون اساسي از سوي مشرف، اختيارات رياست جمهوري افزايش يافته است.

پاكستان داراي دو مجلس ملي و سنا و چهار مجالس ايالتي مي‌باشد. در غياب رئيس جمهور، رئيس مجلس سنا اداره امور كشور را نيابتاً بعهده مي‌گيرد و درصورت انحلال مجلس سنا، رئيس ديوان عالي كشور، كفيل رياست جمهوري خواهد بود.


[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 9:42 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

 نیروگاه اتمی از مواد مختلفی شکل گرفته است که همه آنها نقش اساسی و مهم در تعادل و ادامه حیات آن را دارند. ‏این مواد عبارتند از: 

ماده سوخت

ماده سوخت متشکل از اورانیوم طبیعی ، اورانیوم غنی شده ، اورانیوم و پلوتونیم است. که سوختن اورانیوم بر ‏اساس واکنش شکافت هسته‌ای صورت می‌گیرد.‏


نرم کننده‌ها

‎‏نرم کننده‌ها موادی هستند که برخورد نوترون های حاصل از شکست با آنها الزامی است و ‏برای کم کردن انرژی این نوترون ها به کار می روند. زیرا احتمال واکنش شکست پی در پی به ازای ‏نوترون های کم انرژی بیشتر می شود. آب سنگین (D2O) یا زغال سنگ (گرافیت) به عنوان نرم کننده نوترون ‏بکار برده می‌شوند.‏تصویر

میله‌های مهارکننده

این میله‌ها از مواد جاذب نوترون درست شده‌اند و وجود آنها در داخل راکتور اتمی ‏الزامی است و مانع افزایش ناگهانی تعداد نوترونها در قلب راکتور می‌شوند. اگر این میله‌ها کار اصلی خود را ‏انجام ندهند، در زمانی کمتر از چند هزارم ثانیه قدرت راکتور چند برابر شده و حالت انفجاری یا دیورژانس ‏راکتور پیش می‌آید. این میله ها می توانند از جنس عنصر کادمیم و یا بور باشند.‏


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و هشتم دی 1392 ] [ 9:37 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
بانه نام شهری است در استان کردستان واقع در مرز غربی ایران. شهر بانه مرکز شهرستان بانه در فاصلهٔ ۲۷۰ کیلومتری شمال غربی سنندج در ابتدای راه آسفالت بانه - سردشت قرار گرفته‌است که با شهرستان‌های مریوان، سردشت، سقز، بوکان و کردستان عراق هم مرز است. شهر بانه از نظر رونق اقتصادی، جایگاه بالایی در منطقه دارد و در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۸۹ از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی تبدیل شد.این شهر و بعضی از آبادی های اطرافش در جنگ ایران و عراق توسط هواپیماهای عراق بمباران شیمیایی شد

نام بانه را از واژهٔ کردی بان به معنی «بام» و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوهٔ استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع ۱۵۵۴ متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز بلندی‌های پیرامون آن موجب شده‌است که مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی کنند. نام بانه را به معنی خانه (منظور اقامتگاه و آبادی و مسکن است) و اردو (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نیز تفسیر کرده‌اند.

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه‌قو بر این منطقه حاکم بودند که در حملهٔ اعراب و بعد از آن، اختیار دینی‌ها حکومت آن را به دست گرفتند. تا میانه‌های سدهٔ سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به‌روژه (آفتابگردان) بود و قباله‌هایی نیز وجود دارد که در همهٔ آن‌ها مرکز بانه، روستای به‌روژه نامیده شده‌است.

 حوالی دوران صفوی معمولاً پاسداری از مرز ایران، از شهر خوی گرفته تا کرمانشاه به فرمانروایان بانه واگذار شده بود. حکام بانه و اورامان دارای لقب «سلطان» بودند. برخی از نویسندگان بر این باورند که این لقب را نادرشاه افشار بدان‌ها داده بود

این شهر یک بار پیش از جنگ جهانی اول و بار دیگر در زمان جنگ جهانی دوم دچار آتش سوزی شدیدی شد. اکنون گورستان شمال شرقی شهر را «بانه کهنه» یا «کهنه بانه» می‌نامند. علت تغییر نام و جابجا شدن محل شهر به واسطهٔ شیوع بیماری‌های وبا و طاعون بود که هر چند سال یک بار شایع می‌شد و چون بازماندگان، محل اولیه را آلوده می‌پنداشتند، از نو در جای دیگری به ایجاد شهر و ده می‌پرداختند. آتش سوزی و جنگ‌های قبیله‌ای یکی دیگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادی‌هایی به نام‌های نیزه دوکهنه، به‌روژه کهنه، سیاومه کهنه، آرمرده کهنه، توده کهنه و غیره هم شنیده می‌شود. ولی آبادی‌هایی نیز با همان نام‌ها بدون واژهٔ کهنه وجود دارد

[ جمعه بیست و هفتم دی 1392 ] [ 8:45 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
نام آستارا را برگرفته از ترکیبی در زبان تالشی می‌داند مطابق این نظریة نام این شهر برگرفته از واژه آسته رو در زبان تالشی است. درباره وجه تسمیة نام این شهر گفته شده که کاروانان و مسافران زمانی که به این منطقه مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته تر می‌شدند و واژة آسته رو (آهسته رو) تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است.یکی دیگر از ماخذقدیمی که در آن از آستارا یادی به میان آمده، کتاب حدودالعالم(تألیف ۳۷۲ ق/۹۸۲ م) است. در این کتاب، آستارا به شکل استراب ضبط گشته‌است.استان گیلان در قرن چهارم از لاهیجان تا نزدیکی باکو را شامل می شد که از ۸ ناحیه تشکیل شده بود که استراب یکی از نواحی گیلان به شمار می رفت..  بیشتر مؤلفان بعدی مانند علی بن شمس الدین بن حاجی حسین لاهیجی و عبدالفتاح فومنی و میرخواند، همه نام این شهر را به صورت آستارا آورده‌اند.به لحاظ تاریخی قدیمی ترین مورخی که از آستارا نام برده‌است، ظهیرالدین مرعشی است. وی در کتاب گلستان و دیلمستان سه بار این محل را به نام «آستارا» و یک بار به نام«آستاره» آورده‌است 

حمدالله مستوفی در نزهةالقلوب (تالیف ۷۳۰ هجری قمری) می نویسد:گیلان از اقلیم چهارم است و در کنار دریای خزر قرار دارد.اسپهبد(آستارا) شهری متوسط است و حاصلش غله،برنج و میوه می باشد.این ناحیه گیلان،ناحیه ای آبادان ، با نعمت و توانگر است و در آنجا شهرک هایی است با منبر(مسجد).دراین شهرک ها بازارهاست.طعام مردم این ناحیه برنج است و ماهی.واز این ناحیه جاروب،حصیر مصلای نماز و ماهی به همه جهان صادر می شود. 

تنها در صریح الملک (که درباره موقوفات مزار شیخ صفی الدین اردبیلی است)، این نام به شکلهای اصطاراب و استاره دیده می‌شود که دو صورت اول با شکل مذکور در حدود العالم قرابت دارد 

از جهانگردان کانی این شهر را نام برده و آن را توصیف کرده‌اند. شاید وصف«ابت» رساتر از دیگران باشد. وی که در ۱۲۵۹ق/ ۱۸۴۳م از این محل می‌گذشته، نام این شهر را دهنه کنار ضبط کرده‌است. به نوشته او «دهکده دهنه کنار در مصب رودخانه آستاراچای قراردارد ودارای ۵۰ تا ۶۰ خانوار جمعیت است و دکانهایی دارد که اجناس آن به خارج ایران حمل می‌شود».  آستارا به موجب عهدنامه گلستان که در ۱۲۲۸ هجری قمری مصادف با ۱۸۱۱ میلادی میان دولت ایران و روسیه منعقد شد به دو قسمت تقسیم گردید. قسمتی از این شهر که در شمال آستاراچای است، به دولت روسیه واگذار گردید و آستاراچای مرز میان دو کشور شناخته شد

منطقهٔ آستارا از نظر جغرافیائی به دره‌ای اطلاق می‌گردد که حدوداً در مرکز سرزمین تالش و در فاصلهٔ بین سلسله کوه‌های شمالی-جنوبی تالش و دریای خزر و در شرق دشت اردبیل واقع است. پس از بسته شدن عهدنامهٔ ترکمنچای میان دو دولت ایران و روسیه، بخش شمالیِ سرزمین تالش به دولت روسیه واگذار شده و رود آستاراچای به عنوان مرز تعیین گردید که از مرکز آبادی قدیمی آستارا می‌گذشت. بخش جنوبی در ترکیب ایران باقی‌ماند. پس از تاسیس گمرگات و مرزبانی، اهمیت سیاسی و بازرگانی آن افزایش یافت.میانگین دما و بارش برای بندرآستارا

ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوئیه اوت سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر
دمای بیشینه (°C) ۹٫۰ ۹٫۲ ۱۱٫۲ ۱۶٫۴ ۲۱٫۴ ۲۶٫۶ ۲۹٫۶ ۲۹٫۴ ۲۵٫۱ ۲۰٫۳ ۱۴٫۹ ۱۱٫۰ Ø ۱۸٫۷
دمای کمینه (°C) ۲٫۸ ۲٫۷ ۵٫۳ ۹٫۷ ۱۴٫۲ ۱۸٫۴ ۲۰٫۹ ۲۱٫۲ ۱۸٫۱ ۱۳٫۸ ۸٫۸ ۴٫۶ Ø ۱۱٫۷
بارش (mm) ۹۱٫۵ ۹۶٫۲ ۱۱۸٫۶ ۷۰٫۴ ۶۸٫۵ ۵۲٫۰ ۴۶٫۷ ۸۱٫۹ ۲۳۵٫۶ ۲۴۲٫۲ ۱۶۶٫۱ ۱۱۱٫۱ Σ ۱٬۳۸۰٫۸
روزهای بارانی ۱۲٫۹ ۱۲٫۸ ۱۵٫۸ ۱۴٫۱ ۱۳٫۶ ۸٫۸ ۵٫۹ ۸٫۹ ۱۲٫۷ ۱۵٫۵ ۱۵٫۰ ۱۲٫۳ Σ ۱۴۸٫۳

آستارا تا تقسیمات کشوری سال ۱۳۱۶ خورشیدی یکی از شهرهای استان گیلان تلقی می‌شد که در همان سال با تصویب قانون تقسیمات کشوری جدید به یکی از شهرهای شهرستان اردبیل در شرق استان آذربایجان شرقی تبدیل گشت. در سال ۱۳۳۶ آستارا با تأسیس فرمانداری به یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی مبدل شد تا این که بعدها به برخی دلایل و از جمله تشابهات اقلیمی از خرداد سال ۱۳۳۹ خورشیدی، دوباره به استان گیلان ملحق گردید.


[ جمعه بیست و هفتم دی 1392 ] [ 8:36 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
باافزايش جمعيت وپيشرفت تمدن در ايران باستان ايرانيان براي اينكه ديگرفقط درمحيط تنگ ومحدوددره هاوپاي رودهاوچشمه سارها نمانند به اميدباران هاي اتفاقي ويا ابهاي جاري موقتي وكشت بندسازي زراعت نكنندو باكشيدن اب ازچاه هاي معمولي بازوربازوهايشان ويااستفاده ازنيروي حيواني(به ويژه دردشت هاوفلات ها)زندگي پرمشقت وكشاورزي ودامداري كاملا محدودوكم درامدي نداشته باشندوخلاصه   بتوانندبازيركشت بردن سطح وسيعي اززمين هاي حالخيزدردشت هاكه به علت نبودن اب بي بهره مانده احتياجات روزافزون خودشان را تامين كننددرچندين هزارسال قبل دست به ابتكارجديدي زده كه ان راقنات يا كهريز نام گزارده اند.بااين اختراع كه درنوع خوددرجهان تاكنون بي نظيراست ميتوان مقدار قابل توجهي ازاب هاي زيرزميني راجمع اوري كردوبه سطح زمين رساند كه همانند چشمه هاي طبيعي اب ان درتمام طول سال بدون هيچ كمكي ازدرون زمين به سطح ان جاري گردد.پيدايش ورواج اين تكنولوژي جديدكه استفاده ازابهاي تحت الارضي رابراي دامداري و به ويژه كشاورزي نسبتاوسيع ممكن ميسازد باعث شدكه اباديهاي متعددي درسراسرفلات ايران به خصوص درنقاط خشك ترمناطق كشور گشترش يابدوبخش هاي جديدي رادركشاورزي ودامداري موردبهره برداري قراردهد تااينكه پس از گذشت قرن ها تكنولوژي تازه 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392 ] [ 6:52 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

این جزیره نامش «آشوراده» است. ناحیه روستایی «آشوراده» از توابع شهرستان بندرتركمن در 25 كیلومتری مركز استان گلستان واقع شده است.
 
«آشوراده» آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد و زبان مردم این جزیره فارسی و تركی است و تنها راه دسترسی و ورود به آن قایق‌های بومی و محلی است. 

این تک جزیره خزر از رسوبات آبرفتی حاصل از عملكرد فرسایش رودخانه كهر باران یا نكارود و حمل و انباشته شدن رسوبات در این ناحیه تشكیل شده است. جنس این رسوبات بسته به جنس سنگها در نواحی كه توسط آب حمل شده‌اند متفاوت است. این رسوبات فاقد رس هستند. ادامه مطلب
[ پنجشنبه دوازدهم دی 1392 ] [ 8:19 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

آبَسْکون، یا آبُسْکون یا آبِسْکون، جزیره یا بندرگاهی کهن در جنوب شرقی دریای خزر و شمال غربی استراباد در مصبّ رود گرگان که جغرافی‌دانان متقدم طول شرقی آن را ۷۹ و ۴۵ و عرض شمالی آن را ۳۷ و ۱۰ یا ۱۵ تعیین کرده‌اند.

اکنون محل دقیق آبسکون شناخته نیست و کسانی آبسکون را در محل روستای خواجه نفس کنونی یا جزایر آشوراده می‌دانند، ولی حدس بارتولد که آن را در حدود گمش تپه یاگمیشان می‌داند، با توجه به طول و عرض جغرافیایی این دو منطقه، از اعتبار بیشتری برخوردار است. گذشته از آن، روایات مورخان و جغرافی‌دانان در اینکه آبسکون بندرگاهی بر کران دریا یا یکی از جزایر خزر بوده‌است، با یکدیگر اختلاف دارد. به هر حال، برخی آن را جزیره دانسته‌اند که محمد خوارزمشاه به آنجا گریخته تا از دست مغولان در امان بماند. اما از قراین دیگر تاریخی، از جمله اشارت دو مأخذ کهن (مسعودی و اصطخری) و نیز نقشه‌های جغرافی‌دانانی چون ابن حوقل و اصطخری بر می‌آید که آبسکون بندرگاهی پراهمیت بوده‌است و همین امر سبب شده که دریای خزر نام آن را برگیرد و در بسیاری از مآخذ تاریخی از آن به نام «دریای آبسکون» یاد شود. توضیح این تناقض به این صورت ممکن است که «جزیره دریای آبسکون» را کوتاه کرده و جزیره آبسکون نامیده‌اند. به هر حال، در سده چهارم هجری آبسکون بندری بزرگ و معتبر بود که افزون بر اهمیت بازرگانی و مرکزیت تجارتی، خط دفاعی در برابر ترکمان‌ها هم به شمار می‌رفته، و نیز راه ارتباطی شرق خزر به باب‌الابواب، گیلان، دیلم و بسیاری از سواحل دریای خزر بوده‌است.


رضاقلی خان هدایت در سفارت‌نامه خوارزم می‌گوید که آبسکون نام رودی در سه فرسخی استراباد است که از سوی خوارزم می‌آید و به دریای خزر می‌ریزد و محل ریختن آن را «آب سکون» نیز گویند. هم او می‌گوید که چون حاکم مازندران خواست برکنار دریا بنایی بسازد، آثاری ظاهر شد و هدایت حدس می‌زند که آن آثار، بقایای آبسکون کهن است، اما از آن پس چیزی از آثار مزبور یا بندرگاه آبسکون برجای نیست.

[ پنجشنبه دوازدهم دی 1392 ] [ 8:14 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

معنی واژه های جغرافیایی زیر از لغت نامه دهخدا

تالاب : (اِ)  تال . (برهان ). آبگیر و استخر را در هند تالاب گویند. (فرهنگ نظام) ). آبگیر و استخر وبرکه) . (ناظم الاطباء). استخر. (برهان ). غدیر. کول .

باتلاق: (ترکی ، اِ) کلمه ٔ ترکیست ، بمعنی زمینی که آب بسیار همیشه آنرا گلناک دارد بدان حد که پای یا تن آدمی و ستور در آن فروشود. لجن زار. مرداب . زمین پر گل و لای که عبور کاروان از آن مشکل بود. (ناظم الاطباء). رجوع به باطلاق شود.

مرداب: [ م ُ ]   (اِ مرکب ) برکه و آبگیر عمیق و پر عرض و طول . (جهانگیری ). تالاب و استخر و آبگیر عمیق و پر عرض و طول .(برهان قاطع). غالباً در آب غیر روان استعمال می شودکه ایستاده است و حرکت نمیکند بخلاف آب رود که جنبش و رفتار دارد. (انجمن آرا). آب ایستاده ٔ غیر جاری و ناروان خلیج . (ناظم الاطباء). آب راکد و ساکنی که نه چون رودخانه جریان داشته باشد و نه چون دریا موج ؛ و اغلب بر خلیج های بسیار کوچکی اطلاق می شود که از پیش رفتگی آب دریا در خشکی حاصل شده باشد و پناهگاه بی تموج و آرامی است برای قایق ها و کشتی های کوچک ، مثل مرداب غازیان و مرداب انزلی ؛ یا به آبگیر وسیعی اطلاق شود که از تجمع آب رودخانه حاصل شده است چون مرداب گاوخونی . پیش رفتگی کوچک دریا در خشکی .


ادامه مطلب
[ چهارشنبه یازدهم دی 1392 ] [ 2:16 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
حفر کانال سوئز در قرن هفتم قبل از میلاد توسط دومین فرعون مصر از سلسله بیست و ششم به نام «نکو» آغاز شد؛ ولی به دلیل بروز مشکلات این کار به اتمام نرسید تا آنکه یک قرن بعد مجدداً به دستور داریوش تجدید ساخت شده و موردبهره‌برداری قرار گرفت. هردودت می‌نویسد که طول این کانال به اندازه چهار روز دریاپیمایی بوده و عرض آن به اندازه‌ای بوده که دو کشتی بزرگ با سه ردیف پارو زن می‌توانستند از کنار هم رد شوند. سه کتیبه از داریوش به یادبود ساخت این کانال در ۳۳ کیلومتری شمال سوئز در ساحل غربی کانال فعلی پیدا شده‌اند. 

دو کتیبه کوچک تنها به معرفی داریوش اختصاص دارد و کتیبه بزرگ‌تر ۱۲ سطر دارد که نشان‌دهنده این است که این کانال به دستور داریوش حفر شده. به غیر ‌از حفر کانال سوئز، او در این سرزمین به تعمیر و ایجاد بناهای مذهبی نیز همت گماشت. از جمله این بنا‌ها باید از معبد «آمُن» نام برد که درآن زمان در هیبس در واحه‌ای به نام خرقه در جنوب غربی تِب که اکنون لکسور نامیده می‌شود، بنا شد. با مقایسه طرح این معبد با کاخ تخت جمشید متوجه شباهت‌های غیر‌قابل انکاری می‌شویم. در مصر کتیبه‌های متعددی‌یافت شده است که حکایت از فعالیت‌های داریوش در این سرزمین می‌کند.
ادامه مطلب
[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 9:20 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 12:40 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
یکی از شاخه‏های رودخانه هراز می‌باشد و حدود یک سوم مساحت آن را تشکیل می‌دهد. رودخانه در داخل یک دره تکنونیکی با روند غربی–شرقی جریان یافته است. در این منطقه به علت عدم شرایط تشکیل خاک، خاک تکامل نیافته و به صورت نارس (مخلوطی از سنگریزه و قلوه سنگ) می‌باشد.

قسمت اعظم حوضه تحت تاثیر سیستم فرسایش مجاور یخچالی قرار گرفته (ارتفاعات بالای ۲۵۵۰ متر) و از ارتفاع ۲۵۰۰ متر به پائین تحت تاثیر فرسایش آبهای جاری می‌باشد.

متوسط دمای سالانه حوضه 68% درجه سانتیگراد می‌باشد که دی با 75/12- سردترین و مرداد با 75/13 گرمترین سال می‌باشد. به علت پائین بودن درجه حرارت سالانه و یخبندان در شش ماه از سال میزان تبخیر کم می‌باشد.

حوضه نور در دامنه‏های شمالی البرز از کمترین میزان بارش برخوردار می‌باشد و میانگین بارندگی سالانه ۳۸۳ میلیمتر با استفاده از روانات سطحی و بارندگی موثر محاسبه گردید. علت اصلی کمبود بارش محاط شدن حوضه بوسیله کوههای مرتفع و جهت ناهمواری‌ها می‌باشد که مانع نفوذ توده‌های باران آور به منطقه می‌گردد. به دلیل اینکه اکثر بارندگی حوضه به صورت برف می‌باشد و پائین بودن درجه حرارت حوضه در تقسیم‏بندی کوپن به علامه Dsc مشخص می‌گردد که دارای اقلیم جنب یخچال می‌باشد.

حوضه رودخانه نور به صورت مستطیل کشیده‌ای می‌باشد که عرض آن ۱۵ کیلومتر و طول آن حدود ۷۸ کیلومتر می‌باشد. ماکزیممم ارتفاع حوضه ۴۳۷۵ متر و مینیمم ارتفاع آن ۱۱۸۰ متر می‌باشد. شیب متوسط حوضه ۲۲ درصد و شیب رودخانه اصلی آن 6/2 درصد می‌باشد طول رودخانه اصلی 5/84 کیلومتر می‌باشد که به علت شیب زیاد نیروی زیاد برای فرسایش و حمل مواد در اختیار دارد. بین بارندگی و دبی هیچگونه رابطه‌ای وجود ندارد که عامل اصلی آن پراکندگی مکانی بارش در حوضه می‌بادش و بارندگی ثبت شده در دو ایستگاه موجود نمی‌تواند نشان دهنده بارندگی کل حوضه باشد. زمان تمرکز حوضه 20/65 ساعت می‌اشد علت اصلی زیاد بودن تمرکز - کشیدگی حوضه و نفوذ پذیری بالای خاکهای حوضه می‌باشد به همین دلیل بازوی بالا رونده هیدروگراف واحد حوضه بسیار ملایم می‌باشد.

[ دوشنبه دوم دی 1392 ] [ 12:31 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

1- محيط‌هاي مختلف تشكيل دهنده‌ي كره‌ي زمين كدامند؟ سنگ كره (ليتوسفر)- هوا كره (اتمسفر) آب كره (هيدروسفر)

2- اجزاي محيط طبيعي را نام ببريد؟پوشش گياهي- رودخانه درياچه- هوا جانوران ناهمواري‌ها

3- هدف علم جغرافيا: راهنمايي انسان كمك به او در زندگي

4- كاربرد مهم دانش جغرافيا: تعيين مكان مناسب براي زندگي و فعاليت

5- مزيت عكس‌هاي هوايي: ارائه‌ي تصوير همه جانبه از محيط

6- محيط طبيعي  در كل چگونه مجموعه‌اي است؟ متعادل

7- وظيفه‌ي انسان ضمن زندگي در محيط چيست؟ برخورد آگاهانه با محيط از طريق شناخت پديده‌ها و كشف روابط آن‌ها.

8- انسان در كدام محيط‌ها به سختي كار مي‌كند؟ نواحي قطبي و بياباني

9- انسان چگونه در طول زمان رابطه‌ي خود را با محيط تغيير داده است؟ از طريق استفاده از قدرت تفكر و خلاقيت خود كه ابزارهاي مختلفي را براي استفاده از محيط ساخت

10- جغرافي‌دانان نقش خود را چگونه ايفا مي‌كنند؟ با استفاده از ويژگي علم جغرافيا كه همانا داشتن ديد تركيبي يا كل‌نگري مي‌باشد به مطالعه ي همه جانبه‌ي پديده‌ها پرداخته و به حل مشكل مي‌پردازد.


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و نهم آذر 1392 ] [ 6:5 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
ولگا بزرگ‌ترین رودخانه اروپا به لحاظ طول است این رودخانه از نظر جایگاه تخلیه بار کشتی‌ها و همچنین موقعیت جغرافیائی اهمیت ویژه‌ای دارد. این رودخانه از غرب روسیه جریان می‌یابد و در حقیقت رودخانه ملی کشور روسیه به شمار می‌رود. از مجموع ۲۰ شهر بزرگ کشور روسیه، یازده شهر از جلمه موسکو، پایتخت این کشور نیز از حوزه اطراف این رودخانه قرار دارند. بزرگ‌ترین مخازن و منابع آب جهان در امتداد رودخانه ولگا یافت می‌شود. این رودخانه به دریاچه محصور خزر تعلق دارد که از تپه‌های Vadai چندین متر بالاتر از سطح دریا واقع در شمال غرب مسکو و چندین کیلومتر دورتر از جنوب شرق بندر سن‌پترز بورگ سرچشمه می‌گیرد و به سوی شرق رفته و از لیک‌استرخ، تی‌ویر، دوبنا، ری‌بیسک، یاروسلاول، نیژنی نووگوراد و کازان می‌گذرد و سپس به سوی جنوب تغییر مسیر می‌دهد از اولیا نوسک و تولیاتی، سامارا، ساراتوف و ولگاگراد می‌گذرد و در نهایت در منطقه آستراخان چندین متر پائین‌تر از سطح دریا به دریاچه خزر منتهی می‌شود.
رودخانه ولگا چندین شاخه فرعی دارد که از آن جمله می‌توان به رودهای کاما، اوکا و تلوگا و سورا اشاره کرد.
این رودخانه به همراه شاخه‌های فرعی خود در حدود ۳۵/۱ میلیون کیلومتر مربع از فضای کشور روسیه را به خود اختصاص می‌دهد.
دلتای ولگا دارای طول ۱۶۰ کیلومتر است و شامل ۵۰۰ کانال و رودخانه کوچک‌تر می‌شود. این رودخانه مأمن بسیاری از پرندگان هم‌چون پلیکان‌ها و فلامینگوها است. بسیاری از بخش‌های این رودخانه سه ماه در سال یخبندان است. تاکنون صنایع ارزنده‌ای از نفت، مواد معدنی هم‌چون گاز طبیعی، نمک و پتاسیم در این رودخانه بزرگ یافت شده است.
هم‌چنین صنعت خاویار این رودخانه، به‌خصوص در قسمت آستراخان در نزدیکی دریای خزر به شدت رشد پیدا کرده است.
این رودخانه از نظر کشتیرانی و حمل و نقل داخلی در کشور روسیه از اهمیت بسیار بالائی برخوردار است. تمامی سدهای احداث شده در طول این رودخانه به آب‌بندهائی مجهز است که به کشتی‌های مطابق با استانداردهای تعیین شده اجازه می‌دهد تا از دریای خزر به سمت بالادست رودخانه حرکت کند.
هم‌چنین این رودخانه از طریق آبراهه ولگا بالتیک به دریاچه‌های شمالی هم‌چون دریاچه لادوگا، اونگا و سن‌پترزبورگ و دریای بالتیک متصل می‌شود.
● کانال آبی ولگا ـ دن
کانال آبی ولگا ـ دن که رودخانه ولگا را به رودخانه دن در نزدیک‌ترین نقطه پیوند می‌دهد دارای ۱۰۱ کیلومتر طول است. مشکل اتصال این دو رودخانه پیشینه تاریخی دارد. نخستین اقدامات را در راستای احداث این کانال آبی Ottoman turks در سال ۱۵۶۹ انجام داده است. پتر کبیر نیز در اواخر قرن ۱۷ میلادی تلاش‌های ناموفقی در راستای احداث این کانال انجام داد. پس از آن پروژه‌های زیادی برای اتصال این دو رودخانه به مرحله اجرا در آمدند اما همه آنها بدون موفقیت و ناتمام رها شدند. عملیات احداث کانال کنونی در سال‌های پیش از ۱۹۴۱ آغاز شد اما در فاصله سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ که هم‌زمان با دوره جنگ‌های Great Patriotic War بود این عملیات موقتاً متوقف شد. پس از آن در فاصله‌ سال‌های ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۲ احداث این کانال آبی تکمیل شد و در ژوئن ۱۹۵۲ به‌صورت رسمی به بهره‌برداری رسید. طی این دوره زندانیان این کانال و تجهیزات وابسته به آن را ساختند. تعداد زندانیانی که بر روی این پروژه فعالیت‌ داشتند در حدود ۱۰۰ هزار نفر ارزیابی و در تاریخ ثبت شده است.
پس از تکمیل مراحل احداث، کانال ولگا ـ دن به‌عنوان مهم‌ترین وسیله ارتباطی در سیستم حمل و نقل رودخانه‌ای مابین دو رودخانه شناخته شد. این کانال از آب‌های سواحل Sareptsky در رودخانه ولگا (جنوب ولگا گراد) آغاز می‌شود و در بخش سواحل Tsimly Onsk Reservoir در رودخانه دن پایان می‌یابد. این کانال دارای ۱۳ اسکله پهلوی کشتی، سه ایستگاه پمپاژ کانال کشتیرانی، ۳ سد، ۱۷ آب‌بند، دو آب‌بند تعمیری ـ امدادی و غیره می‌باشد.
۹ آب‌بند در سطح شیب‌دار رودخانه ولگا است که قادر به عبور کشتی‌هائی با طول حداکثر ۸۸ متر و ۴ آب‌بند در بخش شیب‌دار رودخانه دن است که قابلیت عبور کشتی‌های با طول حداکثر ۴۴ متر را دارا است. ظرفیت تعیین شده برای کشتی‌هائی که قادر به عبور از این کانال هستند حداکثر ۵ هزار تن اعلام شده است.

تصاویر زیبا از کانال ولگا
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1392 ] [ 9:18 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
 جریان‌ها در خلیج فارس عمدتا سه منشا چگالی، باد، و جزر و مدی دارند. اما اصلی‌ترین و مهم‌ترین جریان آب در خلیج فارس پاد ساعتگرد است كه در اثر اختلاف چگالی آب ایجاد می‌گردد. شوری بیشتر آب حوضه خلیجفارس نسبت به اقیانوس، موجب پیدایش این جریان از اقیانوس هند به خلیج فارس شده است. آب با شوری معمول اقیانوسی از طریق تنگه هرمز وارد خلیج فارس شده و به سمت شمال غرب به موازات سواحل ایران حركت نموده در بخش غربی حوضه به سمت جنوب تغییر مسیر می‌دهد. در طی پیمودن این مسیر در اثر فرآیند تبخیر آب چگال‌تر می‌گردد و شوری آن بالا می‌رود و در نهایت این جریان آب پس از پیمودن بخش‌های جنوبی پر چگال‌تر شده و از بستر تنگ هرمز خارج می‌گردد.

علیرغم بالا بوده حجم آب وارده از طریق رودخانه اروند رود، ( 33 تا 135 كیلومتر مكعب در سال) فرآیند تبخیر در خلیج فارس بالا بوده (جدول زیر) كه این امر منجر به بوجود آمدن یك جریان پر چگال در حوضه شده و این جریان پاد ساعتگرد را شكل می‌دهد شكل زیر.  در بخش شمالی و مركزی خلیج فارس جریان‌های حاصل از اختلاف چگالی حاكم هستند، در بخش شمال‌غربی آن جریان‌های ناشی از باد غلبه دارند. جریان‌های ناشی از باد و موج نقش بسزایی در حمل و نقل رسوبات در امتداد سواحل ایران دارند.

اما دامنه جریان‌های جزر و مدی در خلیج فارس بزرگ بوده و میزان آن از 1 متر در تمامی نقاط تجاوز می‌نماید. اهمیت این جریان‌ها در مخلوط نمودن و به‌ هم زدن عمودی آب با دامنه‌ای در حدود 10 كیلومتر است و اهمیتی در جریان های باقی مانده ((Residual circulation ندارند.

بیلان آب خلیج فارس (Sheppard et al., 2010)

 

ورودی یا خروجی آب

 مقدار

 تبخیرخالص در خلیج فارس

800-350 كیلومتر مكعب بر سال

 ورودی آب رودها

133-35 كیلومتر مكعب بر سال

 جریان آب سطحی وارده از تنگه هرمز

7250 كیلومتر مكعب بر سال

 خروجی آب خلیج فارس از تنگه هرمز

6620 كیلومتر مكعب بر سال

حجم كل آب خلیج فارس

8600 كیلومتر مكعب بر سال


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و یکم آذر 1392 ] [ 9:10 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
پل چشمه كيله، تنکابن

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اين پل روي رودخانه دائمي (چشمه كيله) در فاصله 1 كيلومتري از دريا در مركز شهر تنكابن قرار دارد. پل در سال 1309 توسط مهندسين آلماني و روسي شركت اشكودا طراحي و توسط معمار ايراني به اجرا درآمد و ساخت آن در سال 1311 به پايان رسيد. طول پل در فاصله بين هشت دهانه ودر بستر 112 متر، ارتفاع آن از سطح جاده اصلي تقريباً 5/1 متر و عرض آن نيز 7 متر است. قوس پل از نوع قوس بيضي كند است. در تمام جوانب پل شكل‌هاي تزييني از سنگ شبيه گل ديده مي شود.

[ شنبه شانزدهم آذر 1392 ] [ 7:55 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

اين جزيره در فاصلة 57 کيلومتري شمال غربي بوشهر و 38 کيلومتري بندر گناوه قرار دارد. طول تقريبي آن 8 کيلومتر و عرض آن 4 تا 5 کيلومتر و جزيره اي مرجاني است. جزيرة خارک به واسطة سواحل عميق براي ايجاد لنگرگاه از مزيت هاي نسبي ويژه اي بهره مند است. امروزه کارشناسان اين جزيره را به عنوان تاسيسات عظيم نفت برگزيده اند. جزيرة خارک عملاً زمين باروري ندارد. بيشتر سطح جزيره را قشر سنگي از جنس مرجان پوشانيده است. با اين حال خرما، موز و مرکبات به مقدارکم کشت مي شود و درختان کنار و ليل در اين جزيره به فراواني يافت مي شود. جزيرة خارک يکي از بخش هاي شهرستان بوشهر است و طبق آمار اخير بيش از ده هزار نفر جمعيت دارد. از مشاغل مهم مردم اين جزيره صيد ماهي و کار در تاسيسات نفتي و معدن سنگ است. اين جزيره از مناطق بسيار قديمي استان است که آثار تاريخي متعددي دارد.

 

ویژگی‌های طبیعی

جزیره خارک، تاقدیسی مرجانی در خلیج فارس به طول و عرض تقریبی هشت در چهار کیلومتر است که از نظر تقسیمات کشوری تابع استان و شهرستان بوشهر می‌باشد.

این جزیره از فسیل‌ها و اندام‌های مرجان‌ها، دوکفه‌ای‌ها و دیگر جانداران دریایی که آمیخته با ذرات ماسه هستند، تشکیل شده و تنها لایه‌ای نازک از سطح جزیره که ضخامتی در حدود بیست سانتیمتر تا پنج متر و چگالی‌ای در حدود ۱٫۵ دارد، دارای سختی بیشتر است. لایه‌های زیرین (که در برش‌های عمودی دیده می‌شوند) از بافتی نرم و رسوبی که در برابر جریان آب کم دوام هستند، ساخته شده است. در بسیاری از نواحی خارک، فرسایش آب و باد موجب از بین رفتن لایه‌های زیرین و سقوط و تلاشی لایه‌های مقاوم فوقانی که حامل آثار و نقوش باستانی هستند، شده است. این روند فرسایش هم اکنون هم در حال تغییر مختصات ناهمواری‌های جزیره است.

در گذشته‌های دور و نزدیک، بسیاری از  صخره‌های مرجانی و زیبای خارک برای ساخت‌وسازهای گوناگون به بندرهای گوناگون خلیج فارس همچون گناوه، آبادان و کویت حمل می شده است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه یازدهم آذر 1392 ] [ 3:51 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

«زلزله همواره ذهن ما ایرانیان را به خود مشغول کرده است و بسياری از ما همواره این ترس مزمن را همراه خود داریم. مطالعه‌اي درباره زلزله خیزترین نقاط دنیا و نيز اظهارنظرهای گاه به گاه مسئولان که درباره این پدیده و تبعات آن صحبت می‌کنند،‌ این ترس مزمن را توجیه می‌کند.»

خبرآنلاين در مطلبي در اين زمينه آورده است: «البته مردم در ژاپن زیستن با این پدیده را یاد گرفته‌اند، اما ما مدارا با ترس چه خواهد شد را. مناطق زلزله خیز دنیا در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند، اما در تقسیم بندی دقیقتر پنج شهر یا نقطه دنیا، زلزله‌خیزترین شهرهای جهان محسوب می‌شوند.

کمربند پیرامون اقیانوس آرام؛ دو سوم

بیش از دو سوم زمین لرزه‌های جهان در این منطقه با دو سمت شرقی (سواحل غربی قاره‌های آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی) و غربی اقیانوس آرام (سواحل شرقی روسیه، چین، ژاپن، گینه، استرالیا و زلاندنو) رخ می‌دهد.

پوسته زمین در گرده ماهی وسط اقیانوس اطلس در حال زایش بوده و عرض اقیانوس اطلس در حال افزایش است. به عکس دو سوی اقیانوس آرام تحت فشار است و سواحل چین و ژاپن و کالیفرنیای آمریکا همواره شاهد زمین لرزه‌های شدید است.

جالب اینکه در سواحل اقیانوس اطلس کمتر زمین لرزه رخ می‌دهد. در سواحل غربی قاره‌های اروپا و آفریقا به ندرت زمین لرزه‌های شدید رخ می‌دهد. سواحل شرقی آمریکای شمالی و جنوبی نیز آرام و کم خطر است.


ادامه مطلب
[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 2:29 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

۱- در ۲۲ دسامبر ۸۵۶ در شهر دامغان بزرگترين زلزله تاريخ ايران با ۷.۹ ريشتر قدرت رخ داد که ۲۰۰ هزار قرباني گرفت.

۲- در ۲۳ مارس ۸۹۳ ميلادي در اردبيل زلزله اي که قدرت آن ثبت نشده، ۱۵۰ هزار قرباني گرفت.

۳- ۲۱ اوت ۱۰۴۲ ميلادي در شهر تبريز، زلزله اي با قدرت ۷.۶ ريشتر، ۴۰ هزار قرباني گرفت.

۴- ۱۸ نوامبر ۱۷۲۷ در شهر تبريز زلزله اي که قدرت آن ثبت نشده، ۷۷ هزار قرباني گرفت.

۵- در ۷ ژوئن ۱۷۵۵ در شهر کاشان زلزله اي با قدرتي که ثبت نشده، ۴۰ هزار كشته داد.

۶- در ۲۳ ژانويه ۱۹۰۹ در شهر سيلاخور منطقه بروجرد زلزله اي با قدرت ۷.۳ ريشتر ۶ هزار قرباني گرفت.

۷- ۲۵ مارس ۱۹۲۳، در شهر تربت حيدريه زلزله اي با قدرت ۵۱۷ ريشتر، ۲۲۰۰ قرباني گرفت.

۸- اول مي ۱۹۲۹ در شهر کپه داغ زلزله با قدرت ۷.۴ ريشتر، ۳۸۰۰ قرباني گرفت.

۹- ۶ مي ۱۹۳۰ در شهر سلماس زلزله اي با قدرت ۷.۲ ريشتر ۲۵۰۰ قرباني گرفت.

۱۰- در ۵ اوت ۱۹۴۷ در شهر پانس بلوچستان زلزله اي با قدرت ۷.۳ ريشتر ۵۰۰ كشته داد.


ادامه مطلب
[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 2:28 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

سه منطقه "کویر لوت"، "اهواز" و آغاجاري" در ايران، در فهرست گرمترين مناطق روي كره زمين قرار دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از "اي ا ال"؛ در جديدترين ركوردهاي بدست آمده از گرمترين نقاط كره زمين در سال ۲۰۱۲، "كوير لوت" ايران با ۷۰.۵ درجه سانتي گراد، به عنوان داغترين نقطه روي كره زمين معرفي شد.

در اين بررسي كه بالاترين درجه حرارت در نقاط مختلف كره زمين معرفي شده، شهر "العزيزيه" در ليبي به ۵۷.۸ درجه سانتيگراد در رتبه دوم قرار دارد.

"دره مرگ" در آمريكا با ۵۶.۶ درجه سانتيگراد، رتبه سوم جدول را بدست آورده است.

شهرهاي "غدامس" در ليبي با ۵۵ درجه سانتيگراد.

استان "قبلي" در تونس با ۵۵ درجه سانتيگراد.

روستاي (Araouane) در مالي با ۵۴.۴ درجه سانتيگراد.

شهر "اهواز" با ۵۳.۵ درجه سانتيگراد و شهر "آغاجاري" با ۵۳.۳ درجه سانتيگراد در استان خوزستان، به ترتيب در رتبه هاي ۴ تا ۱۰ جدول گرمترين نقاط روي كره زمين قرار دارند.

[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 2:26 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

محققان دانشگاه كمبريج با كشف يك لوح قديمي موفق به كشف يك زبان ناشناخته با قدمت دو هزار و 500 سال شدند كه نشان مي‌دهد ايران احتمالا خاستگاه زبان‌هاي ناشناخته بوده است.

به نقل ازایسنا،‌ محققان در كاوش‌هاي صورت گرفته در مناطق جنوب شرق تركيه يك لوح قديمي كشف كردند كه بر روي آن بيش از 60 نام حكاكي شده است.

اوشيماناي، ايرساكينا، آلاگاهنيا و بيسونومي از جمله نام‌هاي حك شده بر روي لوح و متعلق به اين زبان ناشناخته هستند.

بيشتر اين نام‌ها متعلق به يك زبان ناشناخته است كه احتمالا پيش از ظهور امپراتوري آشوريان توسط ساكنان رشته كوه‌هاي زاگرس در غرب ايران تكلم مي‌شده است.

به گفته محققان، اين زبان ناشناخته كه «شوربريان» (Shurbrian) ناميده مي‌شود، متعلق به شهر باستاني توشان است.

دكتر جان مك گينيس از موسسه تحقيقات باستان شناسي مك دونالد دانشگاه كمبريج اعلام كرد: اگر اين تئوري كه افرادي كه اين زبان را صحبت مي‌كردند، از غرب ايران به تركيه مهاجرت كرده‌اند، درست باشد،‌ مي‌توان تصويري از نخستين امپراتوري چد قومي جهان را ترسيم كرد.

اين كشف همچنين نشان مي‌دهد كه ايران خاستگاه و زادگاه زبان‌هاي ناشناخته زيادي بوده است.

[ جمعه یکم آذر 1392 ] [ 2:25 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

  دکتر بهلول علیجانی در دوم شهریور ماه 1325 خورشیدی در روستای چهرگان، از توابع شهرستان شبستر و در خانواده ای کشاورز به دنیا آمد. او فرزند اول خانواده بود و به همراه چهار خواهر و یک برادر به نام ابوالفضل، خانواده ای صمیمی را تشکیل می دادند، اما ابوالفضل در حالی که بیش از هجده بهار از عمرش نمی گذشت، در سال 1365 در کسوت بسیجی در جنگ عراق علیه ایران شرکت کرد و در عملیات کربلای پنج به شهادت رسید.

   استاد علیجانی دوران دبستان را در زادگاه خود روستای چهرگان گذراند و برای ادامه تحصیل در دبیرستان، به بخش طسوج رفت. فاصله شش کیلومتری چهرگان تا طسوج را هر روز به اتفاق سایر همکلاسی هایش پیاده رفت و آمد می کرد تا این که دیپلم طبیعی خود را با رتبه اول در سال 1345 دریافت نمود، اما به جهت فقر مالی خانواده نتوانست در دانشگاه شرکت کند و مهرماه همان سال با عنوان سپاه دانش، خدمت سربازی راشروع کرد. ایشان در دوره سربازی به عنوان سپاهی نمونه انتخاب و لوح سپاس دریافت کرد و بعد از اتمام خدمت سربازی در سال 1347، به عنوان آموزگار در فیروزکوه استخدام گردید.

   در مهر  1348 در رشته جغرافیای طبیعی دانشسرای عالی قبول شد و در سال 1351 با دختر عموی خود به نام رباب ازدواج  کرد. آنها زندگی مشترک را با ناچیزترین امکانات معمول با اجاره یک اطاق در فیروزکوه آغاز نمودند. 

   دکتر علیجانی تا سال 1355 در دبیرستان های فیروزکوه مشغول تدریس علوم طبیعی بود و در خرداد 1355، پس از پذیرش در آزمون اعزام دانشگاه تربیت معلم به آمریکا رفت و سرانجام پس از پنج سال تحصیل با دریافت دکترا در رشته جغرافیا، گرایش اقلیم شناسی، به ایران بازگشت


ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و هفتم آبان 1392 ] [ 8:2 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
بيشتر طوفان‌هاي دريايي در منطقه خاصي در نواحي استوا يعني حدود 5 درجه شمالي تا 5 درجه جنوبي ايجاد مي‌شوند. در زمان شکل‌گيري اين نوع الگوهاي جوي منطقه‌اي کم فشار ايجاد مي‌شوند. حرکت دودي هوا سبب مي‌شود بخار آب از سطح آب به ارتفاعات بالاتر منتقل شود و ابرهايي توليد کند که عموما رشد قائم قابل توجهي دارند و سبب بارش مي‌شوند. فراواني اين الگوهاي جوي در مناطق حاره زياد است ولي بايد توجه داشت که تمام اين شرايط باعث ايجاد طوفاني در حد کاترينا نمي‌شوند.

وضعيتي که باعث ايجاد چنين طوفان‌هايي مي‌شود در چند شرط خلاصه مي‌شوند که عبارتند از:
- دماي آب اقيانوس در منطقه تشکيل اين الگوهاي جوي بايد 5/26 درجه سانتي‌گراد يا بيشتر باشد و اين دما تا عمق 45 متري گسترش داشته باشد يعني اين دما نبايد فقط منوط به سطح دريا باشد. بديهي است در شرايطي که حداقل دماي 5/26 تا عمق 45 متري گسترش داشته باشد دماي سطح آب از اين عدد بالاتر خواهد بود.

- در منطقه تشکيل اين نوع طوفان‌ها يعني در 5 درجه جنوبي تا 5 درجه شمالي استوا بايد ناپايداري و اغتشاش جوي حاکم باشد. يعني بايد فرآيندي حاکم باشد که حرکت رو به بالاي هوا را از سطح دريا تقويت و تشديد کند.
- ويژگي بسيار مهم ديگر اين است که شدت باد در سطح دريا تا ارتفاعات بالاتر يعني 15 کيلومتري نبايد زياد باشد يعني جو در آن محدوده بايد نسبتا آرام باشد. ديدگاه ديگري که در اين بخش مطرح مي‌شود اين است که مقدار تغيير سرعت باد با ارتفاع (چينش باد) کم باشد. سپس چينش باد بايد ضعيف باشد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و دوم آبان 1392 ] [ 8:39 قبل از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

درختانی خزان کننده. بدون خار. برگ ها متناوب. دو ردیفی. ساده. بدون بریدگی، با رگ برگ های شانه ای. گل های یک جنسی. باد دوست (گرده افشانی توسط باد صورت می گیرد). گل های نر متعدد، در کپه های با دمگل آذین بلند و انبوه؛ گلپوش کوچک، در پائین پیوسته، 4-7 لوبه؛ پرچم ها 8-16 تایی، از گلپوش بلندتر. گل های ماده غالبا دو تایی، با گریبانچهار قسمتی در کنار دمگل آذین (فنجان یا پیاله) مشخص، گریبان در حالت رسیده چوبی، در سطح داخلی کرک مخملی، سطح خارجی پوشیده از فلس های متعدد درفشی طویل یا برگی مشخص. گلپوش گل های ماده 4-6 لوبه، به تخمدان سه حجره پیوسته، هر حجره دو تخمکی، خامه ها سه تایی، نازک. فندقه تخم مرغی، سه وجهی، با گوشه تیز.

درخت راش که یکی از با ارزش ترین درختان کشوران به حساب می آید، عمدتا در ارتفاعات جنگل های شمال یافت می شود و حتی در ارتفاعات بیش از دو هزار متر از سطح دریا می توان جنگل های خالص آن را یافت.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 ] [ 9:51 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]

به نام خدا

امتحان درس جغرافياي 2

اداره كل آموزش و پرورش استان .............

مدت امتحان:90دقيقه

نيمسال اول

اداره آموزش و پرورش .

تاريخ امتحان:20/10/1392

دي 1392

دبيرستان ...................

طراح سوال:

 

رديف

شرح سوال

حيطه

بارم

1

علت ناحيه بندي توسط جغرافيدان را بنويسيد.

درك و فهم

5/0

2

تفاوت و تشابه دو اصطلاح«بيوسفر» و «بيوم» را بنويسيد.

تجزيه و تحليل

1

3

كلمه مناسب را در اخل پرانتز را انتخاب كنيد:

 

1

الف-مذهب شينتو در ميان (چيني ها-ژاپني ها) پيروان زيادي دارد.

درك و فهم

ب-مرز نواحي (قابل تغيير-غير قابل تغيير) مي باشند.

درك و فهم

پ-علامت اختصاريEU متعلق به (اتحاديه اروپا-اتحاديه تجارت آزاد اروپا)است.

تحزيه و تحليل

ت-زبان (سامي-حامي)، زبان بعضي از مردم شمال آفريقا است.

درك و فهم

4

چرا در بعضي از نواحي استخراج معدن يا توليد يك كالاي صنعتي تخصصي مي شود؟

 

درك  و فهم

1

5

در مقابل عبارت صحيح حرف«ص» ودر مقابل عبارت غلط حرف«غ» بنويسيد:

 

5/0

الف-دين بودايي و برهمايي در محدوده قاره آسيا و آفريقا باقي مانده است.(.........)

دانش

ب-خاك چرنوزيوم در ناحيه پامپا در آمريكاي شمالي قرار دارد.(..........)

درك وفهم

6

سواحل پست براي سكونت و فعاليت هاي انساني مناسب ترند يا سواحل مرتفع؟چرا؟

 

ارزشيابي

1

7

جمله هاي سمت راست را به طور مناسب به عنوان هاي سمت چپ مربوط كنيد:

الف-از عوامل تغيير سواحل                                                  1-رشد مرجان ها

ب-از عوامل ايجاد سواحل                                                    2-غارها و حفره ها

پ-از جمله اشكال ناهمواري ناشي از رسوب گذاري مواد(تراكمي)      3-مرجان ها

ت-عامل ايجاد شكاف ها و درزها در سنگ هاي ساحلي                   4-جزر و مد                           5-انحلال

درك و فهم و تجزيه و تحليل

1

8

چرا عواملي كه موجب تغيير سواحل مي شوند در همه جا يكسان عمل نمي كنند؟

درك و فهم

1

9

عملكرد عوامل انساني و طبيعي را در تغيير سواحل با هم مقايسه كنيد.

درك و فهم

5/0

10

چه عواملي موجب ايجاد بندرگاه ها و توسعه ارتباطات و بازرگاني در نواحي ساحلي شده است؟

درك و فهم

5/0

11

جاهاي خالي را با كلمات مناسب كامل كنيد:

 

1

الف-اولين مرحله فرسايش...............نام دارد.

دانش

ب-اشكال خاص نظير غارها و چشمه ها در كوهستان هاي آهكي.................گفته مي شود.

دانش

ت-رشته كوه آند از نزديك شدن دو صفحه ..............و امريكاي جنوبي به وجود آمده است.

درك و فهم

ث-نظريه جابه جايي قاره ها اولين بار توسط...................مطرح گرديد.

دانش

12

هر يك از عملكردهاي زير مربوط به كدام قسمت حوضه آبريز يك رود است:

الف-حفر بستر در وسط رود و رسوب گذاري در حاشيه رود(.............)                  ب-به جاي ماندن آبرفت ها(...........)

پ-حمل مواد تخريب شده و حفر بستر رود(.............)

تجزيه و تحليل

75/0

13

چه عوامل موجب مي شود كه بتوان در كوهستان برق آبي توليد كرد؟

درك و فهم

75/0

14

به سوالات زير پاسخ كوتاه دهيد:

 

1

الف-اصلي ترين شكل حركت مواد ريزدانه در كوهستان(.................)

درك و فهم

ب-سنگ و رسوباتي كه يخچال با خود حمل مي كند.(................)

دانش

پ-لايه ميان پوسته زمين و هسته(.................)

 

درك و فهم

ت-رشته كوهي با جهت شمال-جنوب در بين دو قاره آسيا و اروپا(.................)

 

درك و فهم

15

به سوالات مربوط به نيم رخ توپوگرافي پاسخ دهيد:

الف-نيم رخ توپوگرافي چيست؟

ب-چرا نيم رخ توپوگرافي رسم مي كنيم؟

 

درك و فهم

5/0

16

گزينه صحيح را انتخاب كنيد:

الف-اين تپه ها در جايي تشكيل مي شوند كه بادهاي غالب از دو جهت عمود بر هم بوزند.

1-برخان                 2-سيف             3-لس             4-ياردانگ

ب-وجود آهن در .............و غرب استراليا و.................در مراكش باعث توسعه و پيشرفت اين كشورها شده است.

1-موريتاني-فسفات      2- موريتاني نفت     3-منطقه صحرا-فسفات  4-ايالات متحده-نفت

درك و فهم

5/0

17

منشاء تشكيل ياردانگ ها را با ذرات لس مقايسه كنيد.

تجزيه و تحليل

1

18

نشانه هاي گسترش بيايان در نواحي گرم و خشك را بنويسيد.

درك و فهم

75/0

19

عملكرد كشاورزي نوبتي را با كشت متمركز در تغيير كاربري جنگل هاي استوايي را مقايسه كرده و شرح دهيد.

تجزيه و تحليل

1

20

به سوالات زير پاسخ كوتاه دهيد:

الف-حاشيه شمالي و جنوبي جنگل هاي استوايي به چه جنگل هايي تبديل مي شود.(......)

ب-گياهاني كه در جنگل هاي سلوا از گياه ميزبان به عنوان تكيه گاه استفاده مي كنند.(.......)

پ-متداول ترين نوع تپه هاي ماسه اي چيست؟(............)

دانش

75/0

21

موقع نسبي و رياضي دو ناحيه قطبي را با هم مقايسه كنيد.

درك وفهم و تجزيه و تحليل

1

22

درچه صورتي توده يخ ،«يخچال »ناميده مي شود؟

درك وفهم

5/0

23

چه ويژگي هايي موجب شده است كه پنگوئن ها شناگران خوبي باشند؟

درك وفهم

5/0

24

عبارات غلط را در جمله پايين پيدا  كنيد وسپس صحيح شده عبارات غلط را بنويسيد:

الف-در اول تيرماه طول مدت روز در مدار قطبي 66درجه و 33دقيقه جنوبي 24ساعت است.(.......................)

ب-پلانكتون ها غذاي ميگوهاي ريزي به نام كريل مي باشند.(......................)

پ-به زمين هاي يخ زده ناحيه قطبي «توندرا» مي گويند.(...............)

ت-نام ديگر كوه يخ«آيسبرگ» است.(................) 

 

تجزيه و تحليل

1

25

با توجه به وضع موجود ،آينده نواحي قطبي را كه به شدت درحال تغييرند چگونه پيش بيني مي كنيد؟شرح دهيد.

 

تركيب

1

موفق باشيد

[ پنجشنبه شانزدهم آبان 1392 ] [ 9:46 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
[ سه شنبه چهاردهم آبان 1392 ] [ 8:33 بعد از ظهر ] [ سیف الله رئوفی ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

جغرافیایی